Komplexné zmapovanie dosahov pandémie na zdravotnícke služby a zdravie ľudí na Slovensku by v budúcnosti mohlo pomôcť zvládnuť ďalšiu pandémiu o čosi lepšie.
Pochopiť dôsledky covidu v kontexte je cieľom projektu, ktorý sa nedávno nadácia Eset rozhodla finančne podporiť.
Za projektom stojí epidemiológ MAREK MAJDAN z Trnavskej univerzity, ktorý v rozhovore vysvetľuje, prečo je dôležité mať stratégiu a byť na podobné časy, ako prežívame teraz, pripravení.
Myslíte si, že k niečomu podobnému, ako je pandémia koronavírusu, príde znova?

Epidemiológovia sú toho názoru, že toto sa môže opakovať kedykoľvek.
Nasvedčuje tomu globálne nastavenie – intenzita dopravy, hustota osídlenia v niektorých oblastiach, ale aj interakcie medzi živočíšnou ríšou a ľudskou populáciou.
Preto je len málo pravdepodobné, že by sa niečo podobné nezopakovalo. Ale intenzita, s akou môže prísť ďalšia epidémia, môže byť ešte väčšia, ako to bolo v prípade covidu.
Dá sa budúcim pandémiám vôbec nejako predchádzať?
Hlavnou hnacou silou pandémie je silná medzinárodná prepojenosť krajín. Cestovanie, obchodný styk medzi krajinami sú predpokladmi na to, že pandémia sa nastane.
V prípade prvých SARS a MERS sme mali šťastie, no rýchlosť, akou sa koronavírus rozšíril do celého sveta, bola nevídaná.
Aj keď sa prijmú nejaké opatrenia, riziko sa nepodarí úplne eliminovať. No je možné urobiť všetko pre to, aby sme boli nabudúce lepšie pripravení.