BRATISLAVA. Trinásťročného Michala z Kysuckého Nového Mesta minulý rok v januári očkovali proti tetanu, detskej obrne a záškrtu. „Po povinnom očkovaní začal piť veľa vody, stále chodil na záchod, neustále pospával,“ spomína jeho mama Jana Klimková.
Po dvoch týždňoch mu lekárka zistila cukrovku prvého typu. Na preventívnej prehliadke krátko pred očkovaním chlapcovi nezistili nič. „Stopercentne ma to presvedčilo, že príčinou je očkovanie,“ hovorí matka. Podala trestné oznámenie, úrady jej tvrdia, že cukrovku nespôsobilo očkovanie. Momentálne jej sťažnosť rieši prokurátor.
Podobné podozrenie má aj Eva Reháková z Bytče. Jej 12-ročný syn podstúpil sériu povinných očkovaní v roku 2008. Niekoľko mesiacov po nich začal „dosť chudnúť, piť veľa vody a močiť“. Na pohotovosti chlapcovi zistili vysokú hladinu cukru. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou odpovedal, že za tým nie je očkovanie.
Diabetológ Andrej Janco spojitosť očkovania a cukrovky pripúšťa.
„Osobne si myslím, že to je možné.“ V odbornej literatúre sa podľa neho takéto prípady vyskytujú. Zároveň však pripúšťa, že vek očkovania je zároveň vekom, keď zvyčajne cukrovka u detí prepukne. Ak rodičia odmietnu povinné očkovanie, hrozí im pokuta až 331 eur.
Epidemiologička Viera Jančulová z Úradu verejného zdravotníctva hovorí, že neočakávané nežiaduce účinky prichádzajú po očkovaní iba ojedinele. „V rokoch 2000 až 2008 sme mali asi 150 až 200 reakcií, prevažnú väčšinu z nich tvorili nezávažné lokálne reakcie ako začervenanie, bolestivosť a opuch v mieste vpichu, ktoré do 48 hodín spontánne vymizli,“ hovorí.
Dnešné zákony nedávajú štátu povinnosť za ochorenie po povinnom očkovaní pacientov odškodniť. Ministerstvo zdravotníctva sa podľa jeho hovorkyne Zuzany Čižmárikovej domnieva, že zákony sú dostatočné a nemieni ich meniť.
Ministerstvo odporúča pri nežiaducich účinkoch očkovania obrátiť sa na súd a odškodné vymáhať v občianskom alebo trestnoprávnom konaní. „Na to nemám peniaze,“ hovorí skepticky Reháková.
Štát za nežiaduce účinky platiť nemusí
BRATISLAVA. Parlamentom na konci minulého roka neprešiel návrh, aby pacienti dostali za nežiaduce účinky povinného očkovania odškodné až do výšky päťdesiatnásobku minimálnej mzdy, teda vyše 15-tisíc eur.
Návrh predložila poslankyňa Ľudmila Mušková z HZDS, podporilo ju aj opozičné KDH. Na podnet Štefana Zelníka z SNS to poslanci zastavili. Zelník chce v nasledujúcom parlamente navrhnúť, aby namiesto štátu odškodňoval výrobca vakcíny.
Odškodnenie za nepredvídateľné nežiaduce účinky očkovania poznajú v Nemecku, Taliansku, vo Francúzsku či v Spojených štátoch.
(jkr)