SME
Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Imunológ: Sme na konci pandémie, aktuálne prežívame jej dozvuky

Rizikové skupiny by mali byť stále opatrné.

Imunológ Vladimír Leksa. (Zdroj: Archív V.L.)

Slovenský vedec VLADIMÍR LEKSA publikoval nedávno štúdiu v odbornom časopise Frontiers in Immunology , v ktorej ukázal, že látka nachádzajúca sa v mlieku môže byť nápomocná pri zablokovaní vírusu SARS-CoV-2.

Napriek tomu v rozhovore pre SME vysvetľuje, že nejde o žiaden výnimočný liek. Našou najväčšou zbraňou proti covidu je stále očkovanie.

Na jar vyšla v Lancete štúdia , ktorá ukázala, že vakcíny zachránili desiatky miliónov životov. Viem, že ak je niekto antivaxer, tak tomu veriť nebude, ale jednoducho to tak je. Ako hovoril Cimrman, môžete o tom diskutovať, môžete sa o tom hádať, ale to je asi tak všetko, čo môžete robiť,“ hovorí.

Skúmali ste, či môžu niektoré látky v mlieku chrániť pred infekciou vírusom SARS-Cov-2 a výsledky uverejnil odborný časopis Frontiers in Immunology. Prečo ste predpokladali, že pitie mlieka by nám mohlo pomôcť ako prevencia počas pandémie?

Mlieko je po narodení naším hlavným zdrojom potravy. Novorodencom poskytuje prvé látky, ktoré posilňujú ich imunitu. Nachádzajú sa v ňom nielen protilátky a imunitné bunky od matky, ale aj rôzne antimikrobiálne látky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Všetky tieto zložky sú veľmi dôležité, pretože novorodenec ešte nemá tak dobre vyvinutú imunitu, aby sa dokázal brániť sám.

V našom výskume sme sa zamerali predovšetkým na proteín (bielkovinu), ktorý sa volá laktoferín. Nachádza sa v materskom mlieku a je veľmi silným bojovníkom proti mikróbom.

Viaceré výskumy už ukázali, že laktoferín má protivírusové, protibakteriálne aj protiparazitické účinky.

Ako je možné, že takto funguje práve laktoferín?

Vďačí za to najmä svojej výnimočnej štruktúre. Molekula laktoferínu má veľmi kladne nabitý koniec, ktorý bráni mikroorganizmom, aby sa naviazali na naše bunky. Zároveň celá molekula dokáže vychytávať železo, ktoré mikroorganizmy potrebujú na svoj rast.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu