SME

Joga - jemný pohyb lieči

Uvedomujte si svoje pocity. Sledujte, kde máte v tele nerovnováhu, kde cítite napätie. Cvičte pomaly, nenásilne - takéto pokyny zaznievajú neoficiálne na Slovensku na jogových cvičeniach už štyridsať rokov.

Ak sa povie joga, mnohým sa možno vybaví obraz bradatého guru s kalným pohľadom, dosahujúceho v náročnej polohe stav úplnej odpútanosti od reality.

Pre stovky miliónov ľudí na svete však joga predstavuje každodennú sústavu navonok jednoduchých cvičení, ktoré pôsobia preventívne na odbúravanie stresu a na zlepšenie sústredenia. Pri mnohých chorobách chrbtice či pri alergických a astmatických problémoch majú aj priamy liečebný účinok.

Pamätníci

Medzníky vo vývoji jogy na Slovensku

  • 1874 - prelomové vydanie knihy Dr. Fratiška Čupra Učení staroindická
  • 1877 - vydanie Bhagavadgíty
  • 1897 - založenie Teozofickej spoločnosti, ktorá sa jogou zaoberala
  • 1958 - prvé verejné prednášky o joge
  • 1970 - prvý oddiel jogových cvičení v Bratislave
  • 1971 - prvá kniha o joge, napísaná športovým psychológom Aladárom Koglerom
  • 1973 - prvý zahraničný lektor na Slovensku M. V. Bhole
  • 1975 - prvý oddiel jogových cvičení v Košiciach
  • 1978 - prvá verejne prístupná výučba meditácie
  • 1990 - prvé jogové organizácie v Košiciach a v Bratislave
  • 1992 - Vznik Slovenskej asociácie jogy (SAJ), ktorá združuje významné
  • jogové organizácie na Slovensku
  • 2000 - Členstvo SAJ v Európskej únii jogy

História jogy sa na Slovensku píše presne štyridsať rokov, organizovane sa začala cvičiť od roku 1970 najprv pri TJ Vinohrady, neskôr pri v TJ Internacionál Bratislava. Po dvadsať rokov majú Jogová spoločnosť v Bratislave a Spoločnosť priateľov jogy v Košiciach, založené po nežnej revolúcii.

Gejza Timčák patrí k tým cvičiteľom, ktorí uskutočnili prvé návštevy v domovine jogy v Indii a to ešte v sedemdesiatych rokoch. On sám sa s jogou stretol už v rodine. „Kým otec mal záujem o filozofické aspekty východných smerov, matka zas o praktické," hovorí. Systematicky ju začal cvičiť už od svojich šestnástich rokov a dnes je prezidentom Slovenskej asociácie jogy.

Ako hovorí, joge vďačí za mnohé. „V prvom rade mi joga pomohla vytvoriť a udržať vhodný hodnotový systém," hovorí.

Dobrým príkladom užitočnosti jogových cvičení v bežnom živote či v športe je životný príbeh autora prvej publikácie o joge vydanej na Slovensku v roku 1971.

Športový psychológ Aladár Kogler bol hlavným olympijským trénerom československého šermiarskeho tímu až do roku 1981, keď emigroval do USA. Aj v Amerike sa však uplatnil ako olympijský tréner. Vo svojej knihe Joga pre každého športovca tvrdí, že za svoje úspechy vďačí na 60 - 70 percent svojim trénerským schopnostiam a na 30 - 40 percent jogovej príprave a sebaregulácii.

Umenie majstrov

V súčasnosti prechádza ročne cez rôzne kurzy jogy na Slovensku asi 10-tisíc ľudí, počet slovenských cvičiteľov môže dosahovať niečo vyše tristo.

„Existuje veľa cvičiteľských kurzov, niektoré trvajú len niekoľko víkendov, iné, dôkladnejšie, sú však rozvrhnuté aj na štyri roky," hovorí Gejza Timčák. Keďže je ich asociácia členom Európskej únie jogy, sama sa drží štvorročného programu, ktorý garantuje kvalitu učiteľov.

