Príznaky Vaječníkové cysty nemusia spôsobovať ťažkosti. Ak však nejaké sppsobujú, k bežným príznakom patria:
Nepríjemné bolesti a zväčšenie brucha Nepravidelná a problematická menštruácia, napr. veľmi silné krvácanie alebo vynechávanie menštruácie Bolesti pri pohlavnom styku Nezvyčajný rast ochlpenia, zhrubnutie hlasu a iné znaky prevahy mužských hormónov Prasknutie cysty sa prejaví bolesťami brucha, ktoré niekedy vystreľujú do pleca, nevoľnosťou, vracaním, v ťažkých prípadoch šokom
Rizikové skupiny Cysty sa objavujú u všetkých žien, ale najčastejšie v reprodukčnom veku. S rozšíreným používaním ultrazvuku sa cysty opakovanie potvrdzujú aj u žien v prechode. Vtedy sa označujú ako postmenopauzálne cysty.
Priebeh Existujú rôzne typy cýst:
Folikulárne cysty – vznikajú, keď sa počas ovulácie vajíčko neuvoľní z folikulu a ďalej narastá vo vaječníku. Niekedy sa vajíčko uvoľní, ale folikul (corpus luteum) sa ďalej napĺňa tekutinami a krvou a utláča tkanivo vaječníka. Estrogénom stimulované cysty môžu dosiahnuť veľkosť pomaranča, ba môžu byť aj väčšie. Ich prasknutie alebo otočenie vyvoláva silné bolesti a krvácanie. Častejšie sa cysty prejavujú bolesťami a nepravidelným krvácaním, ktoré sa po niekoľkých menštruáciách upraví. Polycystické vaječníky – sú zväčšené a produkujú vysoké hladiny mužských hormónov, ktoré zvyšujú rozsah ochlpenia. Objavujú sa aj ďalšie príznaky maskulinizácie vrátane zastavenia menštruácie. Čokoládové cysty (forma endometriózy) – sa vyvíjajú z ostrovčekov sliznice maternice, ktoré sa uchytili vo vaječníku. Majú tmavohnedú farbu, z čoho je odvodený ich názov. Cystadenóm vaječníka – je nezhubný nádor, ktorý obsahuje tekutinu a iné tkanivá. Môže sa však zmeniť na zhubný. Vyvolávajúca príčina takejto zmeny nie je známa.
Čo robiť Príčinou náhlej a intenzívnej bolesti brucha môže byť prasknutá cysta, preto v takom prípade treba ísť na lekárske vyšetrenie. Problémy spôsobené malou folikulárnou cystou sa riešia slabými analgetikami.
Polycystické vaječníky si vyžadujú hormonálnu liečbu. Bežný príznak – ochlpenie mužského typu (hirsutizmus) možno odstrániť jednorazovo elektrolýzou, ktorá zničí vlasové korienky. Pri menších problémoch pomáhajú depilátory alebo vosk, chĺpky však s odstupom času dorastú a postup treba opakovať.
Liečba Malé nezhubné cysty u žien v reprodukčnom veku nepotrebujú nijakú liečbu. Terapia je nutná iba vtedy, ak cysty spôsobujú bolesti, zväčšujú sa alebo sú príčinou neplodnosti. Všetky cysty sa vyšetrujú sonograficky alebo magnetickou rezonanciou, aby sa zachytili ich zmeny. Vznik a rast folikulárnych cýst sa obmedzuje antikoncepčnými tabletkami. Ak cysty blokujú ovuláciu a žena chce otehotnieť, môže lekár predpísať špeciálne lieky, ktoré podporujú zrenie vajíčka.
Operačný zákrok sa robí pri prasknutí, otočení alebo zväčšovaní cýst. Prasknutie cysty sa prejaví náhlu silnou bolesťou, ktorej sprievodným znakom môže byť životunebezpečné krvácanie do brušnej dutiny.
Operácia sa vykonáva väčšinou laparoskopicky z niekoľkých drobných prístupových otvorov. Pooperačné bolesti sú miernejšie a hojenie rýchlejšie ako pri klasickom reze. V menopauze sa často preventívne odstraňujú poškodené cysty, aby sa časom nezmenili na zhubný nádor.
UPOZORNENIE
Operačný postup pri veľkých cystách sa volí podľa toho, či žena ešte chce otehotnieť. Cysty sa často odstraňujú minimálnym zákorokom na vaječníku, aby sa zachovala plodnosť.