SME

Nadmerné potenie nôh je závažný problém

Každý spôsob liečby má svoje nevýhody a asi žiaden nie je definitívne účinný. Najlepším receptom je preto prevencia

.

Potenie je prirodzenou fyziologickou funkciou organizmu – je to vlastne spôsob, akým sa telo chráni pred prehriatím. Ak sa človek potí nadmerne, v extrémnych prípadoch to môže byť vážny hendikep. Bežnému poteniu sa nevyhne nik z nás, je prirodzené a dokonca žiaduce. Problém však nastáva, ak dochádza k tomu, čo lekári nazývajú hyperhidróza – patologicky nadmerné potenie. Vylúčený pot ostáva na pokožke, vplyvom baktérií dochádza k jeho rozkladu, a tak vzniká nepríjemný zápach. A to nie je všetko. Dermatovenerologička Michaela Dubčeková z Nemocnice s poliklinikou Medissimo vysvetľuje, že nadmerné potenie na nohách často vedie k vzniku plesní. „Uzavretá obuv a nadmerná tvorba potu sú ideálnou kombináciou na vznik vhodného prostredia na tvorbu a množenie plesní rôzneho typu.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Starostlivosť o nohy

Ak sa vám nadmerne potia nohy, mali by ste rozhodne dbať na hygienu. „U takýchto ľudí je veľké riziko mykóz a ekzémov, ktoré vznikajú ako dôsledok rozmokvaného terénu,“ hovorí aj Alexandra Novotná, riaditeľka súkromnej Kliniky korektívnej dermatológie a estetickej medicíny Esthetic v Bratislave. Viackrát za deň si nohy umyte a dôkladne vysušte, zvlášť medzi prstami. Noste iba biele ponožky z čistej bavlny, denne ich vymieňajte, v prípade potreby aj viac ráz. Lekári však neodporúčajú žiadne špeciálne ponožky, vyrábané napríklad z kokosových či bambusových vlákien, ktoré sa často propagujú ako vhodné proti potu.

Ako upozorňuje Dubčeková, je to podobné ako v prípade rôznych syntetických tkanín, z ktorých sa vyrábajú športové odevy. Tým, že absorbujú pot, vyvolávajú pocit sucha. Vlhkosť však ostáva. Tieto tkaniny nelikvidujú nežiaducu mikroflóru, takže huba, spôsobujúca mykózu, v tomto prostredí prežíva a množí sa ďalej. K svojmu životu veľa nepotrebuje, stačia šupiny z kože, nechtov. Čo je ešte horšie, keď takýto materiál vyperiete, huba prežije a človek sa znova infikuje. Dermatovenerologička preto odporúča prať textílie v zriedenom roztoku ajatínu.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa to liečiť?

Je viacero možností liečby hyperhidrózy - fyzikálna, chemická, chirurgická. Každá má svoje nevýhody a asi žiadna nie je definitívne účinná. Dubčeková tvrdí, že mnohí lekári sa vracajú k starému spôsobu – ionoforéza vodou. Takáto liečba je stará asi 60 rokov a jej princíp spočíva v tom, že ruky a plosky nôh sa vkladajú do vaničky s vodou, kde sú umiestnené elektródy a slabý elektrický šok spôsobí fyzikálnu blokádu neuromuskulárneho procesu. Ako dlho to vydrží? Ak to opakujete sedem dní za sebou, efekt trvá asi jeden, dva mesiace. Chemický spôsob liečby je z tohto pohľadu účinnejší. Mal by účinkovať od štyroch do siedmich mesiacov. Do stupají sa aplikuje botulotoxín, ale je to extrémne bolestivý zákrok.

Veľmi bolestivý zákrok

Alexandra Novotná, riaditeľka súkromnej Kliniky korektívnej dermatológie a estetickej medicíny Esthetic v Bratislave tvrdí, že počas desiatich rokov nemala jediný úspešný prípad aplikácie. „Žiaľbohu, bolestivosť tohto zákroku je príliš veľká, pretože ak chceme aplikovať botulotoxín do stupají, musíme použiť hrubšiu ihlu, koža na stupajach je totiž hrubšia. Konzultovali sme s anestéziológmi, či by nebolo vhodnejšie robiť takzvanú zvodovú anestézu, čiže znecitliviť nohu čiastočne, je to však pomerne veľké riziko, takže sme od toho ustúpili.“ Aj chirurgické riešenie je veľmi nepríjemné, ide o preťatie nervov, ktoré spôsobujú potenie. „Je to vážny chirurgický zákrok, ktorý býva spojený aj s rizikom veľkých komplikácií,“ upozorňuje Novotná. Z tradičnej medicíny odporúča proti poteniu aj kúpele v šalvii a pitie šalviového čaju.

SkryťVypnúť reklamu

Botoxu sa nemusíte báť

Najmenej bolestivá je aplikácia botulotoxínu v podpazuší, o čosi bolestivejšia môže byť aplikácia na dlaniach. Záleží však na odbornosti toho, kto zákrok vykonáva. Botulotoxín je síce jed, nemusíte sa však obávať jeho medicínskeho využitia. Lekári narábajú s veľmi malými dávkami. „Pri dermatokozmetických zákrokoch používame maximálnu dávku 400 jednotiek, toxická dávka je tisícnásobne vyššia,“ dodáva Novotná.

Na nohách je niekoľko miest pre pliesne

Plesní a húb, ktoré sa rady udomácňujú a rozmnožujú na spotených nohách, je niekoľko typov. Dôsledky nadmerného potenia nôh majú rôzne podoby a od toho závisí aj spôsob liečby. Medzi prstami, kde ochorenie väčšinou prechádza do mokvavej formy, sa obvykle objavujú kvasinkové a vláknité huby. Plesne na ploskách nôh a pätách zasa vytvárajú hrubé podošvovité nánosy. A iný typ plesní postihuje nechty - pod nechtom sa vytvoria nánosy, ktoré ho dvíhajú, môžu ho až odchlopiť.

SkryťVypnúť reklamu

Takto postihnuté nechty sú matné, žltohnedej farby, hrubé, ťažko sa strihajú a ich voľný okraj býva trieštivý. „Ak je postihnutá len tretina nechta, dá sa pomôcť rôznymi lokálnymi lakmi, ak je to však viac ako tretina, pacient už musí užívať lieky. Vtedy je už mykózou napadnuté nechtové lôžko a je zlé, ak sa takto postihnutí ľudia rozhodnú pre abláciu – strhnutie nechta. To určite nepomôže a mykózu nevylieči,“ spresňuje dermatovenerologička Michaela Dubčeková.

Základné kroky starostlivosti o nohy

  • Viackrát za deň si nohy umyte a dôkladne vysušte, zvlášť medzi prstami.

  • Postihnuté miesta ošetrite vhodným prípravkom.

  • Po každej aplikácii prípravku si dôkladne umyte ruky a dbajte na to, aby váš uterák nepoužívali ostatní členovia rodiny, ktorí by sa tak mohli infikovať.

  • Noste iba biele ponožky z čistej bavlny, denne ich vymieňajte, v prípade potreby aj viackrát.

  • Takisto aj topánky treba obmieňať viackrát za deň a ošetrovať ich.

  • Ak má byť liečba mykózy úspešná, je nevyhnutné pokračovať v nej pravidelne a dostatočne dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je pot a prečo sa potíme

  • takmer 99 percent potu tvorí voda, zvyšné percento sú draslík, vápnik,sodík, horčík, chlór, aminokyseliny, močovina, kyselina mliečna, ale s nimi sa vylučujú aj vitamíny, ktoré prijímame,

  • pot produkujú ekrinné - potné žľazy, v celom tele ich máme asi dva až tri milióny, najviac na dlaniach a chodidlách,

  • sú aj apokrinné žľazy, ktoré začínajú fungovať v puberte - je ich oveľa menej a vytvárajú pot s typickým zápachom, nachádzajú sa najmä v podpazuší, okolo prsných bradaviek, pupka a konečníka,

  • ľudské telo vyprodukuje priemerne za deň zhruba 0,5 - 1,5 litra potu,

  • z rôznych dôvodov môže byť objem potu väčší - príčinou môže byť napríklad zvýšená fyzická námaha, obezita, rôzne hormonálne a metabolické poruchy, neurologické či systémové ochorenia,

  • poriadne spotiť sa môžeme aj v dôsledku výrazných emócií - strachu, bolesti, trémy či radosti,

  • o tom, ako sa človek bude potiť, môže rozhodovať aj určitá predispozícia - fyziologicky nadmerné potenie pozorujeme viac u mužov,

  • nadmerné potenie sa odborne nazýva hyperhidróza a väčšinou sa objavuje na dlaniach alebo ploskách nôh - tam je najviac potných žliaz, ale obvykle sa človek potí aj v podpazuší.

SkryťVypnúť reklamu

Starajte sa nielen o nohy, ale aj o topánky

  • Pri nadmernom potení nôh je problémom aj údržba topánok.

  • Dermatovenerologička Alexandra Dubčeková odporúča pravidelne ich dezinfikovať alkoholom, vytierať roztokom ajatínu a ošetrovať špeciálnymi antimykotickými sprejmi.

  • Kožu na nohách si môžete ošetrovať pomocou rôznych prípravkov, či už sú to protiplesňové roztoky, gély, dezodoranty, antiperspiranty alebo púdre s protiplesňovými účinkami.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi dezodorantom a antiperspirantom?

  • deodoranty sú prípravky, ktoré nezabránia poteniu, iba prekrývajú pach potu,

  • antiperspiranty obsahujú látky, najčastejšie soli hliníka, ktoré spolu s bunkami pokožky vytvárajú vo vyústení potnej žľazy zátku, čím sa zníži množstvo vylúčeného potu. Zátka však nie je trvalá, ale postupne sa odlúči spolu s povrchovými bunkami pokožky.

Ceny prípravkov proti poteniu a plesniam

SkryťVypnúť reklamu
  • Deodoranty proti poteniu nôh: 1,14 – 11,52 eura

  • Deodoranty proti plesni nechtov: 2,59 – 8,35 eura

  • Deodorant proti plesni kože: 2,99 - 16,50 eura

  • Deodorant proti mykóze: 9,90 - 16,31 eura

  • Roztok proti mykóze: 1,53 – 16,31 eura

  • Dezodoračný púder na nohy: 2,30 – 7,93 eura

  • Chladivý gél na nohy: 4,20 – 6,77 – 37,37 eura

  • Balzam na nohy: 4,25 – 9,80 eura

  • Antiperspirant na nohy s protiplesňovými účinkami: 5,10 - 11,25 eura

  • Nailexpert: 9,84 - 16,98 eura

  • Púder na nohy aj do topánok: 5,50 – 7,10 eura

  • Odour control foot spray: 2,20 - 5,10 eura

  • Odour control foot gél: 5,50 – 7,90 eura

  • Vložky viažuce nepríjemné pachy a vlhkosť, zmierňujúce potenie a zmäkčujúce chôdzu: 2,96 – 5,25 eura

  • Dezinfekčný a dezodoračný prípravok na obuv a ponožky: 2,53 - 4,90 eura

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 919
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 793
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 440
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 419
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 235
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


5
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
SkryťZatvoriť reklamu