PRICETON. Vyššie letné teploty pandémiu nového koronavírusu SARS-CoV-2 nezastavia.
Ako totiž vyplýva zo štúdie vedcov z univerzity v Princetone v americkom štáte New Jersey zverejnenej v odbornom časopise Science, horúčavy a zvýšená vlhkosť ovzdušia ovplyvňujú šírenie koronavírusu len v malej miere.
Vplyv klimatických podmienok na pôvodcu nového koronavírusu je malý, tvrdí tím výskumníkov na čele s environmentalistkou Rachel Bakerovou.
Hoci má vysoká vlhkosť vzduchu vplyv na šírenie iných koronavírusov, ako aj chrípky, v prípade koronavírusu SARS-CoV-2 je rozhodujúca chýbajúca kolektívna imunita.

Tézu podporuje aj vývoj pandémie ochorenia Covid-19 v teplejších krajinách, ako napríklad v Brazílii, Ekvádore či v Austrálii. "Zdá sa, že klíma nemá v súčasnosti na šírenie (nového koronavírusu) vplyv," uviedla Bakerová.
Autori štúdie vychádzajú z toho, že počasie bude mať rozhodujúci vplyv na šírenie koronavírusu len po tom, ako bude voči nemu imúnna veľká časť obyvateľstva a Covid-19 sa stane sezónnym ochorením.
Tento princíp je možné pozorovať aj pri prechladnutí spôsobenom inými druhmi koronavírusu, ktoré sa objavujú najmä v zime mimo tropických oblastí, vysvetlil spoluautor štúdie Bryan Grenfell.