FRANKFURT. Nemecká farmaceutická spoločnosť CureVac v stredu oznámila, že v poslednej fáze testovania jej vakcína proti ochoreniu Covid-19 dosiahla len 48-percentnú účinnosť. Informovala o tom agentúra AFP.

Po zverejnení neuspokojivých výsledkov priebežnej analýzy v polovici júna sa podľa AFP takýto záver očakával. Spoločnosť vtedy informovala, že jej vakcína má 47-percentnú účinnosť.
Podľa firmy CureVac je celková účinnosť jej vakcíny čiastočne výsledkom bezprecedentného množstva 15 variantov koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré kolovali medzi dobrovoľníkmi, ako aj rôznych reakcií účastníkov klinických testov naprieč vekovými skupinami po jej podaní.
Firma CureVac uviedla, že jej očkovacia látka s označením CVnCoV bola o niečo menej účinná u starších vekových skupín ako u ľudí vo veku od 18 do 60 rokov, kde dosahovala zhruba 53-percentnú účinnosť. Ľuďom v tejto vekovej kategórii tiež poskytovala stopercentnú ochranu pred úmrtím a hospitalizáciami.
"V tejto záverečnej analýze CVnCoV demonštruje svoj silný prínos pre verejné zdravie v prípade ľudí od 18 do 60 rokov, čo bude podľa nás zásadným prínosom v snahe vysporiadať sa s touto pandémiou a novými variantmi koronavírusu," uviedol šéf firmy CureVac Franz-Werner Haas.
Vakcína bola otestovaná na približne 40-tisíc dobrovoľníkoch z desiatich krajín Európy a Latinskej Ameriky. Z nich sa koronavírusom nakazilo 228 ľudí.
Očkovacia látka od firmy CureVac má tak omnoho nižšiu účinnosť ako preparáty od konkurenčných firiem Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré sú rovnako založené na technológii mRNA.
Vakcíny proti koronavírusu vyvinuté spoločnosťami Pfizer/BioNTech a americkou firmou Moderna boli schválené pred vyše polrokom po preukázaní približne 95-percentnej účinnosti, pripomína AFP.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Počet zaočkovaných ľudí na Slovensku (+ kalkulačka termínov)
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Cestovateľský semafor: Pozrite si rozdelenie krajín