SME

Virologička: Antibiotiká na chrípku neplatia, musíte ju vyležať

O vírusoch sme sa rozprávali s Tatianou Betákovou.

Virologička Tatiana Betáková. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

Hoci o chrípke často hovoríme ako o nezávažnom ochorení, opak je pravdou. Aj tá môže spôsobiť vážne komplikácie. Napríklad zápal pľúc, srdcového svalu, mozgových blán, ale aj smrť. Najčastejšie tomuto ochoreniu podľahnú starší ľudia nad 65 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Jedna vec je zomrieť priamo na infekciu vírusom chrípky, ale veľa ľudí zomiera aj neskôr. Vidíme, že aj tí, ktorí prekonali covid, začnú mať po čase rôzne zdravotné problémy, ktoré sa už často s daným vírusom nespájajú. Avšak vírus bol stimulom k tomu, že sa u daného človeka vyvinuli ďalšie zdravotné problémy," hovorí pre SME virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied.

Roky sa zaoberáte vírusom chrípky. Čo vás na ňom najviac fascinuje?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vírusy sú samy o sebe veľmi zaujímavé. Keď si vezmete, aké sú maličké a napriek tomu dokážu bez problémov zabiť človeka.

Zároveň na to, aby existovali alebo sa množili, potrebujú hostiteľskú bunku. A aj tak sa ich nevieme zbaviť, nevieme ich eliminovať a darí sa im šíriť sa. Čím viac človek spoznáva svet vírusov, tým viac zisťuje, aký je úžasný a fascinujúci.

A to napriek tomu, že žiaden vírus nie je užitočný, všetky nám spôsobujú ochorenie alebo nás zabíjajú. Ale ako sa hovorí, je dôležité poznať svojho nepriateľa. A keď ich človek študuje, musí uznať, že sú fascinujúce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Máme za sebou dva roky pandémie covidu-19, ktorá nás veľa naučila. Spôsobila napríklad aj to, že väčšina ľudí vie, ako koronavírus vyzerá. Ale málokto by asi vedel povedať, ako vyzerá vírus chrípky. Ako teda vyzerá?

Vírus chrípky vyzerá veľmi podobne ako koronavírus. Má približne rovnakú veľkosť, aj je to podobná sférická častica (guľovitá, pozn. red.).

Rozdiel je v tom, že vírus chrípky má iné, takzvané spike proteíny, ktoré tvoria takzvané hroty vírusu.

Chrípka ma dva tieto proteíny, pričom sa štrukturálne líšia. Jeden proteín sa nazýva neuramidáza, je to tetramér, tvarom pripomína hríbik. Druhý proteín sa volá hemaglutinín a je zodpovedný za väzbu receptora na bunku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C98EE na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu