SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Ako sa z uznávanej WHO stal obetný baránok?

Sedem otázok a odpovedí.

Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus hovorí k novinárom v sídle WHO v Ženeve 30. januára 2020. Krízový výbor WHO vyhlásil stav globálnej zdravotnej núdze. (Zdroj: TASR/AP)

Medzinárodná inštitúcia so 70-ročnou históriou sa má zmeniť za jediný mesiac, inak príde o svojho najväčšieho darcu.

O reforme Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sa oprávnene hovorí roky. Situácia, v ktorej sa dnes nachádza, však nemá v histórii obdobu.

Ak chceme pochopiť, prečo sa organizácia dohliadajúca na svetové zdravie dostala do situácie, že musí obhajovať svoju existenciu, musíme najskôr spoznať mantinely, v ktorých WHO funguje a v čom spočíva sila aj zraniteľnosť agentúry.

1. Čo je Svetová zdravotnícka organizácia a čo je jej úlohou?

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) je agentúrou Organizácie spojených národov (OSN), ktorá sa špecializuje na zdravie. Vznikla 7. apríla 1948 a tento dátum sa každoročne oslavuje ako Svetový deň zdravia.

Organizácia bola reakciou na surovú realitu po druhej svetovej vojne. Obyvatelia vojnou zasiahnutých oblastí chorľaveli, mnohé krajiny bojovali s epidémiami infekčných chorôb, napríklad s tuberkulózou, no ich národné zdravotné systémy a infraštruktúra boli v katastrofálnom stave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dlhodobým cieľom organizácie je „u všetkých ľudí dosiahnuť najvyššiu možnú úroveň zdravia“. Tento ideál sa WHO snaží dosiahnuť tým, že bude efektívne riadiť a koordinovať postup štátov pri ochrane verejného zdravia.

Mnoho ľudí si WHO predstavuje ako medicínskych výsadkárov - hneď ako sa objaví nebezpečná choroba, stovky zdravotníkov naskáču do lietadiel a okamžite riešia problém priamo v ohnisku nákazy.

Takto to však nefunguje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu