Päť týždňov od začatia hromadného očkovania proti novému koronavírusu v Izraeli, sa na verejnosť dostávajú prvé predbežné zistenia o skutočnom fungovaní vakcíny.
Naznačujú, že vakcína od spoločnosti Pfizer-BioNTech môže byť ešte účinnejšia, ako ukazovali klinické skúšania. Účinná môže byť na viac ako 95 percent.

"Sú to veľmi povzbudivé údaje," hovorí pre New York Times Anat Ekka Zoharová, doktorka a viceprezidentka spoločnosti Maccabi, ktorá sa podieľala na jednom z výskumov.
Izrael spolu so Spojenými arabskými emirátmi sú krajinami s momentálne najvyšším počtom zaočkovaných osôb na počet obyvateľov.
Doposiaľ v Izraeli zaočkovali zhruba štvrtinu všetkých ľudí a viac ako 75 percent seniorov.
Riziko klesá s prvou dávkou
Izrael začal s očkovaním svojich obyvateľov 19. decembra. Proces prebieha v dvoch fázach. Keďže prvá dávka poskytuje len čiastočnú ochranu pred nákazou, po niekoľkých týždňoch sa vyžaduje preočkovanie.
Avšak už dva týždne po podaní prvej dávky vakcíny sa ukázalo, že počet pozitívne testovaných osôb nad 60 rokov v Izraeli sa začal značne znižovať.
O prvotných úspechoch očkovania informovali dve štúdie, ktoré ešte nehodnotili nezávislí odborníci a neboli publikované vo vedeckom časopise.
Štrnásť až osemnásť dní po prvej dávke sa znížila pravdepodobnosť nákazy na covid o 33 percent, preukázal prvý výskum zdravotnej poisťovne Clalit Health Services.