SME

Výbuchy zábavnej pyrotechniky poškodzujú sluch

Svetelná a zábavná pyrotechnika, petardy a výbušniny robia silvestrovskú noc najveselšou, ale i najstresujúcejšou nocou v roku.

Kým pri bujarej zábave obdivujeme z bezprostrednej blízkosti ohňostroj, neuvedomujeme si, že nám alebo našim deťom hrozí poškodenie a prípadne aj nezvratná strata sluchu.ILUSTRAČNÉKým pri bujarej zábave obdivujeme z bezprostrednej blízkosti ohňostroj, neuvedomujeme si, že nám alebo našim deťom hrozí poškodenie a prípadne aj nezvratná strata sluchu.ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ČTK)

Nadmerný hluk a stresové faktory mnohým možno poslúžia na odreagovanie, no deťom, ľuďom starším i tým s menej stabilnou nervovou sústavou môžu ublížiť. Možno by sa tá jedna noc aj dala vydržať, lebo s tým vlastne každý počíta, no málokto myslí na to, že pri neopatrnom zaobchádzaní s hlučnou pyrotechnikou si až 80 percent zúčastnených môže poškodiť sluch. O stresových faktoroch počas koncoročných osláv sme hovorili s otorynolaryngologičkou Oľgou Dzurkovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Orgán sluchu je uložený vo vnútornom uchu a má asi dvadsaťtisíc vláskovitých buniek, ktoré dokážu zaznamenať zvuky širokého rozsahu - od sotva počuteľných až po tie najsilnejšie. Pri hlukovom zaťažení nad 80 decibelov sa organizmus bráni - stredoušné svaly sa včas stiahnu a hluk už nemá takú razanciu, preto bunky sa nepoškodia tak, aby sa nedokázali zregenerovať. Znížená počuteľnosť sa môže časom upraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Stredné a vnútorné ucho môže poškodiť tlaková vlna pri výbuchu, tresku, pri oslavách a ohňostrojoch, pri výstrele z pušky, vonkajší zvukovod pri neopatrnom čistení, stredné ucho a blana bubienka pri skokoch do vody, pri údere či facke. Pri náhlom traumatickom výbuchu, tresku či decibelovej smršti sa ochranné svaly nestačia stiahnuť, zmyslové bunky sú nedostatočne okysličené a definitívne odumierajú. Pri hlučnom výbuchu sa môže poškodiť nielen vnútorné ucho, preto človeku hrozí porucha sluchu až hluchota," hovorí doktorka Dzurková.

Pri hluku trpí celý organizmus

Podľa lekárky hlasný a opakovaný hluk nepriaznivo pôsobí nielen na sluchový orgán, ale aj na rovnovážny aparát, ktorý je tiež uložený vo vnútornom uchu, na centrálny nervový systém, vegetatívny systém a ich prostredníctvom aj na krvný tlak, tráviaci trakt, prakticky na celý organizmus. Poznajú to najmä pracovníci rizikových pracovísk, v hlučných prevádzkach, filharmonici, poľovníci, účastníci diskoték a vôbec všetci poslucháči hlučnej hudby.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé príznaky poškodeného sluchu sa prejavia nedostatočnou počuteľnosťou. Podľa doktorky Dzurkovej: "Pacienti s vnútroušnou poruchou sa veľmi často sťažujú na zlú zrozumiteľnosť reči. Počujú a vnímajú zvuky, nedokážu ich však identifikovať, teda jej nerozumejú."

Čo najskôr pomoc lekára

Ako sa máme zachovať a čím pomôcť pri akútnom poškodení sluchu? "Najdôležitejšie je vyhľadať odborníka čo najskôr, lebo vtedy je pomoc najúčinnejšia," zdôrazňuje lekárka. "Počas dňa sú k dispozícii otorynolaryngologické (krčné, ušné) ambulancie, cez sviatky a dni pracovného voľna poskytnú prvú pomoc pohotovostné ambulancie v nemocniciach. Podľa stupňa poškodenia stačia pacientom niekedy iba lieky, v zložitejších prípadoch potrebuje človek postihnutý úrazom hospitalizáciu. Vyšetrenie sluchu orientačne testujeme šeptom a hlasitou rečou, ladičkami. Na potvrdenie poruchy sluchu, respektíve na určenie stupňa poškodenia sluchu robíme audiometrické vyšetrenie, ako aj ďalšie špecifické audiometrické testy, môžeme aj zmerať intenzitu ušných šelestov. V tichej komore sa robí prahový tónový audiogram, ktorý zistí poškodenie sluchu."

SkryťVypnúť reklamu

Aj vrodené poškodenie

Podľa doktorky Dzurkovej extrémny hluk môže spôsobiť jednostrannú, ale i obojstrannú poruchu sluchu, ktorá sa zvyčajne prejaví krátkodobým, ale i dlhodobým pískaním, šumením, hučaním v uchu, poškodením vnútorného ucha a zmyslového aparátu, ale aj poškodením centrálneho nervového systému.

Pri úplnej hluchote pacient nepočuje buď na jedno, alebo na obidve uši. "Takýmto pacientom indikujeme pomôcky na zlepšenie sluchu - tzv. naslúchacie aparáty, pomocou ktorých sa počuteľnosť výrazne zvýši. Mladým pacientom i pri vrodených poruchách dokážeme pomôcť chirurgickou liečbou - kochleárne implantáty výrazne zlepšujú sluch."

Hluk uvoľňuje aj skrytú agresivitu

Zvýšený i extrémny hluk má aj mimosluchový vplyv na organizmus. Na nepríjemný vonkajší podnet zareaguje vylučovaním stresových hormónov, čo u mnohých ľudí môže podráždiť nervovú sústavu, zvýšiť krvný tlak i riziko infarktu, spôsobiť bolesť hlavy, poruchy spánku, závraty, neistotu, žalúdočné ťažkosti i predčasný pôrod. Decibelová smršť môže zhoršiť aj mieru tolerancie k iným, zvýšiť nervozitu, ba uvoľniť aj skrytú agresivitu.

Ako znášame jednotlivé pásma hluku

Podľa odborníkov počujeme horšie ako naši predkovia. "Prahová krivka normálneho počutia je 20 decibelov. Čo je pod touto hranicou, je na ľahkú, strednú alebo ťažkú poruchu sluchu. Hladina zvuku do 60 decibelov je fyziologické pásmo, ktoré prirodzene znášame a nepôsobí negatívne na sluch. Hladina hluku presahujúca túto hladinu má na ľudí mierne rušivý účinok. Pásmo záťaže je medzi 70 - 94 dB. Sluch sa môže poškodiť od 95 do 119 dB. Pri zvukoch nad 120 dB už dochádza k mechanickému poškodeniu vnútorného ucha. Pri zvukoch nad 130 dB, ktoré vnímame veľmi bolestivo, vznikajú už štrukturálne zmeny vo vnútornom uchu, môžu sa poškodiť aj vláskové bunky. Hluk nad 170 dB poškodzuje nielen bubienok a sluchové kostičky, ale poškodiť sa môže vertibulovaný analyzátor, čo sa prejaví poškodením rovnovážneho aparátu a závratmi."

Hlukové hladiny v decibeloch

prah počuteľnosti 0 dB
sotva počuteľné 10 dB
šepot 30 dB
tichý hovor 50 dB,
mierny hluk, odvoz smetí, vysávač, práčka, pouličný ruch okolo 80 dB
veľký hluk, výroba kotlov, motocykel 100 dB
nepríjemný až bolestivý hluk (diskotéková hudba, textilné stroje, prúdové lietadlo) 120 dB

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 364
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 811
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 348
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 132
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 878
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 367
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 977
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu