V októbri 2019 ešte nikto netušil, že svet zachváti pandémia.
O dva mesiace neskôr prepuklo v čínskom meste Wu-chan ochorenie covid-19. Nákaza spôsobená novým koronavírusom sa však rýchlo rozšírila aj do ostatných oblastí Číny a z nich aj do celého sveta.
Už vo februári 2020 lekári zaznamenali výrazný nárast počtu covidových prípadov na severe Talianska. V tom istom čase začali hlásiť prípady infikovaných ľudí aj mnohé ďalšie členské štáty EÚ.
Šiesteho marca 2020 potvrdili odborníci prvý prípad aj na Slovensku. Infikovaný bol 52-ročný muž z Bratislavského kraja.
Nasledujúce mesiace sprevádzali rôzne opatrenia: od nosenia rúšok v interiéroch a exteriéroch, cez povinné lock downy až po plošné antigénové testovanie, ktoré zostalo slovenským unikátom.
V Európe pribúdali denne desaťtisíce infikovaných a tisíce obetí. Celkovo prišlo počas pandémie o život viac ako šesť miliónov ľudí.
Situáciu sprevádzal chaos, zmätočné rozhodnutia politikov a situácia naplno odhalila silu konšpiračných teórií, ktoré šírili aj niektorí lekári.
Necelých päť rokov po vypuknutí jednej z najväčších kríz, do ktorej sa dostalo ľudstvo po druhej svetovej vojne, sme sa rozhodli nájsť odpovede na niektoré otázky. Zaujímalo nás, v čom vírus SARS-CoV-2 odborníkov prekvapil? Ktoré opatrenia dnes považujú za zbytočné, a ktoré naopak za prospešné? Koľko životov zachránilo očkovanie? Ako sa cítia dnes pri vyhláseniach, že pandémia na Slovensku nebola?
V nasledujúcom texte na otázky denníka SME odpovedajú evolučný biológ Jaroslav Flegr, zdravotnícky analytik Martin Smatana a lekár a molekulárny biológ Peter Celec.
V texte sa dočítate:
- Čím vírus SARS-CoV-2 odborníkov najviac prekvapil.
- Čo dôležité sme sa o covide naučili.
- Ako vyzerali tri vlny pandémie na Slovensku.
- Ktoré z opatrení sa ukázali ako zbytočné, a ktoré ako prospešné.
- Ako veľmi nám pri prekonaní pandémie pomohlo očkovanie.
- Či malo byť očkovanie pre rizikové skupiny povinné.
- Čo sme najviac zanedbali.
- Ako vnímajú tvrdenie, že pandémia na Slovensku nebola.
Čím vírus SARS-CoV-2 najviac prekvapil?
Podľa molekulárneho biológa Petra Celeca, prvým prekvapením bol už fakt, že pandémiu spôsobil práve koronavírus.
"Myslím, že väčšina odborníkov na infekčné choroby očakávala a vlastne stále očakáva, že pandémiu spôsobí vírus chrípky. Vzhľadom na jeho vlastnosti bola, a naďalej aj je, pravdepodobnosť pandémie oveľa vyššia ako pri koronavírusoch," vysvetľuje.
Evolučného biológa Jaroslava Flegra zaskočilo najmä to, že vírus SARS-CoV-2 sa počas celej doby pandémie správal presne tak, ako predpovedajú učebnice evolučnej parazitológie. Až na jednu výnimku.