SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Krátky pandemický slovník: Od antigénu až po základné reprodukčné číslo

Väčšinu výrazov začujete aj po korone.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)

V dôsledku svetovej pandémie Covid-19 sa žargón epidemiológov a virológov odrazu stal súčasťou debát pri nedeľnom obede a na sociálnych sieťach.

Z úst politikov na dennej báze počuť slovné spojenia ako napríklad PCR test, alebo kolektívna imunita, no často sa objavujú bez ďalšieho vysvetlenia či kontextu.

Zostavili sme stručný výkladový slovník. Abecedne sme v ňom zoradili 25 najčastejších výrazov, na ktoré môžete natrafiť v diskusiách a v spravodajstve o šíriacej sa nákaze.

ACE2

Bielkovina na povrchu buniek, ktoré sa nachádzajú aj v dýchacích cestách. Koronavírus sa pomocou svojich výčnelkov zachytí o ACE2, vnikne do pľúcnej bunky, zneužije jej časti, aby vytvoril vlastné kópie, a napokon spôsobí bunkovú smrť. Pre nový koronavírus je ACE2 akousi vstupnou bránou do bunky.

Skryť Vypnúť reklamu

Antigén

Vo všeobecnosti ide o akúkoľvek molekulu, ktorá dokáže v tele vyvolať imunitnú (obrannú) reakciu a tvorbu protilátok.

Patria sem bielkoviny a polysacharidy na povrchoch vírusov, baktérií či iných infekčných organizmov, ale aj cudzích transplantovaných buniek.

Antigénom môže byť aj zložitejšia chemická látka, ktorá sa prirodzene nevyskytuje v organizme. Telu cudzím antigénom je napríklad aj peľ, ktorý môže spúšťať alergickú reakciu.

Molekuly na povrchu vlastných buniek nevyvolávajú imunitnú odpoveď. Výnimkou môžu byť niektoré nádory, v ktorých sa štruktúra molekuly pozmení.

Antivirotikum (virostatikum)

Látka, ktorá sa využíva pri liečbe vážnych vírusových ochorení, pri ktorých nestačí iba symptomatická liečba.

Väčšina antivirotík sa používa na liečbu jednotlivých vírusových ochorení (herpesvírusy, HIV, žltačka B a C, alebo chrípka typu A a B), no existujú aj širokospektrálne antivirotiká.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vírusy cestujú naľahko, na inváziu zneužijú nevinné bunky v tele Čítajte 

Antivirotiká na rozdiel od antibiotík problémový patogén nezabíjajú, ale bránia jeho množeniu v organizme.

Vírusy, ktoré už prenikli do tela, však musí napadnúť a usmrtiť imunitný systém. Lieky nedokážu vyliečiť či obnoviť bunky, ktoré už vírus poškodil.

Väčšina antivirotík sa považuje za relatívne neškodnú, no aj tento druh liekov môže mať nežiadúce vedľajšie účinky.

Covid-19

Covid-19 je respiračné vírusové ochorenie, ktoré patrí medzi kvapôčkové infekcie. Vzniká v dôsledku infekcie koronavírusom SARS-CoV-2.

Medzi hlavné príznaky patria kašeľ, horúčka, bolesť hlavy a sťažené dýchanie. Symptómy sa objavujú v horizonte od dvoch dní do dvoch týždňov od kontaktu s vírusom. Ochorenie môže prepuknúť do nebezpečného zápalu pľúc.

Proti vírusu neexistuje vakcína a na ochorenie nie je dostupný žiadny špeciálne vytvorený liek. Liečba nateraz prebieha len potláčaním príznakov.

Skryť Vypnúť reklamu

Epidémia

K epidémii dochádza vtedy, keď sa na ohraničenom území za pomerne krátky čas nahromadí vysoký počet prípadov ochorenia s rovnakým pôvodcom nákazy.

Mimo epidémie sa dané ochorenie vyskytuje ojedinele, alebo iba v malých kolektívoch ako sú napríklad členovia rodiny. Podľa rozsahu môžu byť epidémie lokálne, okresné, krajské až celoštátne.

Endemický

Za endemické sa považuje také (spravidla infekčné) ochorenie, ktoré sa vo vybranej oblasti vyskytuje v populácii aj bez toho, aby bola nákazy zavlečená zvonku.

Kým napríklad ovčie kiahne či kliešťová encefalitída sú na Slovensku endemické, ochorenia ako žltá zimnica či malária nie sú.

Infekcia

Vniknutie choroboplodného (patogénneho) organizmu do ľudského tela, respektíve jeho ďalšie množenie v tomto hostiteľovi.

Infekciu môžu spôsobiť patogény ako vírusy, baktérie, huby, parazity aj článkonožce ako kliešte, vši či blchy. Infekcia v tele spôsobí infekčnú (nákazlivú) chorobu.

Inkubačná doba

(termín je síce zaužívaný, no jazykovo nesprávny; vhodné označenie inkubačná lehota či inkubačný čas)

Súvisiaci článok Koronavírus už nemusí zmiznúť. Ako s ním bude ľudstvo spolunažívať? Čítajte 

Čas, ktorý uplynul od chvíle, keď bol organizmus vystavený patogénu (napríklad vírusu, ale aj chemikálii či žiareniu), až po vypuknutie prvých príznakov choroby.

V prípade infekčných ochorení inkubačná doba označuje čas, za aký sa patogén rozmnoží do takej miery, až sa jeho prítomnosť začne prejavovať na hostiteľovi.

Spravidla sa pre jednotlivé nákazy uvádza v rozpätí hodín (napríklad stafylokoková enterotoxikóza), dní (chrípka) až týždňov (žltačka typu A).

Inkubačná doba je premenlivá v závislosti od pôvodcu nákazy, a v niektorých prípadoch aj od infekčnej dávky (napríklad pri salmonelóze) či stavu imunity jednotlivca.

Už počas inkubačnej lehoty môže byť človek aj bez príznakov infekčný a nákazy nevedomky prenášať na iných. Neplatí to ale pre všetky ochorenia.

Kolektívna (skupinová) imunita

Stav odolnosti populácie voči infekcii, ktorý bráni vzniku epidémií a dokonca môže viesť aj k úplnému vymiznutiu (eliminácii) ochorenia v danom regióne.

Kolektívna imunita vzniká v prípade, ak je dostatočne veľká časť spoločnosti odolná voči nákaze - infekcia sa cez odolných ľudí nedokáže ďalej šíriť na tých, ktorí sa ešte neinfikovali alebo nezískali odolnosť vďaka očkovaniu.

To, aký veľký podiel populácie musí byť odolný aby fungovala kolektívna imunita, závisí od toho, ako ľahko sa nákaza šíri. Napríklad v prípade extrémne nákazlivých osýpok musí byť odolných (zaočkovaných) až 95 percent ľudí. Ak podiel klesne pod túto kritickú hranicu, môže dôjsť k epidémii u nezaočkovaných ľudí.

Koronavírus

Koronavírusy (lat. Coronaviridae) sú čeľaď veľkých obalených RNA vírusov, ktoré patria do podradu Cornidovirineae. Majú guľatý tvar a ochranný obal týchto RNA vírusov pokrývajú typické výrastky.

Na typický vzhľad odkazuje aj ich názov, corona totiž v latinčine označuje na jasnú pazmovú atmosféru okolo Slnka. Podobnú "auru" vidieť na záberoch aj okolo koronavírusov.

U ľudí ako aj iných stavovcov dokážu koronavírusy vyvolávať ochorenia dýchacích ciest a tráviacej sústavy.

Okrem nového koronavírusu SARS-CoV-2 v minulosti spôsobili nebezpečné pandémie aj koronavírusy SARS a MERS. Infekcie ostatnými koronavírusmi mávajú podstatne miernejší priebeh a spôsobujú spravidla len prechladnutia a nádchu.

N95 respirátor

Je najrozšírenejším typom ochranného zariadenia, ktoré zabraňuje vnikaniu potenciálne nebezpečných látok do dýchacieho systému.

Pomocou popruhov sa upevňuje na tvár a jeho okraje musia vzduchotesne obopínať oblasť nosa a úst. Model N95 má pri nádychu zvládnuť odfiltrovať najmenej 95 percent čiastočiek (prachových či choroboplodných), ktoré sa vznášajú v ovzduší.

Pacient nula (indexový prípad)

Ide o prvý zdokumentovaný prípad nákazy v populácii, respektíve prvého dokumentovaného pacienta zahrnutého v epidemiologickej štúdii.

Označenie môže odkazovať aj na prvý prípad ochorenia či syndrómu (nemusí byť nákazlivé), ktorý je opísaný v medicínskej literatúre, hoci nevyhnutne nemusí ísť o prvého človeka postihnutého chorobou.

Indexový prípad neoznačuje pôvod či miesto vzniku šíriacej sa infekcie, ale skôr upozorňuje na vznikajúce ohnisko nákazy a poukazuje na spôsob jej šírenia.

Pandémia

Rozsiahla epidémia s neurčitým časovým ohraničením a prakticky neohraničeným geografickým výskytom. Nákaza postihuje veľké množstvo ľudí naprieč kontinentmi.

Pandémiu vyhlasuje Svetová zdravotnícka organizácia v prípade, ak má choroba medzinárodný výskyt a vymkla sa spod kontroly.

Patogén

V najširšom zmysle je patogénom čokoľvek, čo môže spôsobiť ochorenie. Najčastejšie ide o mikroorganizmus - nazývaný aj choroboplodný zárodok - ktorý dokáže infikovať ľudské telo. V tomto slovazmysle sa patogénmi označujú v prvom rade vírusy, baktérie a huby.

PCR test

PCR označuje genetické testovanie pomocou spätnej polymerázovej reťazovej reakcie. Tento typ testu patrí medzi najpresnejšie, no zároveň časovo náročnejšie diagnostické metódy, pretože vyhľadáva v odobratej vzorke genetický materiál vírusu.

Podstatnou výhodou testu je to, že dokáže odhaliť infekciu aj v jej začiatkoch. Na to, aby bolo takýto test možné vykonať, musí byť najskôr zmapovaný podrobný genóm hľadaného vírusu.

Preprintová štúdia

Ide o štúdiu, ktorá ešte neprešla štandardným "peer-review" kontrolným procesom a čaká na uverejnenie v riadnom vedeckom žurnále. Tento typ výskumov môže byť uverejnený na bezplatných a otvorených serveroch ako BioRxiv alebo MedRxiv.

Súvisiaci článok Chcete robiť čo najlepšie rozhodnutia? Čítajte vedecké štúdie Čítajte 

Za bežných okolností je vhodná obozretnosť, prípadne je lepšie počkať, či vôbec a s akými úpravami bude štúdia uverejnená v riadnom odbornom časopise.

Takto si môže byť čitateľ podstatne istejší, že vedci použili správnu metodiku, alebo že nimi vyvodené závery sú primerané zhromaždeným dôkazom.

Peer-review proces odborníkmi z danej oblasti môže trvať aj niekoľko mesiacov a autori výskumu v rámci neho môžu byť konfrontovaní s nedostatkami štúdie, ktoré musia pred jej uverejnením napraviť.

V prípadoch, kedy spoločnosť čelí bezprostrednej hrozbe, však vedci môžu chcieť podeliť sa so získanými poznatkami čo najrýchlejšie, aby tým zefektívnili a urýchlili prácu svetovej vedeckej komunity na odstránení hrozby.

Protilátky (imunoglobíny)

Protilátky sú látky bielkovinovej povahy tvorené bunkami imunitného systému. Sú kľúčovou zbraňou, ktorou sa naše bráni proti infekcii. Dokážu sa naviazať na antigén na povrchu patogénu a dopomôcť k jeho zničeniu.

