SME

Samota na predaj

Azda len blázon a pustovník túži byť na dlhší čas odlúčený od ľudí. Nakrátko však samota môže byť liečivá a dokonca sa dá komerčne využiť.



Samota je ťažká, ale samotár, ak je ním dobrovoľne, je vždy trochu podozrivý. Nevieme, čo má za lubom, ani prečo sa ostatných stráni. Je to mizantrop, ktorý ostatnými pohŕda, či masochista, čo trápi sám seba? Osamelosť, ak je dlhodobá, zvyšuje krvný tlak a riziko vzniku rakoviny. Znižuje kvalitu aj dĺžku života, dokonca môže byť nákazlivá podobne ako iné infekčné choroby. Kto sa pokladá za osamelého, je náchylnejší veriť na duchov a posmrtný život. Častejšie ako iní je aj majiteľom domáceho zvieraťa, ktoré mu nahrádza blížneho. Z nápojov uprednostňuje tie horúce, takže byť chladný v spoločenskom styku hádam nie je len metafora, ale platí doslovne. To všetko hovoria štatistiky, viac či menej bizarné. Zostáva len odhaliť, ako nimi reálne osamelým reálne pomôcť.

Nákaza samoty

Osamelosť totiž nemusí byť len záležitosťou psychiky. Vinníkom môžu byť hormóny oxytocín či epinefrín, ak ich telo vylučuje menej ako treba. Dokázané je aj to, že mozog samotára reaguje odlišne aj v oblasti zodpovednej za odmeny a pocity šťastia. Samota je teda nepríjemná a pozitívne na nej je azda len jediné. Jej hrozba nás motivuje, aby sme sa k sebe správali lepšie a dokázali vychádzať jeden s druhým.

Čo je nepríjemné, osamelosť ešte viac zhoršuje narušenú schopnosť nadviazať spoločenský kontakt. obr_3.jpgZavrite sa doma, po týždni vyjdite von a skúste zo seba na verejnosti vysúkať rozumnú vetu. Paradox číslo dva hovorí, že samota je vraj nákazlivá, čím pripomína chorobu. Do šťastnejších končín sociálnej siete sa číri z jej izolovaných krajov. Treba mať na pozore, pričom nákazlivejší ako rodinný príslušník je priateľ či sused a infekcia je schopná udrieť aj cez tri stupne siete, teda na priateľa priateľovho priateľa. Možno práve preto nositeľov samoty spoločnosť v minulosti vylučovala spomedzi seba takpovediac preventívne. Opačný je názor, že to všetko je za vlasy pritiahnutá štatistika, ktorou sa dá dokázať čokoľvek - napríklad, že kontaktom medzi ľuďmi sa šíri bolesť hlavy alebo rakovina, čo je očividný nezmysel.

Smrť v divočine

Priateľov je ľahko spočítať, ale osamelosť je najmä subjektívny pocit. V obľube je výrok, že aj uprostred davu si človek nezriedka pripadá sám. Oveľa väčšia záťaž však je, ak je jedinec od ostatných izolovaný doslova, a to fyzicky. Čo vtedy zažíva?

V počiatkoch spoločnosti a u prírodných národov vylúčenie znamenalo smrť. Do izolácie sa neskôr dobrovoľne uchyľovali askéti, mystici a pustovníci. Samotou prečistili myseľ, navodili stav kontemplácie. Dodnes cirkev pustovníctvo upravuje smernicami. Naopak, samotou trpeli sólo námorníci na dlhých plavbách a stroskotanci v pustých krajoch.

Aj moderná doba pozná askétov – osamelý pobyt na horskom končiari si pochvaľoval beatnik Jack Kerouac, kinami nedávno obehol film Späť do divočiny podľa skutočného príbehu. Jeho hrdinom bol mladý muž Christopher McCandless. Vo vrecku mal titul, no viac ho lákalo túlanie stopom naprieč Amerikou. O dva roky ho našli mŕtveho vo vraku autobusu v aljašskej divočine. Pokúšal sa žiť sám na vlastnú päsť, kým ho neskolil hlad a jedovaté plody, ktorým ho zaháňal. Posmrtne vyvolané zábery z fotoaparátu, ktorý vlastnil, ukázali uhrančivý autoportrét. Bol na ňom zarastený, vychudnutý muž, no napriek úbohému zovňajšku z jeho očí vyžarovala akási zvláštna spokojnosť. Odtlačok vytúženej samoty s tragickým koncom.

obr_1.jpgobr_2.jpg

Ako samotu zažijete, závisí od priestoru, aký máte k dispozícii.
Vycvičení na ňu sú mnísi v nedostupnom kláštore v Tibete,
obávaná vo väznici je samotka, na akú sa vraj zvyknúť nedá.

