Očkovanie oxfordskou vakcínou či ruským Sputnikom V vyvoláva medzi ľuďmi obavy. Veľké nádeje sa naopak vkladajú do jednodávkovej očkovacej látky od firmy Johnson&Johnson, ktorá by na Slovensko mala prísť už čoskoro.
O súčasnej pandemickej situácii, ako aj o tom, čo možno očakávať v nasledujúcich týždňoch sme sa rozprávali s epidemiologičkou ZUZANOU KRIŠTÚFKOVOU.
Súvislosť s krvnými zrazeninami sa u oxfordskej vakcíny nepotvrdila. Napriek tomu viaceré krajiny jej používanie pozastavili, iné – medzi nimi aj Slovensko – v očkovaní stále pokračujú. Možno aj naďalej považovať vakcínu od AstraZenecy za bezpečnú?

Áno, môžeme ju považovať za bezpečnú. Doteraz sa použilo okolo 34 miliónov dávok vakcíny a zatiaľ sa nepreukázala žiadna súvislosť medzi vznikom krvných zrazenín a očkovaním.
Zároveň treba povedať, že niektoré krajiny opäť spustili očkovanie oxfordskou vakcínou.
Krvné zrazeniny sa vyskytujú aj v populácii, ktorá nie je očkovaná. To však neznamená, že tomu netreba venovať pozornosť. Je naozaj potrebné každé podozrenie na nežiaduci účinok dôkladne vyšetriť a otvorene komunikovať. Iba tak sa nestráca dôvera obyvateľstva v očkovanie.
Čo všetky tie úmrtia v dôsledku trombózy a embólie znamenajú? Možno to chápať tak, že osoby, u ktorých sa preukázali tieto komplikácie, by pravdepodobne trpeli spomínanými ťažkosti aj mimo očkovania?
Ja verím autoritám a keď Európska lieková agentúra povedala, že nenašla súvis medzi očkovaním a vznikom týchto ochorení, tak predpokladám, že porovnávali výskyt krvných zrazením medzi tými, ktorí boli očkovaní a rovnakým počtom ľudí, ktorí očkovaní neboli.