SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Lekár: Ľudia by uverili aj tomu, že mám doma ružového slona a vie lietať

Nezodpovední by mali niesť následky.

Lekár Roland Oravský, jeden z autorov novej knihy Pandémia hoaxov. (Zdroj: Archív R.O. )

Vyvracaniu hoaxov a dezinformácií sa venoval už pred pandémiou. V roku 2019 so skupinou lekárov, ktorá sa nazýva Lovci šarlatánov, napísal Príručku zdravého rozumu. Kniha sa stala bestsellerom. Autori sa v nej venovali antivaxerom, homeopatii aj domácim pôrodom.

Počas pandémie sa hoaxy a dezinformácie stali ešte nebezpečnejšími. "Pred pandémiou sa stávalo, že si pre dezinformácie niekto namiesto skutočnej terapie zvolil pitie sava či odčervovanie. Škodil tým však najmä sám sebe. Ale počas pandémie pomýlení a zmanipulovaní ľudia ovplyvňujú zdravie celej spoločnosti," hovorí pre SME lekár ROLAND ORAVSKÝ.

Nová kniha Lovcov šarlatánov nesie názov Pandémia hoaxov. Opisujú v nej vývoj pandémie, ako sa jej vplyvom zmenili naše životy aj ako dezinformačné weby manipulujú spoločnosť. Kniha vychádza 15. novembra.

Keď ste prvýkrát počuli v správach o víruse SARS-CoV-2, napadlo vám, že môže spôsobiť celosvetovú pandémiu?

Vôbec som neuvažoval týmto smerom. Vtedy som si naopak hovoril, že už sme veľakrát počuli o prapodivných mutáciách chrípky, ktoré vznikli v Ázii, vystrašil nás vírus MERS v Saudskej Arábii alebo SARS v roku 2002.

Predpokladal som, že šírenie vírusu sa nebude týkať západného sveta. Veril som, že to bude len lokálna ázijská záležitosť, ktorá bude chvíľu živiť médiá a potom na ňu zabudneme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dokonca aj v čase, keď sa začalo hovoriť, že vírus SARS-CoV-2 môže predstavovať hrozbu, tak som tomu neprikladal veľkú dôležitosť. Vtedy ešte veľa vedcov a epidemiológov hovorilo, že vo Wu-chane dali do karantény celé mesto a tento krok bude stačiť. Chválili takýto krok a to, ako sa Čína k situácii postavila.

Až neskôr vyšlo najavo, že kompetentní ututlávali informácie a v čase, keď zavádzali opatrenia, bolo už neskoro. Každopádne, ani keď sa koronavírus dostal do Európy, tak som to v úplných začiatkoch nepovažoval za závažný problém.

Prečo?

Prvé dáta, ktoré prichádzali ukazovali, že vírus má malú smrtnosť, iba niečo nad jedno percento, s tým, že môže byť ešte nižšia.

Kedy ste začali predpokladať, že vírus SARS-CoV-2 bude väčším problémom, než sa sprvu zdalo?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Variant omikron sa na Slovensku zatiaľ neprejavil v takej sile ako v iných krajinách, v niektorých okresoch sa však podľa odborníkov už začína posilňovať.

Vrchol ďalšej vlny by mal byť v polovici februára, odhadujú.


20 h
Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Ľudia, ktorí mali pochybiť, naďalej pracujú na vedúcich pozíciách.


a 1 ďalší 19 h
Obžalovaný, organizátor a vedúci detského tábora Chachaland Roman Paulíny.

Na sex nebol podľa Paulínyho čas.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu