SME

Šedý zákal - Katarakta

Prehľad Pod kataraktu alebo šedý zákal sa zahŕňajú očné choroby, ktoré sú charakteristické zákalom očnej šošovky. Katarakta je na celom svete najčastejšou príčinou oslepnutia, pričom v 90% prípadov ide o stareckú kataraktu. Katarakta ojedinelo

Prehľad

Pod kataraktu alebo šedý zákal sa zahŕňajú očné choroby, ktoré sú charakteristické zákalom očnej šošovky. Katarakta je na celom svete najčastejšou príčinou oslepnutia, pričom v 90% prípadov ide o stareckú kataraktu. Katarakta ojedinelo vzniká po poranení oka alebo po ožiarení, ako vedľajší účinok užívania liekov, pri diabetes mellitus alebo je vrodená po vnútromaternicovej infekcii (napr. rubeola). Symptómami sú pomaly rastúce poruchy videnia a silné príznaky oslepenia. Pacienti v pokročilom štádiu okrem toho udávajú, že vidia ako cez mliečne sklo. Možnou liečbou je operácia za lokálneho umŕtvenia, ktorá je spojená s malým operačným rizikom a v súčasnosti má veľmi dobré výsledky.

 

Všeobecné informácie

Každá forma zakalenia očnej šošovky sa všeobecne nazýva kataraktou. Príčiny katarakty sú mimoriadne hojné. Zďaleka však prevažuje starecká katarakta, ktorá sa môže počas života objavovať bez zvláštnej príčiny. Existujú však rôzne formy získanej katarakty, ktoré súvisia s určitými príčinami. Ku vzniku ochorenia tak môžu viesť predchádzajúce poranenia oka, ožiarenie, napr. röntgénovým žiarením, infračerveným žiarením alebo UV-žiarením, dlhodobo užívané lieky ako kortizón, chronický zápal cievovky alebo systémové choroby ako diabetes mellitus. Katarakta však nemusí vždy vzniknúť až v starobe človeka, môže byť i vrodená. V tomto prípade možno často – nie vždy - nájsť príčiny: Obzvlášť obávanou je intrauterinná, čiže vnútromaternicová infekcia (napr. rubeola); katarakta však môže byť aj dedične podmienená.

 

Častosť

Katarakta predstavuje najčastejšiu príčinu oslepnutia na svete. To sa týka hlavne rozvojových krajín, lebo operatívne zákroky tu kvôli zlej medicínskej infraštruktúre nie sú takmer vôbec možné; prinajmenšom nie pre chudobnejšie vrstvy obyvateľstva. Najčastejšou formou katarakty je s viac než 90 percentami starecká katarakta. V Nemecku je na šedý zákal ročne operovaných asi 150 000 ľudí, v Berlíne je to okolo 9 000.

 

Symptómy

Pretože sa pri katarakte jedná o pomaly postupujúci proces, cíti sa pacient „poškodený“ často až v neskorom štádiu. Okolie sa mu javí neostro a matne, zahmlene a skreslene. Kontrasty strácajú na ostrosti, farby na žiarivosti. Niekedy máva človek pocit, že pozoruje všetko ako cez mliečne sklo. Niektorí pacienti sa najprv sťažujú na silne príznaky oslepenia, keď svieti slnko alebo pri protiosvetlení, ako pri reflektoroch protiidúceho auta. Niektorí s radosťou zisťujú, že si zrazu vystačia bez svojich okuliarí na čítanie. To je spôsobené zmenou vlastnosti šošovky lámať svetlo, ktorá je zapríčinená zahmlením šošovky; postihnutý sa stáva krátkozrakejším, čím sa najprv kompenzuje jeho starecká ďalekozrakosť. Niekedy sa môžu objavovať aj zdvojené obrazy.

 

Diagnóza

Diagnóza katarakty je pre očného lekára jednoduchá a vyžaduje si spravidla len vyšetrenie štrbinovou lampou, prípadne po medikamentóznom (kvapkami) rozšírení zreničky. Štrbinová lampa umožňuje mikroskopické vyšetrenie vonkajšieho oka a špeciálnym nasmerovaním svetla umožní aj optický rez okom, takže môžu byť dobre posúdené zmeny rôznych štruktúr týkajúcich sa lokalizácie a hĺbkového rozsahu. Pri rozvinutej katarakte sa pupila môže javiť ako biela. To je viditeľné už aj voľným okom. V takomto pokročilom štádiu katarakty môže dochádzať napučaniu alebo skvapalneniu šošovky s vystúpením častí šošovky do prednej komory, čím môže byť spôsobený glaukóm. Preto by sa človek mal rozhodnúť pre liečbu skôr a nečakať až do takéhoto stavu.

Pri vrodenej katarakte je mimoriadne dôležité to, aby sa diagnóza stanovila veľmi skoro po pôrode, aby bola prognóza podľa možností dobrá a nedošlo k takzvanej slabozrakosti postihnutého oka.

 

Terapia

Spoľahlivá medikamentózna terapia na odstránenie katarakty neexistuje. Na dosiahnutie zlepšenia zrakovej schopnosti sa musí previesť operácia. Operácia katarakty je dnes jedným z najistejších operačných postupov vôbec. Medzi všetkými operáciami, či už vo všeobecnej chirurgii alebo v iných operatívnych disciplínach, je s odstupom absolútnou špičkou na celom svete. Princípom operácie katarakty je znovuobnovenie pôvodnej zrakovej ostrosti, a to odstránením zakalenej šošovky. Riziká operácie šedého zákalu sú dnes tak malé, že sa už nemusí čakať na to, kým je na odstránenie šošovky poskytnutá čisto lekárska indikácia. Doba operácie by sa mala stanoviť podľa želania pacienta a jeho postihu v každodennom živote. Výnimku predstavuje vrodená katarakta, pri ktorej sa čas operácie musí podľa možnosti zvoliť čo najskôr po stanovení diagnózy. Operácia šedého zákalu sa spravidla robí pri lokálnom umŕtvení. U skúseného operatéra často netrvá dlhšie než 15 až 20 minút. V princípe existujú dve rôzne možnosti odstránenia šošovky: intrakapsulárna a extrakapsulárna operačná technika.

 

Intrakapsulárne

Pri intrakapsulárnej metóde sa šošovka z oka odstráni kompletne spolu s jej puzdrom. Táto technika sa používa už len zriedkavo, pretože možné komplikácie sú tu častejšie než pri extrakapsulárnom odstránení šošovky. Táto metóda sa v prvom rade používa vtedy, keď kontraindikácie hovoria proti extrakapsulárnej metóde.

 

Extrakapsulárne

Pri extrakapsulárnej operácii sa otvorí predné puzdro šošovky, aby sa vzápätí odstránilo vnútro šošovky, pričom chirurg necháva zachovanú zadnú stenu puzdra. Tak oku ostane prirodzená bariéra medzi zadnou a prednou časťou oka. Najmodernejšou formou extrakapsulárnej operačnej techniky je takzvaná fakoemulzifikácia. Pri nej sa šošovkovité jadro ultrazvukom zmenší a vzápätí sa odsaje.

 

Typy implantovaných šošoviek

 

Náhrada šošovky

Pretože sa s odstránením šošovky odstráni z oka časť jeho optického systému, musí sa tento deficit opäť vyrovnať. Tu v princípe existujú tri možnosti: - okuliare po operácii zákalu, - kontaktná šošovka a – intraokulárna šošovka (umelá šošovka zasadená do oka). Posledná možnosť je najideálnejšia, pretože je najbližšia prirodzeným podmienkam. Intraokulárne šošovky sa rozlišujú podľa svojho miesta implantácie. Možno tak rozlišovať šošovky prednej komory, šošovky dúhovky a šošovky zadnej komory, ktoré sa zas diferencujú podľa šošoviek s fixáciu puzdra alebo fixáciou sulcusu. Implantácia šošovky zadnej komory do slzného vaku puzdra predstavuje v súčasnosti pri operácii šedého zákalu jednu z možných metód. Vo výnimočných prípadoch však táto forma operácie nie je možná, takže vtedy sa musí siahnuť po alternatívach. Intraokulárne šošovky sú väčšinou z poly-metyl-metakrylátu (PMMA), čo zodpovedá viac známemu plexisklu. Často sa zasadzujú aj umelé šošovky zo silikónov a hydrogélov. Pretože sú umelé šošovky nehybné, nemôžu prevziať funkciu ľudskej šošovky, a to akomodáciu. Preto sú aj po operácii šedého zákalu potrebné okuliare, spravidla hlavne na čítanie. Preto výrobcovia medzičasom vyvinuli okrem pôvodných šošoviek s jedným výkonom lomu aj šošovky s dvomi alebo viacerými ohniskami, takzvané multifokálne šošovky. V každodennom živote si človek potom často vystačí aj bez okuliarov, nevýhodou však môžu byť zvýšené príznaky oslepenia a znížená zraková ostrosť pri kontrastoch. Implantovaná šošovka ostáva v oku celý život, preto sa neskôr nemusí nahrádzať resp. vymieňať.

Po operácii kataraktu je počas nasledujúcich týždňov nutné značne dbať na nasledovné:

  • nijaká fyzicky ťažká práca
  • žiadny výkonový šport
  • žiadne chodenie do sauny
  • nechodiť plávať ani sa kúpať
  • žiadny tlak na oko
  • nové okuliare sa môžu prispôsobiť po cca. 4-6 týždňoch

 

Komplikácie operácie

S celkovou mierou 1 až 3 percent je pravdepodobnosť komplikácie spôsobenej operáciou katarakty veľmi malá, a väčšinu komplikácii možno dobre liečiť. Extrémne zriedkavé, ale veľmi obávané sú takzvané expulzívne krvácania počas operácie z cievovky do vnútra oka alebo infekcia oka spôsobená zavlečenými choroboplodnými zárodkami, ktorá sa objavuje v prvých dňoch po operácii. Častejšie sa pooperačne vytvára takzvaná druhotná katarakta. Tá sa vyskytuje výlučne pri extrakapsulárnej operačnej metóde, lebo ide o zakalenie zadného puzdra šošovky, ktoré ostalo v oku. Druhotnú kataraktu možno väčšinou odstrániť laserovou liečbou tým, že sa laserom urobí do zadného puzdra otvor.

 

Prognóza

Ak neexistujú žiadne ďalšie ochorenia oka, sú vyhliadky na znovuobnovenie celkovej zrakovej ostrosti vďaka operácii veľmi dobré. Miera komplikácii operácie šedého zákalu je veľmi malá. Pri operácii vrodenej katarakty je prognóza závislá aj od doby operácie, lebo je tým ovplyvnený aj stupeň slabozrakosti. Pri jednostrannej vrodenej katarakte je nebezpečenstvo slabozrakosti veľmi vysoké, takže operácia tu musí nastať veľmi skoro. Už existujúca slabozrakosť, ktorá sa vytvára už v prvých týždňoch života, sa nedá viac ovplyvniť ani neskoršou operáciou katarakty.

 

Profylaxia

Dodnes neexistujú žiadne spoľahlivé opatrenia, ktoré by mohli vytvoreniu katarakty zabrániť alebo ju spomaliť. Pri vzniku katarakty zohráva s istotou úlohu množstvo faktorov. Ide však hlavne o proces starnutia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 101
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 263
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 621
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 779
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 722
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 067
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu