V článku sa dozviete:
- Aké typy dezinfekcií nájdeme na trhu a v čom sa líšia?
- Ako by sme si mali chrániť ruky?
- Mali by sme používať jednorazové rukavice?
- Je lepšie si umyť ruky, alebo použiť gél s obsahom alkoholu?
- Na čo sú vhodné antibakteriálne gély?
- Je vhodné si ruky najprv dezinfikovať gélom a potom umyť mydlom?
- Akú úlohu zohráva v týchto prípravkoch alkohol?
- Môže nesprávne zaobchádzanie s ochrannými prostriedkami oslabovať ich účinok?
Dnes určite nenájdeme domácnosť, kde by neboli zásoby dezinfekčných prípravkov, rúšok či jednorazových gumených rukavíc. Netreba však zabúdať,
že neuvážené a nesprávne používanie dezinfekcie môže byť aj kontraproduktívne.
Príliš sterilné domáce prostredie ľudskej imunite nepristane a naša koža sa nám tiež nepoďakuje, ak ju budeme nadmieru trápiť alkoholovou dezinfekciou. S prípravkami treba narábať múdro a s nadhľadom.
Na otázky o dezinfekcii a umývaní rúk reagovali RNDr. Mgr. JAROSLAVA BRŇOVÁ, PhD. z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie FN Trnava, ktorá zároveň pôsobí na Fakulte zdravotníctva
a sociálnej práce Trnavskej univerzity v Trnave a v Centre mikrobiológie a prevencie infekcií TrU, ĽUBICA BEZELI, podpredsedníčka asociácie SK+ MED a VLADIMÍR MIČIETA, predseda asociácie SK+ MED.
Potrebujeme zdravotnícke pomôcky?
Odborníci v prvom rade zdôrazňujú, že zdravotnícke pomôcky, ako hovorí aj ich príznačný názov, patria do zdravotníctva. V domácnosti by sa mali nachádzať len vtedy, keď sa v nej vyskytne pacient, ktorý ich nevyhnutne potrebuje na doliečenie.
V súvislosti s pandémiou ochorenia Covid-19 úplne postačujú dve látkové rúška, tekuté mydlo, a detergent na umývanie prostredia (saponát). Tiež môžeme využiť aj rôzne prírodné čistiace prostriedky, napríklad na báze esenciálnych olejov.
Nie je potrebné mydlo s dezinfekčnou prísadou, ani žiadna agresívna dezinfekcia v rámci vnútorného prostredia domácností.
Aké typy dezinfekcií nájdeme na trhu a v čom sa líšia?

V princípe existuje chemická a fyzikálna dezinfekcia. Pri chemickej sa používajú chemické látky s rôznym mechanizmom účinku.
Pri fyzikálnej dezinfekcii využívame fyzikálne princípy, napr. teplo, žiarenie, paru. Vírus SARS-CoV-2 je dobre citlivý na bežné dezinfekčné prípravky aj metódy fyzikálnej dezinfekcie.
Netreba vynakladať veľa peňazí na dezinfekčné prípravky. Bežné upratovanie bez dezinfekcie odstraňuje viac ako 90 percent mikrobiálnej kontaminácie. Dezinfekčné prípravky patria hlavne do nemocníc a priestorov, kde je väčšia koncentrácia ľudí.
Ako by sme si mali chrániť ruky?
Okrem častého umývania rúk netreba zabudnúť aj na aplikáciu ochranného krému na ruky, pretože časté umývanie rúk a najmä použitie horúcej vody a agresívnych mydiel podporuje vysušenie pokožky rúk. Vyhnúť sa treba použitiu dezinfekčného mydla, ktoré extrémne zaťažuje pokožku rúk a spôsobuje jej vysušovanie až praskanie.
Mali by sme používať jednorazové gumené (chirurgické) rukavice?
Používanie jednorazových gumených rukavíc je nevyhnutné najmä v zdravotníctve, a to v presne indikovaných situáciách. Používanie rukavíc nie je potrebné pri bežnej činnosti, ako sú nákupy a podobne.