Priebeh nákazy Covidom-19 u detí a mladých ľudí je miernejší. Nové výskumy naznačujú, že to môže mať na svedomí rýchlosť, akou na koronavírus reaguje imunitný systém.

Imunitu ľudského tela tvorí pestrá sieť buniek, tkanív a orgánov. Tie medzi sebou komunikujú a spolupracujú so spoločným cieľom - ochrániť organizmus proti vonkajšími útočníkmi, akými sú baktérie, vírusy či parazity.
Úlohou imunitného systému je týchto votrelcov udržať z tela von alebo ich vyhľadať a zneškodniť až vo vnútri.
S narastajúcim vekom prestáva imunitný systém reagovať na prichádzajúce nebezpečenstvo tak rýchlo a pohotovo, ako za mladi. Môžu za to infekcie či rôzne zápalové ochorenia, ktoré môžu brániť správnej funkcii imunity.
Nová americká štúdia publikovaná v časopise Science Translational Medicine ukazuje, že imunitný systém detí a mladých do 24 rokov dokáže spustiť poplach na prítomnosť Covidu-19 okamžite. Vďaka tomu sa ich telo vie vo veľkej miere voči vírusu brániť.
Naopak u ľudí nad hranicou 24 rokov reaguje imunitný systém oneskorene.
To by mohlo byť vysvetlením, prečo má ochorenie horší priebeh práve u starších dospelých a najmä u seniorov, ktorí navyše trpia ďalšími zdravotnými problémami.