BRATISLAVA. Globálne otepľovanie prispelo k tomu, že vonkajšie parazity neútočia na domáce zvieratá len od jari do jesene.
„Kliešte, komáre a blchy sú zodpovedné za sedem z desiatich ochorení, ktoré sa prenesú na človeka. Preto by všetci chovatelia psov a mačiek mali zvieratám venovať dostatočnú starostlivosť,“ hovorí Alica Kočišová z Ústavu parazitológie Univerzity veterinárskeho lekárstva v Košiciach. „Týka sa to zdravej výživy, vhodných hygienických podmienok a pravidelnej návštevy veterinára.“
Blchy hrozia stále
Zablšené zvieratá zvykli chovatelia registrovať najmä koncom leta a na jeseň, najnovšie však aj v ostatných ročných obdobiach. Parazit spôsobuje kožné reakcie od malých svrbivých opuchlín s viditeľným vpichom po bodnutí až po mokvavé ložiská s vypadanými chlpmi.
Blchy sú tiež prenášačom psej pásomnice, ktorá sa za istých podmienok môže dostať aj do organizmu človeka. Prenášajú tiež baktériu rodu Bartonella. Aj keď sa infikované blchy dostanú do tráviaceho traktu mačky, môže sa javiť ako klinicky zdravá.
„Na pazúrikoch sa však zachytia rozpučené blchy a potom stačí, ak počas hry človeka poškriabe a infekcia sa dostane do jeho krvi. Ochorenie sa prejavuje zápalom lymfatických uzlín a tvorbou purpurových ložísk na koži a podkoží,“ upozorňuje odborníčka. Niekedy môže mať aj osudové následky, najmä u detí, keď im poškodí pečeň, slezinu, oči a nervový systém.
Komáre už nosia choroby
Komáre boli v našich klimatických podmienkach skôr nepríjemným hmyzom, dnes môžu prenášať aj vážne ochorenia, napríklad dirofilariózu. Útočia najmä na bezsrsté plemená, skôr na psy ako na sučky.
Parazit žije v pľúcnych artériách a v pravej srdcovej komore a predsieni a spôsobuje kardiovaskulárne ochorenie psov. „Menej patogénna dirofilária sa u človeka lokalizuje pod kožou v podobe uzlíkov na chrbte ruky alebo v lakťovej jamke, prípadne v oku,“ hovorí František Ondriška z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Aktuálne sme riešili tento zdravotný problém u ženy, ktorá bola v lete na dovolenke pri mori.“
Infekcie sa v minulosti spájali so subtropickými alebo tropickými oblasťami, v posledných piatich rokoch však výskyt infikovaných komárov potvrdili aj v Maďarsku, Rakúsku, na Ukrajine a na južnom Slovensku.
Kliešťa treba nájsť včas
Celoročným nebezpečenstvom sú už aj kliešte. Najčastejšie sú zdrojom zoonózy, v Európe, Ázii a severnej Afrike je to borelióza. Postihuje kĺby, srdce, mozog, miechu a nervy.
Prvé príznaky u infikovaného zvieraťa nie sú nápadné. Môže však aj krívať, trpieť nechutenstvom, byť apatické a mať opuchnuté kĺby a horúčku. Pri rozvinutej forme má zviera kŕče a býva agresívne.
U človeka sa v mieste vpichu objaví charakteristická červená škvrna. „Kliešť často pri kontakte prelezie zo psa na dieťa, pretože na zvierati si hľadá vhodné miesto aj niekoľko hodín. Dôležité je preto po každej prechádzke v prírode zviera dôsledne prezrieť, najmä v oblasti hlavy a blízkosti očí,“ upozorňuje Kočišová.
Každý dvadsiaty kliešť vo viacerých lokalitách stredného a východného Slovenska je infikovaný aj anaplazmózou, nebezpečnou pre človeka aj zviera. Napáda biele krvinky a ničí imunitný systém. Naplno sa prejaví až do troch týždňov, príznaky sú podobné chrípke.
So zvieratami chránime aj seba
Blchy je účinné vyčesávať zo srsti a použiť insekticídne šampóny či spreje, zároveň treba dôsledne vyčistiť celú domácnosť – miesto odpočinku zvieraťa, vysať koberce a poťahy, s ktorými sa dostalo do kontaktu, a poumývať podlahu, pretože hrozí opätovné zablšenie.
Kliešťa nikdy nevyberáme holou rukou, ak sa rozpučí, zvyšuje sa riziko nákazy aj cez malú odreninu. Odstraňuje sa pinzetou kývavým pohybom, bez použitia olejov či iných prípravkov, ktoré iba zintenzívnia vylučovanie infikovaných slín.
Proti vonkajším parazitom, komárom, kliešťom a blchám nestačí používať len špeciálny šampón, vhodnejšie sú repelenty a preparáty s dobou účinnosti až jeden mesiac, ktoré sa aplikujú na chrbát zvieraťa, alebo obojky s účinnou látkou, ktoré chránia až sedem mesiacov.
Odčervovať treba každé tri mesiace, širokospektrálne prípravky existujú aj v podobe sirupov či ochutených tabliet.