Obávaná samotka

Úplne odlišná je izolácia, ako ju v uzavretých priestoroch poznajú väzni. „Samotka“ býva tým najťažším trestom a v dlhoročnej forme aj vrcholnou metódou mučenia. Tí, čo ho prežili, opisujú rovnaké príznaky. Prvá je nervozita, strata koncentrácie a bezdôvodný hnev. Človeka dráždi akýkoľvek nepatrný podnet. Čas aj priestor strácajú obvyklú štruktúru. Vyskytujú sa ilúzie, väzeň dokáže spať aj dvadsaťštyri hodín bez prerušenia, no napriek tomu sa stále cíti unavený. Ľudský kontakt nahrádza predstavami blízkych, s ktorými sa nahlas rozpráva. Z predstáv, ktoré možno odlíšiť od reality, sa stanú halucinácie. Vrcholným štádiom je rozpad osobnosti.

New York Times podrobne opísali prípad Američana Terryho Andersona, ktorého od roku 1983 sedem rokov väznili v Libanone. Po troch rokoch v malej cele bez denného svetla začal búchať hlavou o múr, kým ho krvavého nenašli stráže. „Začal som strácať myseľ,“ opísal neskôr svoj stav. Vedomosti, zážitky, spomienky, ktoré kedy v sebe mal, začali pomaly blednúť. Vo vedomí zostalo, jeho vlastnými slovami, „sivé nič“. Krajným dôsledkom izolácie je absolútna apatia a stuhnutá nehybnosť - katatónia.

Aj po prepustení mávajú ľudia väznení dlhé roky osamote klinické depresie a je pre nich problém zorganizovať vlastný život. Mozog na extrémnu samotu totiž reaguje podobne ako na traumatický zážitok. Protiliek ani recept na prežitie neexistujú. Hoci memorovanie a iné cvičenia na udržanie mysle v dobrom stave spočiatku pomáhajú, časom každý podľahne samote. Ukázalo sa, že samotka je metóda, ktorá odpor zlomí účinnejšie ako vynaliezavé formy mučenia.

Liečivá tma

Nič však nie je čiernobiele. To, čo je dlhodobo zhubné, môže liečiť, ak trvá krátko. Platí to aj o samote. Sú príklady, keď je dočasné odlúčenie pozitívne a možno ho dokonca komerčne využiť. Práve extrémna forma izolácie a samoty – deprivácia zmyslov – môže mať liečivé účinky.

Dnes si aj u nás môžete vybaviť netradičný liečebný pobyt. Základom je Dunkelterapie, čiže terapia tmou. obr_hl.jpgAko prebieha? Už mnísi v Tibete vedeli, že týždeň až desať dní strávených v čo najväčšom tichu, temnote a samote má na organizmus blahodarné účinky. Metódu nazývali yangtik. Jej novodobá forma prebieha v odhlučnenej chatke, kde panuje absolútna tma. Je tu kúpeľňa, WC, posteľ, spravidla aj náradie na cvičenie. Aby bolo možné privolať personál, po ruke je signalizačné zariadenie. Ak klient pociťuje krízu, je tu aj tlačidlo, ktorým sa zapína svetlo. To sa však stáva len zriedka. Trikrát denne dostáva stravu a sú aj varianty, kde denne prichádza terapeut a krátko sa s ním porozpráva. Inak je klient celé dni potme a sám. Reakcie sú rôzne a spravidla nie príjemné.

Zmysly bez podnetov

Bez vonkajších podnetov začína organizmus stimulovať vedomie zvnútra. Vynárajú sa nevedomé obsahy, farebné záblesky, iskry a obrazce. Nastupujú strach a úzkosť, ale ako plynú dni, aj zvláštna vyrovnanosť. Na konci je sebapoznanie, očista a zbystrenie zmyslov. Prepracovaní manažéri, pracovníci trpiaci syndrómom vyhorenia, ľudia s dlhodobými poruchami telesného a duševného zdravia, ale aj tí, ktorých navonok nič netrápi. Tí všetci sa dobrovoľne dávajú väzniť v náročných podmienkach. A čo viac, sú ochotní za to zaplatiť.

Do Európy terapiu tmou z Ďalekého východu doviezol nemecký psychológ Holger Kalweit a rozvinul ju do podoby, ako ju poznáme dnes. V Česku už takých pustovní funguje niekoľko a záujem o ne rastie. Lekári sú zatiaľ zdržanliví a neradia ju medzi oficiálne liečebné metódy. Samozrejme, nepreplácajú ju ani poisťovne. Preto si treba dávať pozor – ponuky na hrane šarlatánstva prezradí slovník ponuky, ktorým býva guláš „ezotericky“ znejúcich pojmov. Automaticky podozrivá je pustovňa, ak klientovi v temnej miestnosti sľubuje prístroj na prehrávanie hudby. Pravá terapia tmou sa totiž odohráva v úplnom tichu.

Zatiaľ nie je známy prípad, že by v temnote zákazník, nedajbože, zošalel. Hrozilo by to vtedy, ak by v komore zostal dlhšie, než je zdravé. Niet totiž pochýb, že samota a šialenstvo majú k sebe blízko. Hovorí sa, že blázon je menšina v počte jeden človek, smutný originál, ktorý je na svete sám. A naopak, konečným štádiom samoty je šialenstvo.

Hikikomori

Celé roky neprekročí prah vlastného bytu, kde sa vŕšia plastové fľaše a škatule od pizze. Čudáci, ktorí sa dobrovoľne vzdali sociálneho kontaktu, sa vyskytujú všade, no v Japonsku je ich toľko, že majú vlastný názov – hikikomori. Do ústrania najčastejšie odchádzajú tínedžeri alebo ľudia na prahu dospelosti. Dôvodom nemusí byť porucha osobnosti ani sociálna fóbia, ale vedomé rozhodnutie inak zdravého človeka. Hikikomori sa vyskytujú v rodinách strednej vrstvy, ktoré si ich môžu dovoliť živiť, sociológovia hovoria aj o laxnej výchove. Ďalším dôvodom môžu byť veľké nároky na vzdelanie kladené na Japoncov takmer od kolísky. Odriekanie a snaživosť korunuje titul, ktorý majiteľovi napriek tomu nezaručí miesto na trhu práce. Mnohí Japonci si potom namiesto kariéry vyberú dobrovoľnú samotu.
Dokonalá samota

Čo sa deje, ak sú zmysly dokonale izolované od reality vonku? Americký vedec John C. Lilly to skúšal od polovice päťdesiatych rokov a pokusmi si zabezpečil miesto v dejinách vedy aj popkultúre. Vyvinul izolačnú nádobu s tekutinou, ktorá udržiavala telesnú teplotu, a špeciálny oblek s maskou, ktorá neprepúšťala zvuk, svetlo ani dotyk. Pokusy robil bez dobrovoľníkov a sám na sebe zaznamenal halucinácie. Neskôr sa v nádrži izoloval po požití psychotropnej látky ketamín, čím sa stali experimenty kontroverznými.
Samota ako diagnóza

Stiahnuté hrdlo a žalúdok, červenanie pokožky, zvýšený krvný tlak a tep. To všetko sú príznaky sociálnej úzkosti až fóbie, ktorá býva dôvodom, prečo sú ľudia samotármi, ale nie z vlastnej vôle.

Koľko percent populácie sveta ňou trpí, vedci hádajú, no v USA môže mať s vystupovaním na verejnosti problém vyše trinásť percent ľudí. Ťažko pritom presne určiť, kde sa končí bežná plachosť a začína sa skutočná úzkostná porucha – diagnóza, akú treba liečiť. Situácie, keď sa príznaky objavujú, môžu byť špecifické. Niekomu v prítomnosti druhých osôb prekáža jesť a piť, iný za podobných okolností nedokáže pracovať. Sú ľudia, u ktorých je spúšťačom fáza predstavovanie, nadviazanie kontaktu s druhým pohlavím, alebo ich prepadne triaška, ak majú prehovoriť pred skupinou viacerých ľudí. Správy, ako tá-ktorá celebrita trpí SPA (social phobia anxiety), aj to, ako namáhavo problém rieši, pravidelne plnia stránky bulváru. Návalmi paniky v spoločnosti je známa americká herečka Nicol Kidman, zrejme najznámejší muž na planéte, u ktorého plachosť nadobudla rysy čudáka, bola superstar Michael Jackson.

Niekedy je ťažko rozlíšiť skutočný nezáujem o svet médií a utiahnutosť, za ktorou je paradoxne mediálny kalkul. Americký spisovateľ Jerome David Salinger odmietal novinárov a nevychádzal na verejnosť s pocitom, že čo mal na srdci, povedal knihou Kto chytá v žite, jediným románom, čo vydal. Iný prípad už je jeho krajan, kolega Thomas Pynchon. Nik nevie, kto sa skrýva za týmto pseudonymom, no dôvodom je sotva sociálna fóbia autora – skôr hra s identitou spisovateľa, ktorú tak obľubuje postmoderná literatúra.

Prezident samotár

Paradoxom je, ak sociálnou fóbiou trpí človek, ktorý by mal ostatných viesť a do istej miery je verejnou osobou, špeciálne politik. To je prípad Abrahama Lincolna, ktorý viedol Sever v občianskej vojne proti Juhu a al.jpgneskôr USA ako ich šestnásty prezident. Ťažko uveriť, že pri tom všetkom asistovala úzkostná porucha osobnosti a najradšej zo všetkého mal Lincoln samotu.

Samotárska hlava krajiny je zároveň príkladom, ako sa príčiny poruchy dajú vystopovať cez celý život až do detstva. Matka Lincolnovi zomrela, keď mal iba deväť rokov, otec bol typický farmár, ktorý neprikladal váhu vzdelaniu. V obchode, kde skúšal šťastie, sa Lincolnovi nedarilo, ako mladík viackrát skrachoval. Vo veku dvadsaťsedem rokov sa dokonca nervovo zrútil. Tam sú korene melanchólie, ktorá ho prenasledovala celý život a zaháňala do samoty. Boli to najmä ženy, v ktorých prítomnosti sa cítil nesvoj. Historici vypátrali, že za celý život mal Abraham Lincoln len jediného ozajstného priateľa, a toto puto vydržalo dlhé roky. Keď bol neskôr v dôležitom úrade, musela sa jeho úzkostnej poruche prispôsobovať oficiálna etiketa, čo často miatlo diplomatov.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 701
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 708
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 721
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 996
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 739
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 9 149
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 479
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu