Výrazne infekčnejší britský variant koronavírusu už zrejme dominuje aj na Slovensku.
Jeho skúmaniu sa od úplného začiatku venuje tím vedcov z Cambridgeskej univerzity. Jedným z nich je aj mikrobiológ EWAN HARRISON.
V rozhovore pre denník SME vysvetľuje, prečo je skúmanie genetickej informácie koronavírusu dôležité a čo všetko nám môže o víruse SARS-CoV-2 táto metóda prezradiť.
Keď ste prvýkrát objavili britský variant, vedeli ste, že bude problematický?

Pôvodný variant, ktorý pravdepodobne prišiel z Číny, sa v rámci spike proteínu (časť vírusu, ktorú patogén využíva na vstup do tela človeka, pozn. red.) veľmi zmenil, takže sme očakávali, že nový variant bude infekčnejší a že si vyžiada nárast pozitívnych prípadov.
Vďaka údajom zo sekvenovania jeho genómu (prečítanie genetickej informácie, pozn. red.) sme napokon zistili, že sa tento vírus dokáže medzi ľuďmi šíriť až o päťdesiat percent rýchlejšie. Preto je v boji proti nemu kľúčové zastaviť jeho prenos. A to sa dá len dodržiavaním odstupu, nosením rúška, obmedzovaním stretávania sa v interiéroch, ale aj častou hygienou rúk, testovaním asymptomatických prípadov a, samozrejme, očkovaním.
Je britský variant aj smrteľnejší?
Predbežné údaje naznačujú, že by britský variant mohol spôsobiť závažnejší priebeh ochorenia, ale nie o veľa. Aby sme si boli istí, potrebujeme viac dát.
Momentálne je smrtnosť ťažké určiť, pretože vo Veľkej Británii až deväťdesiat percent všetkých prípadov zapríčiňuje práve britský variant. Takže nemáme iné skupiny, s ktorými by sme tento vírus porovnávali.
Na Slovensku sa vzorky vo veľkom geneticky neskúmajú. Myslíte si, že je to chyba?
My vo Veľkej Británii máme to šťastie, že máme výraznú finančnú podporu od vlády. Takže sme vo veľmi privilegovanej pozícii.