Joga3.jpgNajčastejšie sa stretávame len s obmedzenou verziou hathajogy čiže telesnou jogou, ktorá predstavuje systém preventívnych a terapeutických polôh - ásan, potom krijí (očistných a stimulačných postupov) a špeciálnych cvičení na reguláciu energetického systému (mudry, bandhy). Občas v kurzoch sa učí aj pránajama - spôsob, ako dychom regulovať energetické hospodárstvo tela.

„Nejde o cvičenia, ale skôr o techniky, ako kontrolovať mysľou telo," vysvetľuje dlhoročný cvičiteľ jogy Juraj Gajdoš.

Bývalý riaditeľ výskumnej časti Inštitútu na liečenie jogou Kaivayadhama v indickej Lonavle M. V. Bhole, ktorý navštívil aj Slovensko, tvrdí, že joga bola vytvorená pre výchovu jedinca, aby bol vyrovnaný a harmonický. Jogíni vo vyššej fáze sú už schopní vedome riadiť rôzne telesné funkcie a procesy, emócie, korigovať telesnú či psychickú nerovnováhu.

Umenie majstrov je veľkej väčšine z nás nedostupné. Pokusy o dosahovanie zmenených stavov vedomia, ak sú robené pod neodborným vedením a nevhodnými prostriedkami, môžu zanechať aj trvalé následky. Na druhej strane meditačné cvičenia sú dnes už uznávané ako dôležitý nástroj duševnej hygieny.

Aj na školách

Joga je stále viac populárna medzi seniormi, pretože podľa Gajdoša je to jedna z mála aktivít, ktorú môžu vykonávať aj oslabení a chorí. „Invalidka so sklerózou multiplex po deviatich mesiacoch cvičenia začala chodiť bez bariel," hovorí Gajdoš o jednej svojej cvičenke.

Joga je však vhodná aj pre deti, u ktorých dokáže vplývať pozitívne aj na poruchy správania či učenia, napraviť problémy s chrbticou, korigovať v zárodku ich telesné či psychické nerovnováhy. Vo verejnosti rezonovala užitočnosť či, naopak, škodlivosť jogy azda najviac okolo roku 2000, keď sa vtedajší minister školstva Milan Ftáčnik pokúšal zaviesť jogové cvičenia aj do škôl.

Pôvodne to chcel urobiť za pomoci projektu RAST podaného organizáciou Joga v dennom živote, ktorú vedie svámi Mahéšvaránanda. Po ostrej kritike programu oslovil Slovenskú asociáciu jogy, ktorá spolu so špeciálnou komisiou vytvorila dodnes použiteľnú smernicu. Návrh bol síce schválený, ale zavádza sa len v malej miere.
Gejza Timčák si napriek tomu myslí, že joga by na školách mala mať svoje miesto.

„Žiaľ, keďže program niektorých jogových organizácií zahrňuje aj prvky, ktoré možno považovať za adaptáciu hinduistických prvkov, vedenie kresťanských náboženstiev si vytvorilo odmietavý postoj k joge, a to zas vytvára tlak na riaditeľov škôl. Klasická joga - ako sa definuje a praktizuje aj v rámci SAJ - však hinduistické prvky neobsahuje," tvrdí Timčák.

joga1.jpgMimo náboženstva

Joge bol venovaný samostatný pastiersky list biskupskej konferencie. Hlavným argumentom biskupov bolo, že cvičenie jogy vedie k duchovnosti, ktorá je zameraná na seba samého, kým základom kresťanstva je duchovnosť, ktorá má smerovať k druhým ľuďom. Katolícki biskupi odkázali na dôsledky, aké má joga v krajine svojho vzniku. Poukázali aj na vzťah guru - žiak, ktorý môže viesť k závislosti a manipulácii.

Slovenská asociácia jogy vtedy reagovala, že namiesto kategorického odporu proti joge by mali biskupi jogu preskúmať v praxi. „K joge neprislúchajú automaticky náboženstvá. Joga sa historicky vyvíjala nezávisle od náboženstiev, jej postupy sa používali a používajú v rôznych náboženstvách," stálo v jej reakcii.

