SME

Aromaterapia

História a súčasnosť éterických olejov. Používanie éterických olejov (silíc) je známe už od dávnej minulosti, najmenej od roku 4500 pred n. l., keď z nich pripavovali Egypťania parfumy a lieky. Ich kňazi používali éterické oleje aj pri balzamovaní

História a súčasnosť éterických olejov Používanie éterických olejov (silíc) je známe už od dávnej minulosti, najmenej od roku 4500 pred n. l., keď z nich pripavovali Egypťania parfumy a lieky. Ich kňazi používali éterické oleje aj pri balzamovaní a stopy týchto olejov možno násť ešte dnes na múmiách starých tritisíc rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto dávne poznatky uchovávali grécki, rímski a arabskí lekári, ktorých vedecké objavy ovplyvňovali medicínu po dlhé stáročia. Ešte v 18. storočí sa éterické oleje používali v širokom meradle ako liek. Neskôr, v 19. storočí, sa už mnohé z týchto esencií vyrábali synteticky. Bolo to lacnejšie ako získavať oleje z rastlín, a tak nastal odklon od prírodných liečiv.

SkryťVypnúť reklamu

Modernú aromaterapiu začal používať fancúzky chemik René-Maurice Gattefossé, ktorý v roku 1920 objavil liečivé vlastnosti éterického levanduľového oleja. Podnietilo ho to ku štúdiu antiseptických vlastností éterických olejov a v roku 1937 vydal prvú modernú knihu o aromaterapii.

 

Liečime sa doma Pred použitím aromaterapie je dôležité presne stanoviť lekársku diagnózu, aby ste správne liečili príznaky, o ktorých sa inak radíte so svojím lekárom. K dispozícii sú rozličné éterické oleje a mnohé spôsoby liečenia, napr. inhalácie a kúpeľ, ktoré ľahko môžete robiť doma. Oleje sú účinné iba vtedy, ak sú starostlivo extrahované a správne sa skladujú. Najkvalitnejšie oleje sa predávajú v tmavých sklených fľaštičkách s etiketou, na ktorej je napísaný latinský názov rastliny a jasne uvedený návod na použite, prípadne ďalšie poznámky.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitné oleje sú často označované ako „pravé“ alebo „čisté“ éterické oleje a vyrábajú sa parnou destiláciou alebo lisovaním z prírodných rastlinných surovín.

 

Ako namiešať éterické oleje Éterický olej zmiešajte so základným olejom v predpísanom pomere. Na masáže používajte ako základný olej kvalitný, za studena lisovaný rastlinný olej, napr. mandľový, slenčnicový alebo olej z hroznových jadierok. Masážnu zmes si môžete pripraviť aj do zásoby.

Ak chcete pripraviť prísadu do kúpeľa, zmiešajte éterický olej s neparfumovaným pleťovým mliekom alebo s neparfumovanou penou do kúpeľa; až potom pridajte zmes vody. Éterický a základný olej zmiešajte v ďalej uvedenom pomere. Pridajte iba stanovené množstvo éterického oleja; ak ho dáte viac, priaznivý účinok sa nezvýši. Pokiaľ vybrané oleje nezlepšia váš zdravotný stav, poraďte sa s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Štandardná olejová zmes – 30 kvapiek éterického okeja v 20 lyžičkách základného oleja Kúpeľová zmes pre mladých, starších a chorých ľudí – 16 kvapiek éterického oleja v 20 lyžičkách základného oleja Kúpeľová zmes pre batoľatá a do dvoch rokov – 8 kvapiek éterického oleja v 20 lyžičkách základného oleja Masážny olej – 8 až 12 kvapiek éterického oleja v 6 až 8 lyžičkách základného oleja  

Inhalácia Je to najrýchlejší spôsob, ako dostať éterický olej do krvi. Inhalovať môžete dvojakým spôsobom:

Nakvapkajte niekoľko kvapiek éterického oleja na kúsok látky, priložte si ho k nosu a vdychujte Pridajte jednu alebo dve kvapky oleja do misky s horúcou vodou, hlavu aj s miskou si zakryte uterákom a vdychujte paru asi 5 minút Oba spôsoby opakujte 2 až 3x do týždňa. Príslužný olej môžete použiť v odparovači. Treba si však uvedomiť, že pri tomto spôsobe je účinná látka iba veľmi málo koncentrovaná, slúži preto skôr ako upokojujúci prostriedok na mierne zlepšenie nálady.

SkryťVypnúť reklamu

 

Kúpeľ Ponoriť sa do kúpeľa, do ktorého ste pridali éterický olej, je najjednoduchší spôsob, ako sa účinné látky môžu vstrebať do organizmu.

Použite asi 10 lyžičiek základného oleja, do ktorého ste pridali éterický olej. Pokiaľ by ste do kúpeľa nakvapkali éterický olej bez základného oleja, bude plávať na povrchu a jeho účinok sa oslabí. Vodu poriadne premiešajte, aby sa olej rozptýlil Zavrite dvere a okná kúpeľne a zostaňte v kúpeli asi 10 minút.  

Buďte opatrní Hoci éterické olej môžu pomáhať pri kožných problémoch a po vstrebaní priaznivo účinkovať na celé telo, niektoré môžu spôsobiť alergické reakcie, od kožnej vyrážky až po astmatický záchvat. Používajte preto iba najčistejšie oleje, aby boli vedľajšie účinky a riziká čo najmenšie.

SkryťVypnúť reklamu

V tehotenstve je nevyhnutné vyvarovať sa niektorým éterickým olejom. Ak máte pochybnosti, poraďte sa s lekárom alebo terapeutom.

Počas prvých 20 týždňov tehotenstva nepoužívajte tieto oleje – bazalkový (Ocimum basilicum), cédrový (Cedrus atlantica), cyprusový (Cupressus sempervirens), kajeputový (Melaleuca leucadendron), myrhový (Commiphora myrrha), niaouli (Melaleuca viridiflora), rozmarínový (Rosmarinus officinalis) a šalviový (Salvia sclarea). Počas celého tehotenstva nepoužívajte tieto oleje – angelikový (Angelica archangelica), anízový (Pimpinella anisum), borievkový (Juniperus communis), citrónový (Cymbopogon citratus), estragónový (Artemisia dracunculus), feniklový (Roeniculum vulgare), gáfrový (Cinnamomum camphora), klinčekový (Eugenia caryophyllata), oreganový (Origanum vulgare), rascový (Carum carvi), olej z mäty červenej (Mentha pulegium), petržlenový (Petroselinum crispum), saturejkový (Satureia montana), škoricový (Cinnamomum zeylanicum), tymianový (Thymus vulgaris, chemotyp thymol alebo carvacrol), yzopový (Hyssopus officinalis) a z muškátového orieška (Myristica fragrans).  

SkryťVypnúť reklamu

Na záver Nakupujte ich iba v uznávaných a serióznych obchodoch, poraďte sa s aromaterapeutom a svoje oleje skladujte na chladnom mieste v dobre uzavretých tmavých fľaštičkách. Oleje, ktoré potrebujete, si najprv starostlivo vyberajte. Najprv si urobte zoznam tých, ktoré sú účinné na zmierňovanie vašich ťažkostí a potom si z neho vyberte ten najvhodnejší. Predtým ako použijete niektorý éterický olej do kúpeľa alebo na masáž, mali by ste ho zriediť vo vhodnej látke – základnom oleji.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 500
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 380
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 965
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 667
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 256
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 047
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 042
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 1 995
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tibor Gašpar, Juraj Gedra a Richard Glück po Bezpečnostnej rade štátu

Denník SME má k dispozícií zápisnicu z výsluchu člena Demokratov.


a 1 ďalší 75
Vládny splnomocnenec požiadal médiá, aby zverejnili fotografiu štúdie.

Štúdia má priveľa slabých miest.


21
Barbora Mareková.

Náš aktuálny problém nie je, či má Viktor Vincze čo jesť.


13
Lotyšský kapitán Kaspars Daugavinš počas MS v hokeji 2025.

Mesto ma milovalo, spomína na Michalovce.


Martin Turčin a 1 ďalší 5
SkryťZatvoriť reklamu