Počas vývoja prvej slovenskej vakcíny proti covidu sa vedcom podarilo vytvoriť protilátky, ktoré sa stali základom aj pre nové potenciálne liečivo. Liek chcú ešte tento rok testovať na ľuďoch a už teraz sú jeho výsledky sľubné.
Na akom princípe liek ACmab1 proti koronavírusu funguje a pre koho bude primárne určený sme sa rozprávali s neuroimunológom NORBERTOM ŽILKOM z Neuroimunologického ústavu SAV a zo spoločnosti AXON Neuroscience, ktorá zastrešuje vývoj slovenskej vakcíny aj liečiva.
V akom štádiu vývoja ste s liečivom proti covidu?

Momentálne sme skončili prvú časť predklinickej fázy, kde sme získali všetky potrebné informácie týkajúce sa účinnosti našich dvoch vybraných protilátok na úrovni živého vírusu.
Pred nami je výrobný proces a niektoré toxikologické testy. Tie potrebujeme absolvovať, aby sme si boli istí, že je tento spôsob liečby bezpečný v predklinickej fáze testovania.
Liečivo ste teda ešte netestovali na ľuďoch?
Nie. Na ľuďoch sa nemôže testovať skôr, ako neabsolvujeme veľké množstvo predklinických experimentov, ktoré si vyžadujú regulačné orgány v rámci Európy.
Robíme všetko pre to, aby sme mohli koncom tohto roka vstúpiť do prvej fázy klinického skúšania, ktorá už prebehne na ľuďoch. Napokon, na podobnom princípe sú už dva lieky, ktoré sa používajú - jeden je od firmy Regeneron, druhý od firmy Eli Lilly. Vidíme, že výsledky sú veľmi potešujúce.