Odpútanie sa od podnetov zvonku, o ktoré sa joga snaží, pripomína tichú modlitbu. Podobné techniky duševnej kultúry sa nachádzajú v každej rozvinutej kultúre.

Ani Juraj Gajdoš nevníma pri nej rozpor s náboženstvom, v ktorom vyrastal. „Joga je životná filozofia, veda o komplexnom človeku, zjednocujúci princíp nad všetkými náboženstvami a filozofiami," tvrdí. Tí, čo veria, sa môžu odvolávať na Boha či na univerzálneho ducha, tí, čo nie sú nábožensky založení, môžu hovoriť o vzťahu k životu.

Extrémy?

Joga sa bežne vníma ako nácvik k miernosti, nenásilnosti či trpezlivosti. Podľa Timčáka však sa veľa jej škôl posúva už k extrémom a to buď k súťaživým typom jogy, alebo zas k wellnessu.

„V prvom prípade sa stráca zmysel jogy ako nástroja na integráciu osobnosti a hľadania holistického prístup k životu, v druhom ide len o zriedený typ jogy, ktorý sa ponúka iba akoby doplnok pre zachovanie krásy, mladistvosti či na zvýšenie odolnosti voči stresu," vysvetľuje. Tvrdí však, že týmto smerom chýba hĺbka chápania života, ktorú môže joga poskytnúť.

Záujem o jogu vo svete však podľa neho stúpa. „Čoraz viac ľudí zisťuje, že o duševné a fyzické zdravie sa nemá starať lekár, ale že si zaň zodpovedáme sami, a teda sa oň musíme vhodne starať," hovorí.

Joga2.jpg

Prastará metóda

Samotný termín joga pochádza zo sanskritského kmeňa judž, ktorý má mnohé významy, ale v podstate znamená jednotu na všetkých úrovniach. Najucelenejší obraz o joge ako filozofickom systéme podáva Pataňdžaliho Jogasútra, pochádzajúca najmenej z 2. storočia pred naším letopočtom. Základy jogy však boli definované oveľa dávnejšie, skoro pred päťtisíc rokmi.

Bola súčasťou prirodzených liečebných prostriedkov ajurvédy - vedy o dlhom živote. Joga má označovať stav mysle, ktorý vedie k poznaniu podstaty človeka. Človek, ktorý len bežne cvičí jogu, by sa mal nazývať jogistom, nie jogínom. Toto slovo je totiž rezervované pre človeka, ktorý už dosiahol poznanie. Takéto poznanie nie je ľahko definovateľné, lebo moderný pohľad na človeka iba začína spoznávať tajomstvá svojho vnútra.

Teória jogy hovorí o jej štyroch stupňoch. Prvý predstavuje vedomie tela, uvedomenie si toho, ako pracuje, ako sa oň starať, ako ho nezaťažovať nezdravými vecami. Druhá úroveň je o uvedomovaní si vplyvu emócií na telo.

Nielen tí, čo sa venujú joge, vedia, že kladné emócie majú blahodarný vplyv na telo, kým negatívne ako žiarlivosť či závisť mu škodia. Nasleduje uvedomenie si toho, ako môže myseľ riadiť emócie i telo. Posledným stupňom jogy je dosahovanie tzv. univerzálneho vedomia - samádhi.

Najkomplexnejšie spracovanou je osemdielna radžajoga, ktorá začína piatimi etickými pravidlami: neubližovanie, pravdivosť, neodcudzovanie, kontrola zmyselnosti a nežiadostivosť, ako aj piatimi tréningovými zásadami: vnútorná a vonkajšia čistota, ako aj regulácia stravy, mentálna vyrovnanosť, tréningová disciplína, sebapoznanie pomocou introspekcie, uvedomenie si seba ako súčasť inteligentného dizajnu vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 053
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 744
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 004
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 822
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 938
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu