ostiam.
Pri mechanickom čistení vonkajšieho ucha by ste však mali byť opatrní, pretože môžete dosiahnuť neželané zatlačenie ušného mazu hlbšie do zvukovodu. Dôležité je preto zvoliť šetrný a bezpečný spôsob čistenia. Ucho je tvorené vonkajším, stredným a vnútorným uchom a je nielen sluchovým orgánom. Vo vnútornom uchu - v oblasti tzv. labyrintu, je umiestnený aj orgán rovnováhy, ktorý je zložitým a presným systémom. Jeho úlohou je udržiavať vzpriamenú polohu tela a zabezpečovať koordináciu pohybov. Napríklad pri bakteriálnej alebo vírusovej infekcii stredného ucha sprevádzanej prasknutím blany bubienka môže vzniknúť tzv. vertigo - závrat. Ušný bubienok je prirodzenou bariérou medzi vonkajším a stredným uchom.
Pokiaľ ide o hygienu, tak naša starostlivosť je obmedzená - zamerať sa môžeme len na viditeľné časti ucha - ušnicu a vonkajší zvukovod, ktorý je vystlaný jemnou kožou s početnými mazovými žľazami. Tie produkujú ušný maz - cerumen, ktorý zohráva rolu pri samočistiacej funkcii ucha, a tiež sa podieľa na vytváraní vhodných podmienok vo vonkajšom zvukovode - chráni pred infekciou a pomáha napríklad udržiavať optimálnu vlhkosť.
Ušný maz je hustou substanciou, ktorá má za normálnych podmienok spomínanú ochrannú funkciu a vylučujú ho mazové žľazy, rozmiestnené po celej dĺžke vonkajšieho zvukovodu.
Ak by sme ušný maz neodstraňovali, jeho hromadenie môže viesť k závažným problémom, v extrémnych prípadoch až k poruchám sluchu.
Zvoľte si neagresívny spôsob čistenia
Tu mnohí robia chybu, najmä v prípade používania tradičných vatových tyčiniek. Pri tomto spôsobe čistenia sú totiž prítomné niektoré riziká. Okrem poranenia zvukovodu si nesprávnym čistením môžete zatlačiť ušný maz hlbšie do zvukovodu, čím sa môže vytvoriť mazová zátka, ktorú si neobratnou a neopatrnou manipuláciou môžete posunúť ešte bližšie k ušnému bubienku. V takomto prípade je najbezpečnejším riešením návšteva lekára, ktorý mazovú zátku bezpečne odstráni. Jednou z možností, ako si zbaviť ucho nečistoty je napríklad špeciálna ušná sviečka. Pri jej horení sa nahromadený maz pôsobením tepla zmäkčí a vzniknutý podtlak ho vysaje.
Jemným a šetrným spôsobom je používanie špeciálnych čistiacich roztokov, niektoré môžu obsahovať napríklad oleje, morskú vodu alebo aj protizápalové a antiseptické látky, rôzne silice alebo bylinné extrakty. Rozhodne nepoužívajte vatové tyčinky navlhčené napríklad pleťovou vodou alebo nebodaj alkoholom! Môžete si poškodiť sliznicu zvukovodu. Používanie špeciálnych čistiacich roztokov môže eliminovať napríklad aj nepríjemné svrbenie a v prípade, že sa v uchu nahromadilo väčšie množstvo mazu, môže sa výnimočne po jeho odstránení zlepšiť aj sluch. O používaní ušných čistiacich roztokov sa poraďte s lekárom ak ste po operácii ucha, alebo ste mali prasknutý bubienok, takisto v prípade, ak máte v uchu cudzie teleso, rovnako pri poruche rovnováhy (vertigo), ak máte bolesti, v prípade zápalu zvukovodu alebo infekcie či celkového upchatia ušným mazom.