Prehľad Reiterov syndróm je ochorenie, ktoré je charakteristické spoločných výskytom zápalu kĺbov, zápalu spojoviek oka, zápalom močovej rúry, ako i kožnými zmenami. Objavuje sa po istých bakteriálnych infekciách čreva a močových ciest. Mimoriadne často sú postihnutí ľudia s antigénom HLA-B27. Ochorejú prevažne mladí muži. Diagnóza môže byť stanovená na základe typického obrazu ťažkostí. Liečba nastáva podávaním liekov proti zápalu, ako aj opatreniami fyzikálnej terapie. Ochorenie môže prebiehať chronicky.
Definícia / všeobecné informácie Reiterov syndróm je ochorenie, ktoré je charakteristické spoločným výskytom zápalu kĺbov, zápalu spojoviek oka, zápalom močovej rúry, ako i kožnými zmenami. Pomenovanie sa spája s Berlínskym bakteriológom a hygienikom Hansom Reiterom (1881-1969).
Príčiny Reiterov syndróm sa vyvíja po odznení istých bakteriálnych infekcií čreva, spôsobených napr. salmonelami, yerzíniami alebo šigellami, alebo infekcií močových ciest, napr. chlamýdiami, gonokokmi alebo ureaplazmou. Predstavuje následné ochorenie po bakteriálnych infekciách a nie je spôsobované nijakými samostatnými pôvodcami. V širšom zmysle by sa mohlo preto priradiť k alergickým reakciám. Obzvlášť ohrození sú ľudia, ktorí vykazujú histokompatibilný antigén HLA-B27. Pod histokompatibilným antigénom rozumieme geneticky určenú, imunologicky aktívnu oblasť na povrchu bunky. Ca. 80 % pacientov s Reiterovým syndrómom vykazuje antigén HLA-B27. Antigén HLA-B27 je prítomný najmä u množstva pacientov so zápalovými kĺbovými ochoreniami, ako napr. Morbus Bechterew.
Častosť Vychádza sa z toho, že ca. 3 % pacientov s určitými infekciami čreva a močových ciest vyvíja Reiterov syndróm. Mladí muži sú postihnutí obzvlášť často.
Symptómy Pre pacientov s Reiterovým syndrómom je typický súčasný výskyt horúčky, zápalov kĺbov, zápalov spojoviek, močovej rúry, ako aj kožné zmeny.
Po odznení infekcie čreva alebo močovej rúry dochádza k bolestiam, opuchom a obmedzeniam pohybovej aktivity vo veľkých kĺboch, prevažne nôh. Pri zápalových procesoch môžu byť postihnuté aj šľachové úpony svalov na kostiach. Bolesti pri výskyte v oblasti päty poukazujú na zápal v úpone Achillovej šľachy na pätovej kosti.
Kožné zmeny môžu byť rôznorodé. Typickou je balanitis circinata. Pod tým rozumieme kožné zmeny na predkožke, ktoré pozostávajú z malých oblých sčervenaní, ktoré sú obkopené belavým okrajom. Iné často napádané miesta na koži sú dlane rúk a spodok chodidiel, ako aj nechty. Kožné zmeny sa môžu podobať na lupienku, keď sa objavia sčervenené uzlíky alebo vedú k zrohovateniu kože. Rovnako môže byť postihnutá aj sliznica ústnej dutiny.
Súčasne sa pacienti sťažujú na pálivé bolesti očí, ako aj na svetloplachosť ako znak zápalu spojoviek. Na zápal močovej rúry poukazujú pálivé bolesti pri močení.
Diagnóza Diagnóza sa stanovuje na základe symptomatiky ťažkostí pacientov a niektorých laboratórnych parametrov. Prvé náznaky vyplývajú z anamnézy, čiže z odpovedí pacienta na otázky lekára týkajúce sa jeho chorobopisu. Diagnóza môže byť stanovená už klinickým vyšetrením pacienta s dôkazom zápalu kĺbov, typickými kožnými zmenami, ako aj súčasne existujúcimi zápalmi močovej rúry a očných spojoviek.
Laboratórne vyšetrenia slúžia na dôkaz antigénu HLA-B27, ako aj hľadaniu možných pôvodcov predchádzajúcich infekcií.
Terapia Liečenie pacienta nastáva protizápalovými liekmi, ako napr. nestereoidnými antiflogistikami (NSAID), ktorých najznámejším zástupcom je acylpirín. Antibiotiká sa vo všeobecnosti nenasadzujú, pretože aktuálne nie sú väčšinou dokázateľní nijakí pôvodcovia.
Pri obzvlášť ťažkých chorobných priebehoch s účasťou viacerých kĺbov a zasiahnutím dúhovky (iridocyklitída) musia byť nasadené kortikosteroidy, aby sa zabránilo trvalým poškodeniam. Zápaly kĺbov sa dodatočne liečia opatreniami fyzikálnej terapie, ako napr. liečba chladom, ako aj cvičenia na zachovanie pohyblivosti kĺbov a zabránenie atrofii svalstva.
Komplikácie Komplikácie nastávajú vtedy, keď v dôsledku zápalu kĺbov dôjde k trvalému poškodeniu funkcie kĺbu až k poškodeniu kĺbu. Na oku môže dôsledkom prechodu zápalu zo spojoviek na iris, ako aj na susedné štruktúry oka dôjsť k trvalému poškodeniu zraku a k tvorbe glaukómu.
Profylaxia Nie sú známe nijaké prevenčné opatrenia proti Reiterovmu syndrómu.
Prognóza Viac než polovica pacientov je po pol roku bez ťažkostí. Čím viac sa ochorenie prejavuje, to znamená, čím viac sú postihnuté kĺby a čím viac iných ťažkostí existuje, o to zdĺhavejší je priebeh. Sú možné chronické formy priebehu.
Priemerná dĺžka trvania ochorenia je 3 roky. V zriedkavých prípadoch sú možné chorobné priebehy 10-15 rokov.