SME

Prasacia chrípka chytá druhý dych

Nový vírus nabral na sile v susednej Ukrajine, Slovensko stále pandémii odoláva.

Turci pre chrípku dezinfikovali školy.Turci pre chrípku dezinfikovali školy. (Zdroj: ČTK/AP)

Na nový typ vírusu čakáme stále bez vakcín, ich nákup pre pol milióna ľudí sme už niekoľkokrát odložili. Najhoršia situácia je v týchto dňoch na Ukrajine neďaleko našich hraníc. Na Slovensko však vírus dorazí skôr zo západu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Nárast chorých v Británii či v Nemecku aj čerstvá pandémia na Ukrajine. Jesenná vlna nového druhu dorazila do Európy. A Slovensko jej neujde. V posledných týždňoch v Európe s klesajúcou teplotou narastá počet prípadov chorých prasacou chrípkou.

Rúška začínajú vo veľkom nosiť na Ukrajine. Minister zdravotníctva tam v piatok vyhlásil pandémiu prasacej chrípky. Stalo sa tak po tom, čo vyše 30 ľudí zahynulo najmä na západe Ukrajiny na chrípku, aj keď oficiálne vírus H1N1 potvrdili iba u jednej obete. Všetky školy budú mať tri týždne prázdniny, zatvoria kiná a zakázané sú všetky verejné zhromaždenia.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú obeť má Česko a skúsenosť už má aj s hromadným výskytom vírusu v škole v Českých Budějoviciach. Slovensko je v strede, zatiaľ nemá veľa chorých ani obeť. Otázka je dokedy.

Čaká nás to

Prasacia chrípka má na Slovensku zatiaľ len veľmi mierny priebeh. Nik na ňu vážne neochorel ani nezomrel. K piatku sme mali 176 potvrdených prípadov ochorenia na pandemickú chrípku A (H1N1), za posledný týždeň stúpol počet ochorení o 22 prípadov.

Virológ Fedor Čiampor zo Slovenskej akadémie vied však zvýšený výskyt prasacej chrípky očakáva. Vychádza z toho, že mnohí ľudia, ktorí sa vrátili z Nemecka alebo z Čiech, kde je nová chrípka na oveľa väčšom vzostupe ako u nás, už na ňu ochoreli. „Čiže sa zdá, že epidémia sa šíri od západu na východ.“

Virológ hovorí, že je ťažké predpokladať, kedy presne príde vírus na Slovensko v masívnejšej forme. „Zatiaľ sa vírus nešíril extrémne rýchlo. Myslím si, že môžeme očakávať viac prípadov teraz na jeseň a niekedy koncom januára.“

SkryťVypnúť reklamu

Neočakáva, že by chrípka mala mať dramatický priebeh a bola výraznejšia ako obyčajná. Virológ pripúšťa, že vo svete bolo zaznamenaných niekoľko prípadov úmrtí v súvislosti s prasacou chrípkou, ale „bolo by treba vedieť, či skutočne zomreli na prasaciu chrípku, alebo tam boli aj iné komplikácie“. Vo svete zomrie ročne aj na sezónnu chrípku pol milióna ľudí.

Švédsky rozruch

Rozruch nedávno spôsobil prípad vo Švédsku, kde zomreli krátko po očkovaní štyria starší pacienti. Podľa miestnych úradov to však boli rizikoví pacienti s chorobami srdca a krvného obehu. Vedľajšie účinky použitej vakcíny nie sú vraj iné ako pri očkovaniach proti obyčajnej chrípke.

Očkovanie proti prasacej chrípke by v situácii, keď sa u nás ešte výraznejšie nový vírus nepresadil, bolo stále aktuálne. Podľa odborníkov sa môže očkovať až do dvoch týždňov pred jej prepuknutím.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko však zmluvu s výrobcami vakcíny proti prasacej chrípke stále nepodpísalo a nie je zrejmé, či a kedy tak spraví. Ľubomír Urban, riaditeľ kancelárie úradu Správy štátnych hmotných rezerv, ktorá s firmami o nákupe rokuje, pred takmer dvomi týždňami povedal, že zmluvu na nákup vakcín by mali podpísať do konca mesiaca. Či termín dodržia, v piatok nebolo známe, pretože Urban bol podľa jeho sekretárky na dovolenke v Egypte.

Česi sú ďalej

Ministerstvo zdravotníctva v piatok len odkázalo, že nákup vakcín je záležitosťou štátnych hmotných rezerv.

Známe je teda len to, že Slovensko o nákupe vakcín rokovalo s troma firmami – Novartisom, Sanofi Pasteur a GlaxoSmithKlinom. Objednať chcelo milión vakcín, ktoré budú pri povinnej dvojitej dávke pre pol milióna ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Uprednostnení by mali byť zdravotníci, tehotné ženy a ľudia so slabou imunitou a chronickými ochoreniami.
Susedné Česko je v boji proti prasacej chrípke oveľa ďalej. Od začiatku novembra sa tam rozbehne prvá vlna očkovania proti prasacej chrípke.

chripka_web.jpg

Máme sa báť vírusu?

Slovensko sa zimnej vlne novej choroby zrejme nevyhne. Úmrtnosť na ňu však nie je vyššia ako
pri obyčajnej chrípke.

Príde prasacia chrípka túto zimu vo veľkom aj na Slovensko?

Je to veľmi pravdepodobné. Na jeseň počet chorých rastie vo viacerých európskych krajinách, pandémiu už vyhlásil náš východný sused Ukrajina. Podľa eurokomisárky pre zdravie Androully Vassiliouovej sa túto zimu môže nakaziť až každý tretí Európan. Chrípka nepozná hranice, čo v schengenskom priestore platí dvojnásobne.

Je prasacia horšia ako obyčajná chrípka?

SkryťVypnúť reklamu

Podľa úmrtnosti nie. Aj keď presné čísla sa nedajú zistiť, veľa napovedá štatistika z najviac postihnutej krajiny: Spojených štátov. Americké úrady odhadujú, že od apríla do júla na túto chrípku ochorelo 1,8 až 5 miliónov ľudí, do 20­tisíc ich hospitalizovali a 1300 zomrelo. Úmrtnosť je teda rovnaká, prípadne nižšia ako pri obyčajnej chrípke, ktorá zabije zhruba 0,1 percenta nakazených.

Pre koho je nebezpečná?

Na rozdiel od obyčajnej chrípky sa nemusia báť starší ľudia. Podľa najnovších informácií WHO sú tri skupiny, u ktorých sa priebeh choroby môže komplikovať. Sú to tehotné ženy, najmä v treťom trimestri, deti do dvoch rokov a osoby s chronickými chorobami pľúc a astmou. Väčšina ľudí ju preleží podobne ako obyčajnú chrípku.

Tomáš Vasilko

SkryťVypnúť reklamu

Vírus škodí. Futbalu aj pútnikom

Nová chrípka už ovplyvnila anglickú futbalovú ligu. Boja sa jej aj úrady v Mekke, kam sa o mesiac na púť chystajú státisíce moslimov.

MEKKA, LONDÝN, BRATISLAVA. Nezasiahla len chorých, ktorí pre chrípku ležia v posteli, či školákov, ktorí majú prázdniny a nejdú do škôl. Prasacia chrípka už potrápila aj športovcov a čoskoro môže ohroziť moslimských veriacich.

Mekka ako Petriho miska

Koncom novembra sa koná pravidelná púť moslimov do Mekky – hadž. Na päť dní sa ich v malom saudskoarabskom meste zíde 2,5 milióna zo 160 krajín. Státisíce pútnikov sa budú tlačiť v autobusoch, stanoch či na svätých miestach.

„Saudské úrady sa boja, že hadž by mohla zmeniť ich sväté mesto na Petriho misku vírusových mutácií a centrum rozširovania novej pandémie po celom svete,“ napísal americký denník New York Times.
Miestne úrady napriek tomu prijmú každého pútnika. Odporúčajú však, aby napríklad tehotné ženy, ktoré patria medzi rizikové skupiny, radšej tento rok nejazdili.

SkryťVypnúť reklamu

Športovci – nepľujte

Čoraz častejšie sa prasacia chrípka objavuje v športových správach. Choroba sa dostala aj do hokejovej NHL, kde ju ako jeden z prvých hráčov chytil slovenský brankár Peter Budaj. Niekoľko nakazených v dvoch kluboch má aj prestížna anglická futbalová liga. Na rozdiel od Ukrajiny, kde budú mať pre čerstvo vyhlásenú pandémiu futbalisti tri týždne pauzu, tam však zápasy nerušia. A tak sa môže stať, že nastúpia proti sebe nakazení protihráči, ktorí o tom ešte nevedia.

Hygienici majú pre nich len jednu radu: počas zápasov nepľujte. „Ak si odpľujú v blízkosti iných, rozhodne to môže zvýšiť riziko prenosu nákazy,“ povedal podľa britských médií hovorca britského úradu pre ochranu zdravia.

Tomáš Vasilko

Očkovanie oslabuje bežnú aj novú chrípku

SkryťVypnúť reklamu

Proti obyčajnej sezónnej chrípke je na Slovensku zaočkovaných necelých 13 percent ľudí.

BRATISLAVA. Útok prasacej chrípky na ľudský organizmus môže podľa odborníkov oslabiť aj očkovanie proti sezónnej chrípke. Problémom Slovenska však je, že sa proti nej dáva zaočkovať len mizivé percento obyvateľstva.

Zaočkovanosť proti tzv. obyčajnej sezónnej chrípke sa podľa ministra zdravotníctva Richarda Rašiho pohybuje na úrovni dvanástich percent. „Malo by to byť asi 30 percent, ale do očkovania nemôžeme nikoho nútiť,“ povedal minister o odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie.

Očkovanie proti sezónnej chrípke pritom preplácajú všetky zdravotné poisťovne. Očkuje sa zvyčajne od polovice októbra do februára. Po zaočkovaní sa protilátky vytvárajú v priebehu desiatich až štrnástich dní. Zaočkovať by sa mali najmä starší ľudia a tí, ktorí majú respiračné ochorenia. Vakcínu by nemali podceňovať ani zdravotníci a ľudia zdržujúci sa v kolektívoch, napríklad študenti.

SkryťVypnúť reklamu

Pre iba 12,8­percentnú zaočkovanosť obyvateľov sa Slovensko minulý rok ocitlo na treťom mieste od konca medzi európskymi krajinami.

Chrípke sa okrem očkovania dá zabrániť aj správnou životosprávou. Odporúča sa jesť veľa ovocia a zeleniny a neprejedať sa. Vítaný je tiež aktívny pohyb.

Ján Krempaský, tasr

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 715
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 857
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 006
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 8 013
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 477
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 265
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 768
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 564
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu