Lekár vám predpísal antibiotiká a váhate, či ich užívať, lebo ich časté užívanie vraj škodí? Alebo ste, naopak, mrzutí, lebo vám lekár antibiotiká nepredpísal a vy sa domnievate, že by vám pomohli? Je omyl tlačiť na lekára, aby vám hneď, ako máte nádchu, kašeľ alebo horúčku predpisoval antibiotiká.
Tieto lieky sú určené na liečbu bakteriálnych infekcií. Ak je pôvodcom vášho ochorenia vírus, tak vám nielenže nepomôžu, ale môžu vám aj poškodiť črevnú imunitu a oslabiť organizmus, takže sa bude horšie brániť aj proti vírusom.
Ak príznaky ochorenia nie sú príliš dramatické, máte zvýšenú teplotu, nádchu, bolesti hrdla a kašlete, podľa lekárov stačí domáca liečba – pokoj na lôžku, lieky proti horúčke, dostatok tekutín a vitamínov. Ak je pôvodcom ochorenia vírus, zvýšená teplota by mala do troch dní klesnúť. Lekársku pomoc však určite vyhľadajte, ak horúčka neklesá, vykašliavate alebo smrkáte nepriehľadné hlieny, máte silné bolesti hlavy, silný kašeľ a problémy s dýchaním.
Pri viróze či chrípke vám antibiotiká lekár predpíše v prípade, že sa k vírusovej infekcii pridruží aj bakteriálna. Pri liečbe vírusových ochorení sa v určitých prípadoch používajú antivirotiká.
K antibiotikám pridajte probiotiká
Antibiotiká oslabujú alebo zabíjajú „zlé“ baktérie - pôvodcov rôznych ochorení. Prevrat v liečbe bakteriálnych infekcií spôsobil objav penicilínu. Dnes majú lekári k dispozícii viac ako stovku antibiotík.
Antibiotiká baktérie oslabia, avšak pre vyliečenie je dôležitý aj fungujúci imunitný systém, ktorý dokáže oslabené a poškodené baktérie definitívne odstrániť. Okrem toho antibiotiká ničia aj prospešné probiotické baktérie, ktoré prirodzene osídľujú črevo, a tak sa oslabuje imunita. Preto počas liečby antibiotikami užívajte súčasne aj probiotiká. Zregenerujete si črevnú mikroflóru, a tak aj črevnú imunitu.
Účinok antibiotík sa dostaví po dvoch až troch dňoch užívania.
Keďže antibiotiká môžu zničiť prospešné probiotické baktérie, užívajte probiotiká s odstupom dvoch až štyroch hodín po užití antibiotika.
Probiotiká je vhodné užívať aspoň dva týždne po ukončení liečby antibiotikami.
Priaznivo pôsobia aj vitamíny B komplexu, podporujú rast prospešných baktérií.
Antibiotiká môžu užívať aj tehotné alebo dojčiace ženy, musia to však byť lieky, ktoré nepoškodzujú plod.
Stres a imunita
Často sa hovorí, že stres sa môže podieľať na vzniku mnohých ochorení. Prečo je to tak? Imunitný systém spolu s centrálnou nervovou sústavou a hormonálnym systémom tvoria akúsi hlavnú ochrannú líniu. Táto „trojka“ zabezpečuje rovnováhu a stabilitu celého organizmu. Ak sme v strese, podpora sa sústredí najmä na nervovú sústavu a na imunitu a hormóny už neostáva toľko energie. A to je deň otvorených dverí pre rôzne infekcie.
Čo tvorí imunitný systém
Oproti minulosti sa pohľad na imunitný systém menil. Okrem kože, lymfatických uzlín, krčných a nosných mandlí, bielych krviniek a sleziny zohráva veľkú úlohu aj tráviaci systém obsadený „dobrými“ baktériami. Podľa lekárov sa konečne hovorí aj o objavenej funkcii slepého čreva ako regulátora probiotického črevného osídlenia. K doterajším imunitným orgánom teda pribudli probiotické baktérie, ktoré si môžeme predstaviť ako 1 – 2-kilový orgán živej imunoaktívnej masy zloženej z miliárd probiotických baktérií. Tento orgán je veľmi dôležitý a zodpovedá až za 50 % našej obranyschopnosti.
Hlavnou funkciou imunitného systému je rozpoznávanie „vlastného“ od „cudzieho“, neškodného od ohrozujúceho a ochrana a upratovanie celého organizmu.
Malé, životaschopné a nebezpečné
Také sú baktérie a vírusy - mikroorganizmy, z ktorých mnohé sú pôvodcami rôznych ochorení.
Baktérie sú najrozšírenejšie mikroorganizmy na Zemi a je ich okolo 109 druhov. Sú jednoduchšie ako iné jednobunkové organizmy a zložitejšie mikroorganizmy ako vírusy. Spôsobujú mnohé ochorenia. Baktérie sú jednobunkové a obvykle sú veľké niekoľko mikrometrov. Nájdeme ich v pôde, vode, vo vzduchu, ale i v našom organizme. Niektoré druhy baktérií dokážu prežiť aj v extrémnych podmienkach – napríklad vo vriacej vode sopečných jazier, v najvyšších vrstvách atmosféry a dokonca aj vo vesmíre, kde je vákuum a teplota okolo 270 stupňov pod nulou. Baktérie disponujú bunkovým mechanizmom, ktorý je však aj príčinou ich citlivosti na chemické pôsobenie. Preto na ne zaberajú antibiotiká.
Vírusy parazitujú v bunkách. Sú jednou z najzáhadnejších živých foriem a spomedzi pôvodcov ochorení sú najmenšie. Majú vlastné gény a dokážu vytvárať vlastné bielkoviny a rozmnožovať sa tak, že zničia bunku. Mnohé vírusy vydržia dlhý čas v inaktívnej podobe. Prežijú zmrazenie, var aj pôsobenie chemikálií. Ak nastane príležitosť zaútočiť na živú bunku, dokážu sa rýchlo aktivovať. Na svoju replikáciu potrebujú živé hostiteľské bunky, nedokážu existovať nezávisle mimo bunky, s výnimkou toho, ak sú v inaktívnej podobe.
Viacero typov
Antibiotík je viac ako stovka a rozdeliť by sme ich mohli podľa viacerých kľúčov. Jedna možnosť je rozlišovať rôzne typy antibiotík podľa chemickej štruktúry, iná podľa ich mikrobiálneho pôvodu a ďalšia napríklad podľa spôsobu, akým účinkujú. Antibiotiká môžu byť aj špecializované alebo širokospektrálne, podľa toho na koľko typov baktérií pôsobia.
Podľa výsledného účinku antibiotík na mikroorganizmy, môže byť ich účinok:
baktericídny – antibiotikum usmrcuje baktérie,
bakteriostatický - antibiotikum spomaľuje a zastavuje rast baktérií.
Nežiaduce účinky antibiotík
hnačky, zápcha
zvracanie
alergie
ničia aj mnohé užitočné baktérie v tráviacom trakte a mikroflóru slizníc ženských genitálií.
opuchy slizníc
poruchy imunity
Základom účinnej liečby je cielené naordinovanie antibiotík na základe kultivácie a citlivosti. Dôležité je teda presne identifikovať pôvodcu ochorenia. Tak lekár vie presne, čo lieči, ako aj to, či je daný mikroorganizmus na daný liek citlivý. Niekedy, ak je klinický stav zlý, nie je možné čakať. Dôležitá je účelnosť, správna voľba, dávkovanie a doba podávania antibiotika. Ak sa necielene a často aj neodôvodnene podávajú širokospektrálne antibiotiká, dôsledkom môže byť nárast rezistencie bakteriálnych pôvodcov infekcií ako aj baktérií, ktoré bežne osídľujú naše telo.
Čo je rezistencia?
Ak sa baktérie stanú rezistentnými - odolnými, antibiotikum ich už nedokáže usmrtiť. Rastie tak nebezpečenstvo, že vzniknú životu nebezpečné infekcie, ktoré potom nereagujú na žiadne antibiotiká. Deje sa tak vtedy, ak užívate antibiotiká nesprávne, krátku dobu, alebo príliš často. Odborníci odlišujú dva typy rezistencie:
prirodzená – niektoré typy baktérií sú prirodzene rezistentné na určitý typ antibiotík.
získaná – mnoho baktérií získa rezistenciu na jedno alebo viac antibiotík získaním génu, ktorý kóduje proteíny, ktoré ich chránia pred účinkami antibiotík.
Zvlášť nebezpečné sú multirezistentné druhy baktérií, ktoré odolávajú všetkým antibiotikám, ktoré sa v súčasnosti využívajú. Nájdeme ich napríklad v nemocniciach, kde sú pacienti s oslabenou imunitou a často liečení aj antibiotikami.
Čo môžeme robiť proti šíreniu antibiotickej rezistencie:
nevyžadujte od lekára antibiotiká, ak máte vírusové ochorenie, na ktoré antibiotiká nezaberajú, lekár rozhodne, kedy vám antibiotiká predpíše,
užívajte antibiotiká tak, ako vám určil lekár,
neprerušujte liečbu, aj keď sa cítite lepšie,
nepoužité antibiotiká vyhoďte, neskladujte ich na neskoršiu samoliečbu.
18. november – Európsky deň uvedomenia si rizík zbytočného užívania antibiotík.
Na čo dávať pozor
Antibiotiká sú na lekársky predpis, nemajú čo hľadať vo vašej lekárničke ako prípravky určené na samoliečbu!
Vždy si pozorne prečítajte príbalový leták.
Dodržiavajte časový interval v užívaní.
Antibiotiká nie je vhodné zapíjať mliekom, najlepšia je čistá voda.
Dodržiavajte aj odporúčania či užívať antibiotiká pred jedlom, počas jedla alebo po jedle, môže to ovplyvniť účinnosť lieku.
Niektoré antibiotiká môžu byť fototoxické, preto sa pri ich užívaní vyhýbajte pobytu na slnku.
Prevencia a ochrana
Spoločným menovateľom prevencie rôznych ochorení – infekčných, srdcovo-cievnych, metabolických, psychických či onkologických je správna životospráva orientovaná na posilnenie imunity. Ak sa teda chcete vyhýbať rôznym ochoreniam a v určitých prípadoch aj užívaniu antibiotík, dodržiavajte zásady zdravej životosprávy:
Pravidelný spánok a dostatok odpočinku, športovanie, otužovanie.
Správne dýchajte, aby sa váš organizmus dostatočne okysličil. Nefajčite!
Jedzte 4 – 5-krát za deň a menšie porcie. Jedzte pomaly a jedlo dôkladne požujte.
Uprednostňujte pestrú stravu s vysokým podielom ovocia, zeleniny, rýb a znížte príjem tukov a cukrov.
Užívajte probiotiká, pre regeneráciu črevnej mikroflóry.
Ak užívate antibiotiká, po dvoch – troch hodinách užitia lieku je vhdoné doplniť liečbu užitím probiotika.
Dodržiavajte pitný režim, väčšinu objemu by mala tvoriť obyčajná voda. Vyhýbajte sa kofeínovým nápojom, alkoholu a sladeným a sýteným nápojom.
Dbajte na dostatok aeróbneho pohybu. Vhodná je napríklad rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie.
Čím nahradiť antibiotiká?
Mnohí odporcovia užívania antibiotík hľadajú riešenie v prírodnej či alternatívnej medicíne.
Antibiotické účinky sa pripisujú cesnaku, cibuli, medu, ale aj echinacei alebo čajovníkovému oleju. Vhodné sú však skôr v rámci prevencie, v prípade bakteriálnej infekcie majú opodstatnenie antibiotiká, ktoré vám predpíše lekár. Alternatívna medicína používa aj koloidné striebro, ktorému sa pripisujú mnohé liečivé aj antibiotické účinky – pre schopnosť ničiť choroboplodné mikroorganizmy.
Podľa alternatívnych zdrojov je koloidné striebro účinné lokálne pri liečbe rôznych kožných ochorení, zle sa hojacich popálenín a rán, bakteriálnych, vírusových či kvasinkových infekcií, vnútorne sa odporúča pri prechladnutí či chrípke.
Buďte opatrní
Lekári hovoria o lokálnom využití koloidného striebra pri hojení rán a liečbe niektorých kožných ochorení. Schopnosť ničiť niektoré choroboplodné mikroorganizmy však bola zväčša dokázaná „in vitro“ – v skúmavke. Odborníci upozorňujú, že to, čo funguje v skúmavke, nemusí fungovať v zložitom systéme ľudského tela. Podľa lekárov nie je dostatok medicínskych dôkazov, aby mohli odporúčať širšie vnútorné použitie koloidného striebra.
„Doplnky výživy s obsahom striebra určené na vnútorné používanie neprešli klinickým skúšaním a podľa zákona (č. 147/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov) im nie je možné priznávať žiadne liečebné ani preventívne účinky,“ uvádza lekárnik Peter Stanko. O používaní koloidného striebra, najmä vnútornom, sa preto radšej poraďte s lekárom. Každý organizmus je jedinečný a môže reagovať inak.