Protilátky využívajú v boji s patogénom rôzne stratégie: môžu ho neutralizovať a tým vyradiť z prevádzky, uľahčiť imunitným bunkám jeho rozpoznávanie a naviazanie naň, môžu zhlukovať patogény tak, aby s nimi imunitné bunky vedeli efektívnejšie bojovať. Dokážu tiež zladiť látky v krvi aby zaútočili na bunkovú stenu patogénu, čím ho zlikvidujú, prípadne patogén znehybniť a takpovediac prilepiť o cievu, aby ho dokázali jednoducho nájsť a zlikvidovať ochranné bunky.

Existuje päť rôznych druhov protilátok, ktoré sa objavujú v rozličnej fáze infekcie, rôznych množstvách, prípadne v rôznych častiach organizmu:

 • IgM imunoglobulíny sa po napadnutí tela objavujú v krvi ako prvé, no ich koncentrácia rýchlo klesá a teda svedčia o práve prebiehajúcej akútnej infekcii.
 • IgG imunoglobulíny sa tvoria dlhšie, no v krvi ostávajú trvalo. Ich prítomnosť dokazuje prekonanie infekcie.
 • IgA imunoglobulíny sú súčasťou slizničnej imunity (sú v hlienoch na slizniciach, v pote, slzách aj v materskom mlieku). Ich úlohu je zlikvidovať vírusy a baktérie skôr, než preniknú do tela.
 • IgE imunoglobulíny sú v krvi obvykle v malých množstvách a sú typické pre alergické reakcie a boj s parazitmi.
 • IgD imunoglobulíny sa v malých množstvách nachádzajú na membráne niektorých bielych krviniek (B-lymfocytov) a pomáhajú im špecializovať sa na plazmatické a pamäťové bunky.

SARS-CoV-2

Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19. Predstavuje nový kmeň vírusu, ktorý u ľudí nebol doposiaľ známy a bol identifikovaný v Číne na konci roka 2019.

Spočiatku bol nový vírus známy pod názvom 2019-nCoV, neskôr dostal od virológov svoje oficiálne pomenovanie.

Prvá časť názvu a číslovka na konci odkazujú na podobnosť s vírusom SARS, ktorý spôsobil pandémiu v roku 2003. Stredná "CoV" zas zaradzuje nový vírus medzi ostatné koronavírusy.

Sérologický test

Sérologické vyšetrenie je širšia skupina vyšetrení, ktoré dokážu preukázať prítomnosť mikrobiálnych antigénov, ale aj protilátok proti nim. Zameriavajú sa nie len na vírusové, ale aj bakteriálne či parazitárne infekcie.

Testuje sa krvné sérum, čo je nažltlá tekutá nebunková zložka krvi. Zložením zodpovedá krvnej plazme, no neobsahuje zložky, ktoré spôsobujú zrážanie krvi.

Pozitívny výsledok testu na mikrobiálne antigény svedčí o tom, že sa v mikrób nachádza v organizme.

Pozitívny výsledok testu na protilátky ale už nie je taký jednoznačný - testovaný človek ich môže mať v tele pretože už infekciu prekonal, ale aj preto, že ňou v danej chvíli ešte len bojuje.

Na stanovenie diagnózy preto nemusí vždy stačiť iba jeden výsledok testu. Pri niektorých infekciách treba vyšetriť aspoň dve vzorky séra a porovnať v nich hladiny protilátok.

Test môže mať aj falošne negatívny výsledok. Dochádza k tomu v prípade, že je človek infikovaný prikrátko na to, aby sa mu v krvi stihli vytvoriť protilátky, na ktorých prítomnosť je test zacielený.

Smrtnosť

(letalita, v angličtine case faltality rate)

Uvádza aké veľké percento z celkového počtu chorých zomiera na dané ochorenie. Znamená to, že ak je v krajine napríklad sto chorých a zomrie jeden z nich, smrtnosť daného ochorenia je jedno percento.

Superprenášač

Oznčenie superprenášač nie je medicínsky vymedzené, no spravidla ide o infikovaného človeka, ktorý dokáže rozšíriť nákazu na výnimočne vysoký počet ľudí.

Pomenovanie superprenášač má podľa niektorých odborníkov pejoratívny charakter a aby sa predošlo stigmatizácii pacientov, nemalo by sa radšej používať.

Najznámejším superprenášačom v histórii bola írska kuchárka Mary Mallonová, známa pod prezývkou Týfusová Mary.

V prípade nákazy Covid-19 bol za superprenášača označený takzvaný Pacient 31, ktorý na náboženskom zhromaždení nakazil až 70 ľudí. Iní pacienti pritom nakazili v priemere 2 až 3 ďalších ľudí.

Symptomatická liečba

Súvisiaci článok Prečo sa pri chrípke cítime otrasne? Ako prebieha boj tela s vírusom Čítajte 

Symptomatická liečba nerieši príčinu ochorenia, ale iba zmierňuje jeho nepríjemné a škodlivé prejavy.

Jej cieľom teda nie je priamo zničiť patogén, ktorý vyvolal infekciu.

Pacient pri nej užíva lieky, ktoré bránia sprievodnému zápalu, zrážajú privysokú hrúčku, prípadne uľavujú od bolesti.

Symptomaticky sa lieči napríklad vírusové prechladnutie, alebo chrípka s nekomplikovaným priebehom.

Umelá pľúcna ventilácia ("ventilátor")

(používa sa aj označenie mechanická alebo prístrojová ventilácia, pripadne prístrojové dýchanie)

Umelá pľúcna ventilácia zvyšuje alebo normalizuje okysličenie pacientovej krvi. Stroj podporuje alebo úplne nahrádza činnosť dýchacích svalov a zabezpečuje výmenu plynov v pľúcach.

Nedostatočné okysličenie krvi by inak mohlo spôsobiť zlyhanie orgánov a následne smrť pacienta.

Umelá pľúcna ventilácia sa zvyčajne používa krátkodobo - napríklad pri vážnych ochoreniach pľúc, pri zvládaní zlyhávania srdca, prípadne v celkovej anestézii. Niektorí pacienti s chronickými ochoreniami ju však môžu potrebovať aj dlhodobo.

Úmrtnosť

(mortalita, v angličtine mortality rate)

Ukazovateľ sa vzťahuje na vybranú populáciu (vzhľadom pohlavie, vekovú skupinu, alebo iný demografický ukazovateľ) či územie, je preto relatívny.

Počíta sa ako počet tých, čo ochorenie zomreli, vydelený počtom ľudí v danej populácii, vyjadrený napríklad na 100-tisíc ľudí.

Virulencia

Virulencia je vlastnosť konkrétneho kmeňa vírusu či baktérie, ktorá vyjadruje jeho stupeň choroboplodnosti v porovnaní s ostatnými kmeňmi daného druhu. Jednotlivé kmene patogénu tak môžu byť rôzne virulentné.

Virulencia sa určuje napríklad podľa schopností mikróbu vyvolať ochorenie alebo usmrtiť svojho hostiteľa. Kmene s nízkou virulenciou takmer vôbec nespôsobujú ochorenia, hoci sú stále patogénne.

Základné reprodukčné číslo (R0)

Číslo označuje koľko ďalších ľudí sa priemerne nakazí od jedného chorého človeka.

R0 treba chápať ako východiskový stav, ktorý sa dá v praxi znižovať prísnejšími hygienickými opatreniami, očkovaním či obmedzením osobných kontaktov. Aby sa ochorenie prestalo ďalej šíriť, musí jeho reprodukčné číslo klesnúť pod 1.

Základné reprodukčné číslo nového koronavírusu SARS-CoV-2 vedci nateraz odhadujú niekde medzi hodnotami 2 a 3. V praxi to znamená, že jeden chorý nakazí v priemere dvoch až troch ďalších ľudí a každý z nich nakazí ďalších dvoch až troch iných a tak ďalej.

R0 nového vírusu sa bude časom spresňovať vďaka narastajúcim počtom testov a odhalených prípadov infekcie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Hygge ako životný štýl
 4. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 5. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 6. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 7. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 8. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 9. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 10. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 33 835
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 32 830
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 860
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 10 188
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 154
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 578
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 913
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 633
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 588
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Miroslav Marček si odpykáva trest 25 rokov za tri vraždy.

4 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

3 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

8 h