Príznaky Trvalé pálčivé bolesti Porucha vnímania hmatom a pocity mravenčenia v ruke Stuhnutosť a opuch zápästia Strata svalovej sily a obratnosti
Rizikové skupiny Syndróm zápästného (karpálneho) tunela sa stáva jednou z najčastejších chorôb z povolania a patrí aj medzi najčastejšie ochorenia poškodzujúce ruku. Ochorenie sa rozvíja na základe sústavne sa opakujúcich pohybov v práci alebo pri iných činnostiach. Syndróm sa spravidla vyskytuje u ľudí pracujúcich na počítači, klaviristov, žurnalistov a robotníkov pracujúcich so zbíjačkou. U tehotných žien sa môže ochorenie objaviť v dôsledku zadržiavania tekutín a opuchu mäkkých tkanív.
Priebeh Zápästný tunel je úzka štrbina v oblasti zápästia, ktorú z trcho strán ohraničujú zápästné kostičky a zo štvrtej zápästné väzivo. Do dlane ním prechádza deväť šliach a stedový nerv, prenášajúci vzruchy z mozgu do ruky. Úraz alebo opuch niektorej šľachy zmenší priestor v zápästnom tuneli a následne je stredový nerv utláčaný. Stlačený a podrážený nerv spôsobuje bolesti, zápal, mravenčenie a ďalšie charakteristické príznaky.
Čo robiť Najdôležitejšia je prevencia. Pri ťažkostiach ruku a zápästie nezaťažujte a znehybnite. Užite protizápalový liek, napr. acylpyrín aleob ibuprofén. Úľavu môžu priniesť aj studené zábaly. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte lekára.
Liečba Lekár môže predpísať silnejšie protizápalové analgetiká alebo lieky na uvoľnenie svalov. Závažnosť postihnutia sa zisťuje vyšetrením nervov (EEG). Injekcia kortikoidov aplikovaná do zápästia síce zmierni ťažkosit, ale príčinu neodstráni.
Zápästie sa znehybní v rovine špeciálnym fixátorom. V závažných prípadoch sa fixátor nosí po celý deň, inak sa zvykne aplikovať len na noc. Niekedy sa používa aj snímateľná sadra.
V ťažkých prípadoch sa operačne prerušuje zápästné väzivo utláčajúce nerv. Ťažkosti potom rýchle ustúpia, ale môžu sa znovu obnoviť.
Prevencia Pri práci na počítači udržiavajte zápäsita v rovine a nie ohnuté nahor, alebo nadol. Pokiaľ v zamestaní robíte opakované pohyby, dbajte na časté prestávky. Popreťahujte si ruky, zápästia, plecia a krčné svaly každú hodinu jednoduchými cvikmi.
Dajte zohnutú pažu z hlavu, lakeť chyťte druhou rukou a ľahko zatláčajte nadol. Polože ruky na okraj stola a krúžte plecami jedným smerom a potom späť. Pravidelné masúrujte a preťahujte prsty, ohýbajte zápästie nahor a dolu, zavierajte a otvárajte dlane, aby ste zabránili opuchom. Pri práci s počítačom sa osvedčilo používanie podložky pod zápästia. Dbajte o to, aby vaša poloha čo najmenej zaťažovala kĺby, chrbát udržiavajte vzpriamený a chodidlá majte položené na dlážke. Ak vám operadlo stoličky neposkytuje dostatočnú oporu, podložte si kríže vankúšom alebo zvinutým uterákom.
UPOZORNENIE
Neodkladajte liečbu syndrómu zápästného tunela. Oddialenie začiatku terapie môže viesť k trvalému poškodeniu nervu a poruche funkcie ruky.