Prehľad Voš lonová (Phtirius pubis) je okrem vši šatovej a vši detskej jednou z troch druhov vší vyskytujúcich sa u človeka. Prenáša sa blízkym telesným kontaktom a živí sa krvou človeka. Vajíčka, nazývané aj hnidy, sa pomocou lepiacej látky
Prehľad Voš lonová (Phtirius pubis) je okrem vši šatovej a vši detskej jednou z troch druhov vší vyskytujúcich sa u človeka. Prenáša sa blízkym telesným kontaktom a živí sa krvou človeka. Vajíčka, nazývané aj hnidy, sa pomocou lepiacej látky zachytávajú na stvole chlpa. Vši lonové sa prevažne nachádzajú v chlpoch ohanbia, môžu sa však usadiť aj na iných ochlpených miestach tela, hlavne v brade alebo v obočí. Symptómami sú tzv. „hrdzavé škvrny“ v prádle a svrbenie. Hnidy a miesta pohryznutia sú viditeľné pri dôkladnejšej prehliadke. Ošetrenie nastáva špeciálnymi šampónmi, napr. lindanom 1 %.
Pôvodca Phtirius pubis je najmenšou z troch druhov vší, ktoré sa vyskytujú u človeka. Ďalej existuje ešte voš detská (hlavová) a voš šatová. Vši sú bezkrídle, krv cicajúce parazity s výraznou špecifickosťou hostiteľa. Voš lonová má široké zavalité telo s tromi pármi nôh na prednom konci tela. Druhý a tretí pár je „vyzbrojený“ silnými pazúrmi, ktorými sa voš môže pevne prichytávať na chlpe nad kožným povrchom. Tieto pazúry jej dávajú výzor kraba, kvôli čomu sa v anglo-americkej oblasti hovorovo označuje aj ako „voš krabia“. Na hlave sa nachádzajú stilety, ktorými môže voš preniknúť cez kožu hostiteľa, aby sa mohla nacicať krvi. Životný cyklus vši zahŕňa päť štádií – od vajíčka až po dospelú a pohlavne zrelú voš.
Vajíčka, nazývané hnidy, sa na stvole chlpa prichytávajú lepiacou substanciou. Každá hnida má klenutý, perforovaný obal, z ktorého sa po 6-9 dňoch vyliahnu pohlavne zatiaľ nezrelé nymfy. Až na veľkosť sa však už podobajú dospelým zvieratám. Pretože má nymfa pevnú chitínovú kožu, ktorá bráni telu v raste, zvliekajú nymfy kožu počas 2-3 týždňov trikrát.
Dospelé samičie vši začínajú s kladením vajíčok už krátko po oplodnení. Počas svojho trojtýždňového života v dospelosti nakladú 20 až 30 vajíčok.
Cesty šírenia infekcie Pretože sa voš lonová môže živiť len ľudskou krvou a bez svojho hostiteľa môže žiť len menej než 24 hodín, nastáva prenos prakticky len blízkym telesným kontaktom. Napriek tomu poukazujeme na to, že možno menovať aj niektoré ďalšie spôsoby prenosu – aj posteľným prádlom, matracmi, napr. na horských chatách, alebo prikrývkami. Vši lonové sa síce nachádzajú prevažne v ochlpení ohanbia, ale môžu sa objaviť aj na iných miestach ochlpeného tela, ako napríklad na stehnách, bruchu, hrudi, na chlpoch podpazušia, brade alebo obočia atď.
Symptómy a klinika Približne polovica postihnutých pacientov nevykazuje najprv nijaké ťažkosti. To vyplýva z toho, že istú dobu trvá, kým je všia populácia dostatočne zrelá a imunitný systém hostiteľa zareaguje. Okrem viditeľných hníd na chlpoch sa na spodnom prádle často najprv nachádzajú takzvané „hrdzavé fľaky“. Pochádzajú z exkrementov vší alebo z malých poranení kože, ktoré vši spôsobujú svojimi pohryznutiami. Pri dôkladnejšej prehliadke možno v blízkosti chlpového vačku vidieť malé papuly, bodkovité poranenia, ktoré sú obklopené sčervenanou kožou. Často sa ešte vyskytuje aj svrbenie. Zriedkavé sú tmavomodré, až dva centimetre veľké, bezbolestné fľaky, ktoré nemožno odtláčať (Tache bleue, Macula coerulea). Ide pritom o pohryznutie s okolitým nahromadením krvi v koži.
Diagnóza Diagnóza nastáva obhliadkou za dobrého osvetlenia a použitia lupy. Žltosivá farba však sťažuje na bielej koži poznateľnosť. Po „nacicaní“ sa krvou získajú vši hrdzavo-červenú farbu a sú potom lepšie viditeľné. Ďalej treba dávať pozor aj na to, že napadnutie je možné aj mimo oblasti genitálií.
Terapia Na ošetrenie sú vhodné šampóny s lindanom 1% alebo pyretríny (extrakt z kvetov chryzantém) s piperonylbutoxidom. Žiadne prostriedky by sa nemali dostať do styku so sliznicami. Lindan nie je vhodný pre malé deti, tehotné ženy a pacientov s prejavujúcimi sa kožnými chorobami. Lindan sa ďalej nesmie používať spolu s mydlami alebo prípravkami obsahujúcimi veľa tukov, pretože tým môže dôjsť k zvýšenej resorpcii účinnej látky kožou. Hlavne u osôb so silným ochlpením tela by sa malo ošetriť aj podbrušie, zadok a stehná, a to aj nezávisle od toho, či bolo napadnutie dokázané alebo nie. Ešte zostávajúce hnidy sa môžu odstrániť pinzetou alebo špeciálnym hrebeňom. Prípravné ošetrenie s octovou vodou (1 lyžica octu na 1 l vody) podporuje uvoľnenie hníd. Prípadne sa vyskytujúce zápalové reakcie kože možno v prípade potreby liečiť symptomaticky.