Ak chcete absolvovať test na protilátky proti ochoreniu covid-19, nemusíte navštíviť svojho obvodného lekára. S ponukou testovania už prišli viaceré súkromné laboratóriá. V portfóliu ponúkajú niekoľko balíčkov za rôzne ceny.
Podľa toho, ktorý typ testu si zvolíte, môžete zistiť, akú máte v krvi hladinu protilátok IgG S1/S2, IgM, či IgA. Niektoré laboratóriá dokonca ponúkajú ako bonus aj stanovenie hladiny vitamínu D. Cena testov sa pohybuje približne od 19 do 50 eur.
Ale čo s ich výsledkami? Na sociálnych sieťach sa s nimi mnohí chvália. Dokonca aj bývalý premiér Peter Pellegrini odbíja reči o očkovaní tvrdeniami, že údajne podľa testov má veľa protilátok.
V skutočnosti však nikto nevie, o čom výsledky takých testov vypovedajú. Aká hodnota znamená, že máte dostatok protilátok? Žiadna hranica totiž nie je určená.
Oslovili sme preto dvoch odborníkov – imunológa Miloša Jeseňáka z Univerzitnej nemocnice v Martine a molekulárneho biológa a lekára Petra Celeca z Ústavu molekulárnej biomedicíny Slovenskej akadémie vied (SAV), aby priblížili, načo slúžia protilátkové testy, ktoré typy protilátok majú pacienti zvýšené po prekonaní koronavírusu SARS-CoV-2 a ktoré po očkovaní a čo nám tento typ testovania napovie o našom imunitnom systéme.
Dôležité sú nielen protilátky, ale aj pamäťové bunky
Znie to jednoducho. Z protilátkového testu vie pacient zistiť, či v tele má, alebo nemá protilátky. V skutočnosti je však celý proces omnoho zložitejší.