V oficiálnej medicíne sa v súčasnosti koloidné striebro využíva pri liečbe popálenín a iných poranení kože, obsahujú ho niektoré zdravotnícke pomôcky určené na hojenie rán. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že ióny striebra sa viažu na DNA mikroorganizmov, a tak spomaľujú alebo úplne zastavia ich množenie. Nepoškodzujú však pritom bunky kože a podkožných tkanív.
S hygienou to nepreháňajte
Ak podľahnete nátlaku reklám na rôzne čistiace prostriedky, môžete spraviť svojmu zdraviu medvediu službu.
Ste presvedčení, že baktérie a vírusy sú natoľko hrozivé, že ich treba vo vašej domácnosti úplne zlikvidovať? V obchodoch nájdete bohatú ponuku agresívnych čistiacich prostriedkov, ktoré zaručene zničia 99,99 % baktérií. Sú určené na každú dlaždičku vo vašej domácnosti, na každý milimeter povrchu od dosky WC, jedálenského stola až po klávesnicu počítača či detské hračky.
Existencia mikroorganizmov v našom okolí je úplne prirodzená a pri kontakte s nimi si prirodzene vytvárame protilátky. Ak by ste sa mikróbom chceli úplne vyhnúť, prejavilo by sa to na fungovaní imunitného systému. Donútili by ste ho leňošiť a tak by nemal príležitosť trénovať a učiť sa vytvárať protilátky. Potom sa stačí ocitnúť v prostredí plnom kýchajúcich a kašľajúcich ľudí trebárs v kine a nepripravený imunitný systém nedokáže poriadne zakročiť. Infekcia sa tak parádne vybúri.
Deti a antibiotiká
Špecifické situácie a problémy môžu nastať, ak užívajú antibiotiká deti.
Pediatrička Andrea Černianska upozorňuje na najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú rodičia, ak ich dieťa užíva antibiotiká. Hovorí, že rodičia napríklad nezačnú dieťaťu dávať antibiotiká, lebo si myslia, že ich dieťa antibiotiká nepotrebuje. Nedržiavajú čas, kedy sa antibiotiká majú podávať – pravidelné intervaly. Nedodržiavajú odporúčania, či podávať antibiotikum pred jedlom, po jedle.
Najmä malé deti môžu mať problém s užívaním antibiotík v tabletovej forme. Lekárka vysvetľuje, že antibiotiká sú aj vo forme sirupov. Niektoré sa môžu podávať slamkou, je to však ohraničené vekom, keď už dieťa dokáže piť slamkou. Väčšie deti zvládnu aj tabletky. „Ak je dieťa hospitalizované, môžu sa antibiotiká podávať do žily, alebo do svalu. Po zlepšení stavu dieťaťa sa prejde na sirupovú alebo tabletkovú formu toho istého lieku,“ dodáva pediatrička.
Čo robiť, ak vracia
Niektoré situácie sú veľkým otáznikom v očiach mnohých rodičov. Napríklad podáte dieťaťu antibiotikum a ono zvracia. Ak sa tak stane tesne po užití lieku, tak sa podľa lekárky s odstupom 10 – 20 minút treba pokúsiť podať antibiotikum opäť. Hovorí, že niekedy deti vyvrátia sirup preto, že je veľmi sladký, alebo preto, že majú veľa hlienov, ťažko sa im dýcha a veľké množstvo lieku im podráždi žalúdok.
Niekedy je dobré rozdeliť dávku na dvakrát, zvlášť, ak je sirupu viac ako 5 mililitrov. „V prípade, že dieťa antibiotiká opakovane zvracia, treba ísť k lekárovi. Ten rozhodne, či je potrebná hospitalizácia, aby sa zabezpečilo podávanie antibiotík bez ďalšieho zhoršovanie zdravotného stavu dieťaťa,“ hovorí Andrea Černianska.
Pozor na alergiu
Aké sú najčastejšie vedľajšie účinky a v akom prípade by mal rodič okamžite prestať dieťaťu podávať predpísané antibiotiká? Pediatrička hovorí, že ak sa u dieťaťa objavia vyrážky, začne kašľať, ťažko dýchať – sú to známky, ktoré môžu signalizovať alergiu na niektorú zložku lieku.