Príznaky Bolesti v nadbruší a pocity zlého trávenia Pálenie záhy, nevoľnosť, vracanie Nadúvanie, strata chuti do jedla Krvácanie zo žalúdkových erózií a vredov sa prejaví čiernou mazľavou stolicou
Rizikové skupiny Gastritída zahŕňa zápaly žalúdka, erózie alebo krvácanie a môže postihnúť každého človeka. Riziko sa zvyšuje pri vysokej spotrebe acylpyrínu alebo jemu podobných liekov a u alkoholikov. Ľahký zápal žalúdka môžu u niekoho spôsobiť aj silne korenené jedlá.
Akútnu erozívnu gastritídu zvyčajne vyvoláva nejaké závažné ochorenie, šok, infekcie, rozsiahle popáleniny, či sa môže rozvinúť ako komplikácia chirurgického zákroku.
Vyvolávajúcou príčinou neerozívnej gastritídy najčastejšie býva baktéria Helicobacter pylori, ktorá prežíva v kyslom prostredí žalúdka. Tento typ gastritídy sa často vyskytuje v rodinách, ošetrovateľských domovoch a iných uzavretých komunitách, kde dochádza k prenosu bozkávaním alebo iným priamym kontaktom s infikovanými telesnými tekutinami. Vírusy alebo kvasinky môžu vyvolať ochorenie u jedincov s oslabenou imunitou.
Priebeh Vnútornú stenu žalúdka pokrýva sliznica s mnohými riasinkami a žliazkami. Tenká povrchová hlienovitá vrstva chráni sliznicu a hlbšie uložené svalové vrstvy pred účinkami kyselín a tráviacich štiav, ktoré by inak žalúdok poškodili. K rozvoju gastritídy dochádza, keď ochranná vrstva hlienu nie je dostatočná.
Akútna stresová gastritída má rýchly začiatok. Zápal vedie k vzniku drobných vredov, ktoré zvyčajne neprestupujú cez hlbšiu svalovú vrstvu. V mnohých prípadoch sú ťažkosti prekryté príznakmi závažnejšieho sprievodného ochorenia. Ak vyvolávajúce ochorenie alebo úraz pretrváva, môže dôjsť k zväčšovaniu a prenikaniu vredu do hlbších vrstiev steny žalúdka. Krvácanie z vredov sa prejaví čiernou mazľavou stolicou a vracaním natrávenej krvi, ktorá pripomína kávovú usadeninu. Dlhodobé malé krvné straty vedú k málokrvnosti a nízkemu obsahu železa v krvi. Silné krvácanie ohrozuje život.
Chronická erozívna gastritída sa rozvíja oveľa pomalšie. K najčastejším príznakom patria bolesti v nadbruší, nevoľnosť a vracanie. U niektorých ľudí sa ťažkosti zhoršujú nalačno. Pri endoskopickom vyšetrení žalúdka sa nájdu početné drobné vredy.
Neerozívne gastritídy majú väčšinou nevýrazné príznaky. Neliečený zápal môže časom spôsobiť vážne poškodenie sliznice a vredy. Zvyšuje sa aj riziko vzniku rakoviny žalúdka.
Čo robiť Pri ťažkostiach navštívte lekára. Ak máte podozrenie na krvácanie vredov, napr. vraciate krv, vyhľadajte lekársku pomoc ihneď! Neužívajte acylpyrín či nesteroidné antiflogistiká typu ibuprofén. Nepite alkohol, lebo gastritídu zhoršuje. Voľne dostupné antacidá niekedy zmiernia ťažkosti, ale ich užívanie môže zakryť príznaky iných závažných ochorení alebo chronického zápalu.
Liečba Bolesť a iné ťažkosti ustupujú spolu s liečbou vyvolávajúcej príčiny. Terapia závisí od typu gastritídy. Akútna stresová gastritída zvyčajne ustúpi bez terapie po niekoľkých dňoch od vyliečenie pôvodnej príčiny.
Lieky
Gastritídy vyvolané Helicobackter pylori sa liečia antibiotikami. Často sa predpisujú v kombinácii s preparátmi obsahujúcimi bizmut, ktorý zmierňuje bolesti.
Bolesť sa odstraňuje antacidami alebo silnejšími liekmi, ktoré blokujú tvorbu žalúdočnej kyseliny. Často sa podávajú po operácii ľuďom s rozsiahlymi úrazmi a popáleninami a pacientom so zvýšeným rizikom tvorby akútnych stresových vredov.
Operácia
Akútny chirurgický zákrok je väčšinou nutný pri silnom krvácaní. Krvácanie sa niekedy podarí zastaviť sondou, ktorá sa zavádza do žalúdka a opakovanie sa cez ňu vykonáva výplach ľadovou vodou, kým sa nestiahnu krvácajúce cievy. Inokedy sa cieva popáli elektrickou ihlou (kauterizácia).
Pri pokračujúcom alebo život ohrozujúcom krvácaní sa chirurgicky odstraňuje časť žalúdka alebo celý žalúdok. Je to jediná efektívna liečba hypertrofickej gastritídy, známej ako Ménétrierova choroba.
Prevencia Alypyrín či nesteroidné natiflogistiká berte iba v indikovaných prípadoch a vždy s jedlom. Ak uvedené lieky užívate pravidelne, dajte prednosť obaľovaným tabletám, ktoré prejdú cez žalúdok a rozpustia sa až v čreve. Ani tieto tablety však nie sú celkom bez nežiadúcich účinkov. Striedmosť v pití alkoholu a konzumácii dráždivých jedál by mala byť samozrejmosťou.
Ak sa zistí, že gastritídu vyvola Helicobacter pylori a ostatní členovia rodiny takisto majú príznaky zápalu žalúdka, liečbu antibiotikami by mali podstúpiť aj oni. Ak chcete zabrániť šíreniu infekcie, dodržiavajte prísnu hygienu.
UPOZORNENIE
Vracanie krvi alebo obsahu žalúdka, ktorý pripomína kávovú usadeninu, je príznakom vážneho, život ohrozujúceho krvácania. Ihneď zavolajte rýchlu zdravotnícku pomoc (tel. č. 155) alebo požiadajte niekoho, aby vás odviezol na akútny príjem do nemocnice.