Základné informácie Šestonedelie (lat. puerperium) začína po pôrode vypudením placenty, nazývanej aj materským koláčom, a trvá 6 – 8 týždňov. Počas tejto doby nastáva regenerácia všetkých zmien podmienených graviditou ako i hojenie rán na vnútorných a vonkajších pohlavných orgánoch. Okrem toho sa začína produkovať mlieko (laktácia) a dojčenie, a opäť začínajú fungovať vaječníky (ovariálna funkcia).
Regenerácia maternice Maternica sa po vypudení placenty dá nahmatať medzi pupkom a lonovou kosťou. 1. deň šestonedelia stúpne kvôli svalovému uvoľneniu ešte raz do výšky pupka a v tomto čase má hmotnosť cca. 1 kg. Vzápätí denne klesá o hrúbku jedného prstu nižšie. Na 10. deň šestonedelia sa maternica už od brušnej steny nedá nahmatať. Regenerácia je však celkom ukončená až po 6 – 8 týždňoch, maternica má vtedy hmotnosť už len 50 – 70 g.
Symptómy
Krvácanie, očistky
Vypudením placenty a plodových obalov (zvyškov plodovej blany) vzniká na sliznici maternice veľkoplošná rana, podobná hlbokej odrenine. Časté sú aj poranenia v pôrodnom kanále. Hojenie týchto rán prebieha vo viacerých fázach:
Obzvlášť v prvých dvoch dňoch je krvácanie veľmi silné, strata krvi celkovo činí až 500 ml, pričom krvný obeh šestonedieľky je silne zaťažený. Z tohto dôvodu by mladá matka mala opúšťať lôžko vždy len s pomocou sprievodnej osoby až do stabilizovania krvného obehu. Krvácanie sa pri pohybe alebo pri státí často objavuje v návaloch, a pritom často odchádzajú aj veľké krvné zrazeniny (krvné koagulum) a zvyšky plodového obalu.
V priebehu 2 – 3 dní krvácanie prejde do takzvaných očistiek (lochie). Prvé dni sú očistky kvôli prímesiam krvi zafarbené na červeno (lochia rubra). Keď sa zdroje krvácania zahoja, farbia sa do hneda (lochia fusca). Kvôli stúpajúcemu počtu bielych krviniek čoraz viac žltnú (lochia flava), aby sa nakoniec po 4. týždni zjavili ako belavé (lochia alba).
Očistky síce nie je - na rozdiel od predchádzajúcich názorov – vysokoinfekčný sekrét, napriek tomu však môžu obsahovať zárodky. Preto treba dodržiavať hygienické opatrenia. Na jednej strane treba zabrániť infekciám u dieťaťa, ako napr. infekciám pupočnej šnúry, a u matky, napr. zápalu prsníkovej žľazy (mastitíde), na druhej strane by mala byť pred vznikajúcou infekciou, takzvanou horúčkou šestonedeliek (pozri nižšie), chránená plocha rany v maternici.
Kontrakcie maternicového svalu v šestonedelí
Tak regenerácie maternice, ako aj očistky sú v šestonedelí urýchľované takzvanými sťahmi alebo kontrakciami svalu maternice, ktoré sú podmieňované dojčením a s tým spojeným vylučovaním hormónov – menovite oxytocínom. Tento hormón je produkovaný mozgovým podveskom alebo hypofýzou a okrem kontrakcií maternicového svalu aktivuje aj galaktoreu.
Kontrakcie svalu maternice nie sú u prvorodičiek väčšinou bolestivé a obmedzujú sa na niekoľko dní. U viacnásobných rodičiek musí maternica kvôli predchádzajúcemu „roztiahnutiu“ svalstva vynaložiť viac sily, aby sa dostala do svojej pôvodnej formy. Z tohto dôvody sú sťahy maternicového svalu v šestonedelí u týchto žien často sprevádzané kŕčovitými bolesťami, ktoré však zo dňa na deň slabnú. Obzvlášť silné bývajú kŕče pri dojčení.
Hojenie rán Ako bolo práve opísané, je najväčšou ranou, ktorá sa musí zahojiť, vnútorná plocha maternice, z ktorej sa uvoľnila placenta. V tejto fáze dochádza k zastaveniu krvácania vďaka kontrakciou svalových vlákien. Potom ako druhá fáza nasleduje zrážanie krvi. Potenciál zrážania krvi u ženy po pôrode je dvakrát tak vysoký ako normálne. Ak sú očistky dva týždne po pôrode ešte stále krvavé, je to jasný príznak narušeného hojenia rán. Šesť týždňov po pôrode zavládnu zvyčajne znova normálne podmienky.
Ak sa muselo robiť nastrihnutie hrádze alebo sa v oblasti pôrodného kanála objavilo natrhnutie, tak sa rana po ukončení pôrodu zošije. Menšie natrhnutia hrádze, pošvy alebo pyskov ohanbia sa však spravidla zahoja aj bez šitia. Hojenie rán trvá cca. desať dní.
Pohlavný styk s partnerom by sa mal znovu začať až po skončení hojenia rán a po úplnom odznení očistiek.
Regenerácia dna panvy Tehotenstvom a pôrodom sa svalstvo dna panvy a brucha silne namáha a naťahuje. Okrem toho sa pri kojení a nosení dieťaťa v šestonedelí veľmi namáha chrbát. Často sú následkom napätia v oblasti ramien a krku, ako i bolesti v krížoch.
Ako neskorší následok- hlavne po viacerých alebo obzvlášť ťažkých pôrodoch – sa môžu objaviť ťažkosti pri klesaní. K týmto patrí v prvom rade klesanie vagíny a maternice a aj mimovoľné unikanie moču pri kašľaní, kýchaní alebo tlačení, takzvaná stresová inkontinencia.
Na to, aby sa všetky tieto ťažkosti udržanie podľa možnosti čo v najmenšej miere, mala by každá šestonedieľka 6 – 8 týždňov po pôrode začať s konzekventnou relaxačnou gymnastikou na urýchlenie prevencie ťažkostí pri klesaní.
Dojčenie Hormonálnymi zmenami po pôrode dochádza – viac alebo menej automaticky – aj k dojčeniu. Materské mlieko sa všeobecne pokladá za najlepšiu výživu pre novorodenca a odporúča sa, aby sa úplne kojilo prvých 6 mesiacov.
Existujú však osobné dôvody ako napr. vysoké pracovné angažmá alebo prianie nezávislosti, ktoré vedú k tomu, že sa niektoré ženy rozhodnú proti dojčeniu. V takýchto prípadoch je jednoduchšie s dojčením nezačínať vôbec, ale tvorbu mlieka medikamentózne potlačiť ešte pred vstrekovaním mlieka.
Pre každú mladú ženu sa odporúča, aby sa už počas tehotenstva rozhodla, či chce svoje bábätko dojčiť.
Funkcia ovárií Ak sa produkcia mlieka potlačí bezprostredne po pôrode, objaví sa po 4 až 6 týždňoch prvá menštruácia. Ak sa dieťa naproti tomu dojčí, dochádza počas doby dojčenia k laktačnej amenoree, t. zn. nedozrieva žiadne oplodnenia schopné vajíčko. Výnimky však potvrdzujú pravidlo! Aj počas dojčenia sa preto dôrazne odporúča urobiť antikoncepčné opatrenia.
Ďalšie pôsobenia hormonálnych zmien Kvôli extrémnym hormonálnym výkyvom v šestonedelí dochádza k rôznym telesným a duševným ťažkostiam, ktoré sami o sebe nepredstavujú ochorenia, a od ženy k žene sa vyskytujú s rôznou intenzitou.
„Baby Blues“
Kvôli hormonálnym zmenám, ale aj kvôli novej zodpovednosti ako matky dochádza u takmer všetkých žien v šestonedelí k duševným výkyvom medzi eufóriou a skľúčenosťou. Mnohé sa pýtajú, či sú na svoju úlohu matky aj dostatočne zrelé.
3. až 4. deň po pôrode prežíva približne 8 z 10 žien takzvané dni plaču, ktoré sa označujú aj ako Baby-Blues alebo depresia šestonedelia. Na rozdiel od pravej depresie však skľúčená nálada naozaj skoro mizne, väčšinou najneskôr po prepustení z nemocnice. Ženy, ktoré majú za sebou pôrod doma, sú tým postihované jasne zriedkavejšie. Najlepšou pomocou je, šestonedieľke ukázať porozumenie a ponúknuť jej rameno na vyplakanie.
Vypadávanie vlasov
Počas šestonedelia a dojčenia často dochádza k silnejšiemu vypadávaniu vlasov. Pretože však vlasy tehotenstvom aj tak zhustli, nenastáva v normálnom prípade žiadny negatívny efekt. Najneskôr po odstavení dojčaťa sa rast vlasov opäť normalizuje.
Návaly potu
Podobne ako v prechode môžu aj v šestonedelí ženy sužovať prudké a často sa vyskytujúce návaly potu, ktoré si vyžadujú časté prezliekanie a sprchovanie. Aj na tom majú vinu hormóny.
Komplikácie Príznaky komplikácií v šestonedelí sa ukážu, keď sa vyskytne krvácanie alebo horúčka. Krvácanie je znakom narušeného hojenia rán a /alebo regenerácie maternice, horúčka naproti tomu naznačuje infekcie v šestonedelí, takzvané puerperálne infekcie. K nim patrí horúčka šestonedeliek a zápal prsníkovej žľazy alebo mastitída. Aj takzvané hromadenie mlieka, ktoré v nepriaznivom prípade môže prejsť do mastitídy, je spojené s vysokou teplotou.
Ako ďalšie komplikácie treba menovať trombózy a embólie, ktoré sa v šestonedelí častejšie objavujú rovnako ako po operáciách a diaľkových letoch. Nakoniec treba ako psychické komplikácie uviesť depresiu šestonedelia a psychózu šestonedelia.
Poruchy hojenia rána regenerácie
Poruchy hojenia rán a regenerácie maternice môžu byť spojené s príliš silnými alebo s príliš slabými očistkami. Môže dochádzať aj k takzvanému hromadeniu očistiek. Horný okraj maternice, takzvaný fundus uteri, leží vtedy vyššie, než zodpovedá dĺžke trvania očistiek. Nebezpečenstvo týchto porúch spočíva v silnejšej strate krvi ako i vo zvýšenom riziku, že očistky obsahujú vznikajúce zárodky.
V každom prípade je na badateľné zlepšenie stavu matky potrebná takmer denná kontrola vykonaná pôrodnou asistentkou alebo ženským lekárom. Pri nej sa posudzuje veľkosť maternice a aj očistky.
Fyzikálnymi opatreniami ako masáž, jednoduché gymnastické cvičenia a poloha na bruchu môže byť regenerácia maternice podporovaná, okrem toho aj častým prikladaním dieťaťa. Teplo očistky zosilňuje – preto pri hromadení očistiek pomáhajú horúce sedavé kúpele a teplé „obklady“. Ďalej sa proti poruchám regenerácie ako osvedčený domáci prostriedok odporúča čaj z pastierskej kapsičky a alchemilky.
Horúčka šestonedeliek, endometritis puerperalis
Počas prvých dní po pôrode existuje cez ešte stále otvorený krčok maternice priame spojenie medzi pošvou a maternicou. Za týchto podmienok môžu zárodky nielen bez obmedzenia vniknúť, ale kvôli poraneniam vzniknutým pri pôrode tu nachádzajú výnimočne dobrú živnú pôdu. Pre matku sú pritom mimoriadne nebezpečné cudzie zárodky z prostredia. Pred nimi je šestonedieľku treba bezpodmienečne chrániť.
Symptómami tejto infekcie, ktorá väčšinou začína na mieste ranného priľnutia placenty, sú zvýšená teplota alebo horúčka, tlaková bolesť v podbruší, zapáchajúce očistky a prípadne aj krvácanie. Regenerácia maternice je väčšinou spomalená. V ťažkých prípadoch sa infekcia môže rozšíriť na okolité tkanivo alebo môže vzniknúť absces. Vďaka dobrým liečebným možnostiam pomocou antibiotík a Metherginu, ktorý podporuje kontrakciu maternice, prebieha zápal maternice v súčasnej dobe skôr neškodne a spravidla sa rýchlo a celkom vylieči.
Historický význam majú poznatky maďarského lekára I. P. Semmelweisa z roku 1847, že pri kedysi veľmi obávanej, vtedy život ohrozujúcej horúčke šestonedelia, ide o kontaktnú infekciu. Zavedením sterilných kritérií bolo odvtedy možné infekciu ďalekosiahle „zahatať“. Z tohto hľadiska sa obnovenie pohlavného styku odporúča až po skončení šestonedelia, aby bola šestonedielka chránená pred infekciami.
Trombóza / embólia
Ženy v šestonedelí sú trombózami a / alebo embóliami obzvlášť ohrozené. Sú za to zodpovedné rôzne faktory:
Schopnosť zrážanlivosti krvi je u šestonedeliek dvakrát tak vysoký ako normálne. Hormonálnym pôsobením počas tehotenstva je podporovaná tvorba kŕčových žíl (varixy), ktoré rovnako zvyšujú nebezpečenstvo trombózy. Ženy v šestonedelí sú telesne často málo aktívne, krv tečie len „pomaly“, a preto má väčší sklon k trombózam. Zväčšená maternica tlačí na veľké žily a obmedzuje krvný tok. Aby sa týmto rizikám predišlo, mali by šestonedielky včas vstať a robiť gymnastiku v šestonedelí. Obzvlášť ohrozeným ženám sa odporúča nosiť podporné pančuchy.
Depresia šestonedelia
Príčina pravej, takzvanej psychotickej depresie šestonedelia nie je jednoznačne vysvetlená. Predpokladá sa, že tieto stavy, ako napr. náhle bezdôvodné plakanie alebo obavy zo zlyhania, vyvolávajú rýchle hormonálne zmeny bezprostredne po pôrode. Depresia šestonedelia začína ako Baby-Blues väčšinou medzi 3. a 7. dňom šestonedelia na rozdiel od tohto pretrváva dlhšiu dobu, čiže týždne až mesiace, v zriedkavých prípadoch ešte dlhšie.
Okrem depresívnej nálady typicky dochádza aj k poruchám spánku, vnútornému nepokoju a strate motivácie, ktorá sa prejavuje hlavne ráno. Hlavne, keď sa dieťaťu dobre darí, prináša okolie matke často len nepochopenie jej psychického rozpoloženia, čo jej situáciu ešte ďalej zhoršuje. Z tohto dôvodu je dôležité, aby ani matka sama a ani jej blízko stojace osoby nebagatelizovali je duševný stav, ale čo najskôr požiadali o lekársku a/alebo psychologickú pomoc.
Psychóza šestonedelia
Zriedkavým ťažkým, ale väčšinou prechodným ochorením, ktoré postihuje len 1 – 2 ženy v šestonedelí z 1 000, je takzvaná psychóza šestonedelia. Začína väčšinou počas prvých dvoch týždňov po pôrode, zriedkavejšie medzi 3. a 12. týždňom.
Súhrn príznakov je rozmanitý s rôznymi, často sa meniacimi tzv. psychotickými symptómami. K nim patria depresívne a euforické nálady, halucinácie, bludné predstavy, vnútorný nepokoj, stavy strachu a paniky a nutkavé konania. Matka väčšinou nie je schopná starať sa o svoje dieťa. Ochorenie si vyžaduje medikamentóznu liečby psychofarmakami a často aj klinickú liečby na psychiatrickej klinike. Sprievodná psychoterapia sa väčšinou začína po odznení akútnej symptomatiky.
Ochorenie trvá v priemere približne tri mesiace, malá časť pacientiek však neskôr máva recidívy.