Príznaky Nočné budenie s pocitom dusenia Nevysvetliteľný prírastok na váhe, opuchnuté nohy a členky, hlavne večer Nepríjemné pocity v oblasti hrudníka, rýchly pulz, dýchavičnosť, kašeľ a vykašliavanie zakrvavenej tekutiny Fialová farba nechtov a pier Trvalá únava
Rizikové skupiny Zlyhávanie srdca znamená, že srdce nie je schopné prečerpať dostatok krvi pre potreby tela. Vzniká ako následok infarktu, ochorenia srdcových chlopní, vrodených srdcových ochorení, ischemickej choroby srdca, neliečeného vysokého tlaku a poruchy srdcového svalu (kardiomyopatia).
Priebeh Prvými príznakmi bývajú opuchy okolo členkov cez deň a pocit dýchavičnosti po niekoľkých hodinách spánku. Príčinou je hromadenie tekutín v končatinách alebo pľúcach, lebo srdce ich nestačí prečerpať.
Po zdvihnutí nôh opuchy zmiznú, ale tekutina sa presunie do pľúc a vznikne pľúcny edém. Môžu sa objaviť nepríjemné pocity tlaku na hrudi a čoskoro aj nepatrná námaha vyvolá značnú únavu.
Rontgen, echokardiografia a ďalšie zobrazovacie metódy ukážu zväčšené srdce a tekutinu v pľúcach. Ak sa opuchy nápadne zväčšia, môžu vyvolávať aj pocit plnosti, napätia v krku a bruchu.
Čo robiť Opuchy nôh sa zmiernia striedaním polohy tela, zdvihnutím nôh a vyhýbaním sa dlhotrvajúcemu státiu. Na spanie používajte podhlavník; ak sa napriek tomu budíte s pocitom nedostatku vzduchu, používajte niekoľko pevnejších vankúšov. Niekomu sa nakoniec lepšie spí v kresle ako v posteli.
Čo najmenej soľte, nefajčite ani nepite alkohol – vedú k zvýšeniu nárokov na srdce a neskôr k jeho poškodeniu. Cvičenie môže zlepšiť vašu výkonnosť, ale najprv sa poraďte s lekárom.
Liečba Lieky
Diuretiká – sa predpisujú na redukciu opuchov, pomáhajú obličkám odvádzať nadbytočnú tekutinu Digoxín – posilňuje srdcové sťahy Vazodilatátory – rozširujú cievy a tým šetria prácu srdca
Operácia
Okrem transplantácie srdca, ktorá je poslednou možnosťou pri zlyhávaní srdca, sa nepraktizuje nijaká iná operácia.
Prevencia Niektorým typom zlyhávania srdca, napr. pri vírusovej infekcii, nemožno zabrániť. Všeobecne treba venovať pozornosť všetkým faktorom, ktoré zvyšujú riziko poškodenia srdcového svalu: fajčenie, alkohol, neliečený vysoký krvný tlak, nedostatok pohybu a nadváha.
UPOZORNENIE
I malé predávakovanie digoxínom je veľmi nebezpečné. V záujme optimalizácie dávky je nutná pravidelná lekárska kontrola. Príznakmi predávkovania sú nevoľnosť, vracanie, pomalý pulz, strata chuti do jedla, hnačky, poruchy zraku a zmätenosť.