Oxfordská vakcína a očkovacia látka od konzorcia Pfizer-BioNTech sú vysoko účinné a bránia vzniku závažného covidu, hospitalizácii aj smrti u seniorov.

Naznačujú to výsledky z reálneho očkovania vo Veľkej Británii. Štúdiu zatiaľ nepublikoval vedecký časopis.
Na Slovensku sa momentálne vakcína od AstraZenecy nepoužíva u osôb starších ako 55 rokov, hoci premiér Igor Matovič naznačuje zrušenie tohto pravidla. Európska lieková agentúra (EMA) i Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pritom použitie oxfordskej vakcíny u starších osôb odporúčajú.
Nová štúdia, za ktorou stojí britský úrad pre verejné zdravie (PHE), jej prínos pre najrizikovejšie skupiny obyvateľstva len potvrdzuje.
Štúdia sa zameriavala na ľudí starších ako 70 rokov, ktorí dostali prvú dávku covidovej vakcíny.
Výsledky preukázali, že už mesiac po prvej dávke chránila vakcína od Pfizer-BioNTech sedemdesiatnikov pred symptomatickým covidom zhruba na 60 percent. Oxfordská vakcína chránila na 73 percent.
U osôb nad 80 rokov zas jedna dávka oboch vakcín znížila riziko hospitalizácie o viac ako 80 percent. Účinok na zaočkovaných senioroch spozorovali vedci zhruba po troch až štyroch týždňoch.
“Je dôležité mať na pamäti, že ochrana nie je úplná a zatiaľ nevieme, ako veľmi tieto vakcíny znížia riziko, že covid-19 prenesiete na ostatných.
„
Na dosiahnutie najvyššej možnej ochrany aj naďalej platí, že je potrebné preočkovanie aj druhou dávkou.
Dva týždne od preočkovania vakcínou od Pfizer-BioNTech kleslo riziko nákazy koronavírusom u osôb nad 80 rokov o 89 percent.
U vakcíny od Pfizer-BioNTech, sa navyše ukázalo, že vie byť veľmi účinná aj pri zastavení ťažkého priebehu ochorenia.
Výsledky naznačujú, že znížila riziko úmrtia na covid u osemdesiatnikov o 83 percent.
"Je dôležité mať na pamäti, že ochrana nie je úplná a zatiaľ nevieme, ako veľmi tieto vakcíny znížia riziko, že covid-19 prenesiete na ostatných," varuje vedúca imunizácie v PHE Mary Ramsayová.
Vo výskume účinnosti vakcín z očkovania vo Veľkej Británii sa naďalej pokračuje.