Hoci o chrípke často hovoríme ako o nezávažnom ochorení, opak je pravdou. Aj tá môže spôsobiť vážne komplikácie. Napríklad zápal pľúc, srdcového svalu, mozgových blán, ale aj smrť. Najčastejšie tomuto ochoreniu podľahnú starší ľudia nad 65 rokov.
"Jedna vec je zomrieť priamo na infekciu vírusom chrípky, ale veľa ľudí zomiera aj neskôr. Vidíme, že aj tí, ktorí prekonali covid, začnú mať po čase rôzne zdravotné problémy, ktoré sa už často s daným vírusom nespájajú. Avšak vírus bol stimulom k tomu, že sa u daného človeka vyvinuli ďalšie zdravotné problémy," hovorí pre SME virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied.
V rozhovore sa dočítate:
- Ako vírus chrípky vyzerá a ako veľmi je podobný koronavírusu.
- Aké rozdiely sú medzi nimi.
- Ako veľmi je vírus chrípky premenlivý.
- Koľko variantov chrípky existuje.
- Či sa môžeme nakaziť chrípkou aj od psov alebo vtákov a ako táto nákaza prebieha.
- Ako vedci vytvárajú vakcínu proti chrípke, a či sa môže stať, že netrafia správny kmeň a nebude fungovať.
- Či chrípku podceňujeme a aké závažné komplikácie môže spôsobiť.
- Aké najčastejšie chyby robíme pri jej liečbe a či je správne sa pri tomto ochorení dožadovať antibiotík.
- Ktorým skupinám odborníci odporúčajú dať sa zaočkovať proti chrípke.
- Či sú vedci naozaj na stope "Achillovej päte chrípky" a čo tento objav môže pre nás znamenať.
Roky sa zaoberáte vírusom chrípky. Čo vás na ňom najviac fascinuje?
Vírusy sú samy o sebe veľmi zaujímavé. Keď si vezmete, aké sú maličké a napriek tomu dokážu bez problémov zabiť človeka.
Zároveň na to, aby existovali alebo sa množili, potrebujú hostiteľskú bunku. A aj tak sa ich nevieme zbaviť, nevieme ich eliminovať a darí sa im šíriť sa. Čím viac človek spoznáva svet vírusov, tým viac zisťuje, aký je úžasný a fascinujúci.
A to napriek tomu, že žiaden vírus nie je užitočný, všetky nám spôsobujú ochorenie alebo nás zabíjajú. Ale ako sa hovorí, je dôležité poznať svojho nepriateľa. A keď ich človek študuje, musí uznať, že sú fascinujúce.
Máme za sebou dva roky pandémie covidu-19, ktorá nás veľa naučila. Spôsobila napríklad aj to, že väčšina ľudí vie, ako koronavírus vyzerá. Ale málokto by asi vedel povedať, ako vyzerá vírus chrípky. Ako teda vyzerá?
Vírus chrípky vyzerá veľmi podobne ako koronavírus. Má približne rovnakú veľkosť, aj je to podobná sférická častica (guľovitá, pozn. red.).
Rozdiel je v tom, že vírus chrípky má iné, takzvané spike proteíny, ktoré tvoria takzvané hroty vírusu.
Chrípka ma dva tieto proteíny, pričom sa štrukturálne líšia. Jeden proteín sa nazýva neuramidáza, je to tetramér, tvarom pripomína hríbik. Druhý proteín sa volá hemaglutinín a je zodpovedný za väzbu receptora na bunku.