Tinea alba, Tinea versicolor, Tinea flava, Achromia parasitica, Dermotomycosis furfuracea
Prehľad
Pri pityriasis versicolor ide o relatívne neškodné, ale kozmeticky rušivé povrchové plesňové ochorenie kože. Je spôsobované plesňou malassezia furfur, ktorá sa zaraďuje ku kvasinkám a nachádza sa aj na zdravej koži. Z nejasných dôvodov sa táto pleseň u niektorých ľudí rozmnoží a vedie k typickej symptomatike s okrúhlymi hnedastými fľakmi na kože, veľkými až ako minca, s nadmernou pigmentáciou. Tieto kožné zmeny nespôsobujú žiadne bolesti a len veľmi zriedka svrbenie kože. Ľahkým škriabaním dochádza k povrchovému olupovaniu.
Napádané sú prevažne oblasti silne pokryté potnými a tukovými žľazami ako chrbát a hruď. Aj na vlasatej/ochlpenej časti hlavy sa pleseň často nachádza. Prepuknutie ochorenia je podporované teplou, vlhkou klímou, silným potením a krémami obsahujúcimi mastné kyseliny, ako napr. krémy na opaľovanie. Očividne je na prepuknutie ochorenia potrebná predispozícia (sklon) kože, lebo aj pri stálom kontakte neochorejú ľudia z okolia chorého človeka takmer nikdy.
Diagnóza nastáva popri typickom klinickom obraze pomocou mikroskopického dôkazu pôvodcu.
![]() |
pityriasis versicolor |
Terapia pozostáva z lokálnej aplikácie antimykotík (prostriedkov proti plesniam). Vhodné sú lieky vo forme sprejov, krémov, lotion, sprchových gélov alebo šampónov. V zriedkavých a veľmi neústupných prípadoch môže byť nevyhnutná aplikácia antimykotík vo forme tabletiek.
Strata pigmentu v koži zotrváva aj po vyliečení vlastného ochorenia ešte dlho.
Definícia
Pod pityriasis versicolor rozumieme plesňovú infekciu kože s pôvodcom malassetia furfur, ktorá je spojená s okrúhlymi hyper- a hypopigmentáciami (tzv. formou alba) kože a napáda prevažne kožné oblasti so silnou produkciou potu a tuku ako hornú časť tela, ramená, krk a kožu hlavy.
Príčiny
Pôvodca ochorenia malassetia furfur, sa zaraďuje ku kvasinkovým hubám. Obľubuje tuk (lipofil) a rozmnožuje sa ako všetky kvasinky prevažne vo vlhkom a teplom prostredí.
Nachádza sa u mnohých zdravých ľudí na koži. Nevie sa presne, ako u určitých ľudí dochádza k náhlemu nadmernému rozmnoženiu kvasinky a k prepuknutiu choroby, predpokladom toho sa zdá byť predispozícia (sklon) u týchto osôb. Odpovedajúc vyššie spomínaným vlastnostiam pôvodcu podporuje rozmnožovanie kvasinky a prepuknutie ochorenia vlhká a teplá klíma a silné potenie, ako aj krémy obsahujúce mastné kyseliny a zvýšená produkcia tuku ako ideálna živná pôda.
Obzvlášť postihnutí sú aj ľudia s oslabeným imunitným systémom alebo určitými základnými ochoreniami ako napr. diabetes.
Symptómy
![]() |
pityriasis versicolor |
Ochorenie postihuje prevažne hornú časť tela, okrem toho ramená, krk a ochlpenú časť tváre.
Kožné zmeny (lek. eflorescencie) sú bezbolestné a pozostávajú z malých olupujúcich sa žltkastých až hnedastých škvŕn veľkosti šošovice až päťhaliernika, ktoré majú tendenciu spolu splynúť. Príležitostne sú vyvýšené nad úroveň kože, zriedka vzniká ľahký pocit svrbenia.
Tvorba a rozdelenie kožného pigmentu melanínu je narušené pod vplyvom kvasinky, čím na hnedastej koži dochádza čiastočne k fľakatej nadmernej pigmentácii, prevažne však k depigmentácii postihnutých oblastí. Predpokladá sa aj, že pleseň dodatočne pôsobí aj ako filter lúčov, a tak dodatočne potláča pigmentáciu postihnutých miest pri opaľovaní. Strata pigmentu v hornej časti tela pretrváva často dlho, hovorí sa o type ochorenia alba (alba = bledý, biely).
Diagnóza
Popri typickom klinickom obraze sa pre stanovenie diagnózy väčšinou vyhotovuje preparát z chorých častí kože. Pritom sa pomocou priehľadnej celofánovej lepiacej pásky stiahne materiál z povrchu kože, ktorý je potom zafarbený a nalepený na podložné sklíčko, a je mikroskopicky preskúmaný.
![]() |
malassezia furfur |
Medzi podlhovastými vláknami kvasinky (mycélium) ležia okrúhle spóry, preto bol tento obraz zrozumiteľne charakterizovaný ako „špagety s mletým mäsom“.
Inou metódou na diagnostiku plesňových kožných ochorení je vyšetrenie pacienta „Woodovou lampou“. Táto špeciálna ortuťová vysokotlaková lampa má filter, ktorý prepúšťa prednostne ultrafialové lúče okolo 365 nm. Možno potom rozlíšiť rôzne druhy plesní pomocou rozličnej fluorescencie. Pityriasis versicolor fluoreskuje väčšinou zlatožlto.
Tak možno pityriasis vericolor spoľahlivo vymedziť od iných ochorení s podobnými prejavmi. Tak sa napr. vitiligo spája rovnako s depigmetáciami, zatiaľ čo hnedasté ložiská iných plesňových ochorení môžu byť zamieňané s bakteriálnymi infekciami ako napr. s erytrazmou alebo aj s lupienkou (psoriázou).
Terapia
Neliečená plesňová infekcia prebieha chronicky s opakovanými akútnymi prepuknutiami v letných mesiacoch. Z tohto dôvodu by v každom prípade mala nastať liečba.
Ochorenie sa zvyčajne lieči antimykotikami (prípravkami proti plesniam) imidazolovej skupiny vo forme šampónov a sprchových emulzií. Pretože ochlpená časť hlavy slúži ako „rezervoár“ pôvodcu ochorenia, mala by byť bezpodmienečne tiež ošetrovaná. Na kožu sa veľmi dobre hodia spreje ako aj emulzie a roztoky na vmasírovávanie, pričom sa aj spreje na nastriekanie musia dobre vmasírovať. Zvyčajne sa liek nanáša minimálne dva týždne 1 - 2-krát denne na celú plochu postihnutých kožných oblastí.
Pri prípadoch odolných voči terapii prichádza do úvahy aj systémová terapia ketoconazolom, fluconazolom alebo itraconazolom vo forme tabliet. Pritom sú však možné vedľajšie účinky ako bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, závrat, žalúdočno-črevné ťažkosti, alergické reakcie, nevnímanie a vo veľmi zriedkavých prípadoch aj poškodenia pečene. Je treba dbať na nežiaduce zmeny účinku množstvom liekov. Pri poškodeniach pečene a obličiek ako aj v tehotenstve a období dojčenia je vnútorná terapia menovanými substanciami kontraindikovaná.
Športová činnosť cca. jednu hodinu po užití liekov má ich účinok ešte zvýšiť, pretože účinná látka sa potom dostáva vo zvýšenej miere na postihnuté kožné partie.
Komplikácie
U niektorých ľudí pleseň napáda korienky chlpov na hrudi a chrbte a vedie ku chorobnému obrazu podobnému akné, pričom je tu popísané aj svrbenie. Potom sa hovorí o pityrospore follikulitis. Toto postihuje zvlášť ženy vo veku 30 – 40 rokov. Popri už menovaných faktoroch pityriasis versicolor sa zdá, že aj užívanie kortikosteroidov alebo antikoncepcie ako aj antibiotická liečba podporujú prepuknutie ochorenia. V týchto prípadoch sa väčšinou lieči systémovo tabletkami.
Profylaxia
Pot, tuk a vysoké teploty sú optimálnym základom rozmnožovania plesní. Ako aj u iných plesňových infekcií je pre prevenciu pytyriasis versicolor dôležité udržiavanie čistoty a suchej kože. V lete, resp. v teplých klimatických zónach by sme sa mali vyhýbať tesnému, nevzdušnému oblečeniu a denne by sme si mali očistiť kožu od prebytočného tuku a potu jemnými sprchovými lotion. Okrem toho sa odporúča dezinfikovať oblečenie a posteľnú bielizeň. To platí aj pre osoby, ktoré sa z iných dôvodov zvýšene potia (napr. vrcholoví športovci) alebo osoby, ktoré majú sklon k veľkej produkcii tuku (napr. tínedžeri).
Ak sa ochorenie už raz objavilo a bolo úspešne vyliečené, odporúča sa v nasledovných rokoch prevencia. To platí najmä pre osoby, u ktorých existujú dodatočné, ochorenie podporujúce rizikové faktory. Postihnuté osoby môžu špeciálne v jarných a letných mesiacoch, čiže od apríla do októbra, používať dvakrát týždenne napr. špeciálne mydlá alebo šampóny.
Prognóza
Ak sa plesňová infekcia nelieči, naberá chronický priebeh s opakovanými akútnymi prepuknutiami, najmä v letných mesiacoch. Aj po úspešnej liečbe infekcie môžu byť ešte po dobu mnohých mesiacov viditeľné depigmentácie, až kým sa koža celkom nezregeneruje.
Recidívy ochorenia, čiže opakované výskyty, sú veľmi časté.