BRATISLAVA. Návrh poslanca SaS a lekára Petra Kalista spraviť prvý krok k zdobrovoľneniu momentálne povinného očkovania narazil v parlamente. Návrh, aby sa pokuta za nezaočkovanie znížila zo súčasných 331 eur na sto, nenašiel podporu.
„Sme sklamaní, ale na našom postoji to nič nemení, budeme sa ďalej snažiť presadzovať liberalizáciu prístupu k očkovaniu,“ reagoval po hlasovaní Kalist.
Papierová hrozba Fakty Proti čomu sa povinne očkuje
tuberkulóza záškrt, tetanus a čierny kašeľ hepatitída B, hemofílne ochorenia a detská obrna, pneumokoky, osýpky, mumps a ružienka.
„Dúfam, že v nie až takej vzdialenej budúcnosti by mala byť úplná sloboda v očkovaní,“ napísal na svojom blogu na sme.sk v pondelok.
Jeho návrh v parlamentnom výbore pre zdravotníctvo v utorok získal podporu dokonca aj u kresťanskodemokratického ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika.
V pléne parlamentu však poslanci SDKÚ a KDH tento návrh nepodporili.
Koľko sa na Slovensku udelí pokút za odmietnutie očkovať svoje dieťa, Úrad verejného zdravotníctva neeviduje. Ročne sa tak podľa tohto dozorného orgánu rozhodne niekoľko desiatok ľudí.
„Spoločenská nebezpečnosť toho, že niekto sa rozhodne nedať zaočkovať, je nízka a nemyslíme si, že by sme mali ľudí trestať pokutami,“ hovoril včera zdravotnícky expert liberálov.
Pokuty sú však zjavne skôr len výnimočne používanou hrozbou.
Marián Fillo z občianskej iniciatívy Za slobodnú voľbu v očkovaní odmietol očkovanie svojich detí a s ďalšími občanmi rozbehol Petíciu za slobodnú voľbu v očkovaní. Svoje deti prestal dávať očkovať po negatívnych reakciách na očkovanie u najstaršieho syna: „Očkovanie mu spôsobilo tri potravinové alergie a dlhotrvajúci atopický ekzém.“
Obavy epidemiológov „Prekonanie ochorenia prináša neporovnateľne vyššie riziko komplikácií ako očkovanie,“ hovorí Zuzana Krištúfková, šéfka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti.
Tému očkovania považuje za vysoko odbornú, zbytočne sa podľa nej spolitizovala a verejnosť si nevie vážiť to, čo máme. Spamätáme sa, až keď to stratíme.
„Mám veľké obavy, že prirodzenou reakciou na zrušenie povinnosti očkovania bude prudké zníženie počtu zaočkovaných, a tým sa vytvorí priestor na šírenie ochorení,“ reaguje na Kaslistove návrhy Krištúfková.
SaS navrhuje, aby bolo dobrovoľné očkovanie ďalej hradené poisťovňami. S tým však v takom prípade nesúhlasí pediatrička Marta Špániková, ktorá tvrdí, že by si ho mali platiť rodičia, ale poisťovňa by im mala dať za to bonus.
Anketa
Ste za zachovanie povinného očkovania v súčasnom rozsahu?
Svetozár Dluholucký, pediater, Banská Bystrica
Na svete sa momentálne presadzuje povinné očkovanie. V očkovaní nemôže platiť demokracia, tak ako neplatí v automobilovej doprave. Ak by sme pristúpili na dobrovoľné očkovanie, boli by pred nami množstvá chorých, ranených a mŕtvych presne tak, ako keby sa vodiči riadili na cestách len dobrovoľnosťou pri dodržiavaní pravidiel.
Alena Balážová, pediatrička, Rimavská Sobota
Povinné očkovanie by malo byť zachované v súčasnom rozsahu a pridala by som aj žltačku typu A. Očkovaní je síce dosť, ale sú veľmi dôležité. Poznám prípad chlapca, ktorý zomrel na hepatitídu typu B. Nemusel. Rozhodne doporučujem zachovanie očkovania.
Miroslava Plchová pediatrička, Liptovský Hrádok
Som proti dobrovoľnosti v očkovaní. Rodičia nemôžu vedieť dobre rozhodnúť o dieťati, lebo to nevedia posúdiť. Sú ovplyvňovaní médiami a nepodloženými informáciami z rôznych, často pochybných zdrojov. Žltačku typu B sme očkovaním skoro zlikvidovali. Očkujeme proti hepatitíde typu A a nešíri sa. Je potrebné, aby sa povinné očkovanie zachovalo.
Antónia Zajacová pediatrička, Banská Bystrica
Súčasné povinné očkovanie je proti život ohrozujúcim ochoreniam. Som skôr za zachovanie povinného očkovania v súčasnom rozsahu.
Zita Cangárová pediatrička, Revúca
Som za zachovanie povinného očkovania. Za 34 rokov praxe som nezažila nejaké veľké komplikácie v súvislosti s očkovaním. Najmä teraz, keď sa veľa cestuje a nie len na západ, ale aj na východ, treba detičky chrániť.
(wm)