SME

Slováci ignorujú očkovanie proti chrípke

Slovensko patrí ku krajinám s nízkou zaočkovanosťou proti chrípke. Ako objasnil minister zdravotníctva Richard Raši, zaočkovanosť sa pohybuje na úrovni 12 percent, čo podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie nie je v poriadku.

BRATISLAVA.

"Malo by to byť asi 30 percent, ale nemôžeme do očkovania nikoho nútiť," konštatoval s tým, že on sám je zaočkovaný. Zároveň v tejto súvislosti podotkol, že v prípade vakcinácie sa predpokladá aj lepšia reakcia organizmu pri napadnutí novým vírusom chrípky typu A (H1N1).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie hradí poisťovňa

V predošlej sezóne si vakcínu proti chrípke zaobstaralo iba 12,8 percenta populácie, čím sme sa dostali na tretie miesto od konca v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami. Z pohľadu skupiny 59-ročných a starších sa na Slovensku v minuloročnej sezóne zaočkovalo 35,5 percenta staršej populácie. V Európe sa tieto čísla pohybujú približne na úrovni 75 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhovor Karola Sudora: Kritici očkovania jednoznačne škodia.

Ročne pritom na Slovensku ochorie na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky jeden až dva milióny ľudí. V tomto roku je pripravených 745.000 dávok vakcín proti chrípke, ktoré by mali zabezpečiť očkovanie pre 14 percent populácie Slovenska. Podobne ako vlani aj v súčasnosti sa očkovanie hradí zo zdravotného poistenia.

Očkovanie proti chrípke je aktuálne najmä od polovice októbra do februára. Vakcína sa každý rok pripravuje podľa novej receptúry, podľa toho, aké vírusy cirkulujú v ovzduší. Vakcína, pripravená vlani, mala úplne iné vírusy chrípky ako tohtoročná, to znamená, že ak by niekto chcel použiť vakcínu z minulého roka, nebude chránený.

Chrípku môže znížiť päťnásobne

Po zaočkovaní si telo vytvára dostatok špecifických protilátok ktoré zabránia prepuknutiu ochorenia zhruba po desiatich až 14 dňoch. Niektorí pacienti sa môžu sťažovať, že aj napriek zaočkovaniu ochoreli. Dôvodom je nedostatočná hladina protilátok, ktorá sa zatiaľ nestihla vytvoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších ochorení. Priebeh ochorenia má náhly nástup, sprievodným javom je horúčka nad 38 stupňov Celzia, spojená so zimnicou a bolesťami kĺbov. O tom, že najúčinnejšou prevenciou proti chrípke je stále očkovanie, svedčí aj fakt, že u zaočkovaných mladších osôb je na toto ochorenie päť- až šesťkrát nižšia chorobnosť v porovnaní s neočkovanou populáciou.

Vírusy a vírusové ochorenia

Súvisiace témy: Očkovanie, Richard Raši
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 151
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 028
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 758
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 843
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 991
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 872
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 500
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 320
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu