SME

Postrach cukrovkárov - diabetická noha

Patrí k častým a najzávažnejším komplikáciám cukrovky a veľmi často sa končí amputáciou. O to viac treba dbať na prevenciu a správnu starostlivosť.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Pri diabetickej nohe sú postihnuté cievy a nervy dolných končatín. Dôsledkom tohto chorobného procesu je vznik vredov na ploskách nôh alebo gangrény na prstoch. Preto diabetici musia svojim nohám venovať nadmieru zvýšenú pozornosť. Podľa odborníkov u pacientov s cukrovkou vznikajú vredy na nohe 17 až 50-krát častejšie ako u tých, čo cukrovkou netrpia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za závažnou komplikáciou cukrovky – diabetickou nohou, stojí nezápalové ochorenie nervových vláken – tzv. neuropatia. Prejavuje sa najmä stratou vnímania bolesti, dotyku, chladu, tepla a vibrácií. Počas noci, keď je pacient v pokoji, môžu sa objaviť aj pichavé a pálivé bolesti či pocity brnenie, mravenčenia.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoko rizikovým faktorom vzniku diabetickej nohy je porucha vnímania bolesti a dotyku. Diabetická neuropatia je jednou z najčastejších komplikácií cukrovky a postihnuté môže byť tak periférne ako aj autonómne nervstvo, takže aj prejavy postihnutia môžu byť rozmanité.

Zmeny na cievach

Ďalším faktorom, ktorý sa podieľa na vzniku diabetickej nohy sú chorobné zmeny v cievnom systéme dolných končatín, ktoré vedú k nedostatočnému prekrvovaniu tkanív v dolných končatinách – ischémii. Takto postihnuté nohy sú na dotyk chladné a pri chôdzi sa môže objavovať bolesť v lýtkach, ktorá vymizne, ak sa pacient prestane pohybovať.

Vo vyššom štádiu môžu nohy bolieť aj keď je pacient v kľude. Keďže tkanivo je nedostatočne prekrvované, a tak aj vyživované, vytvorí sa na koži defekt a následne dochádza k odumieraniu tkaniva – gangréne.

SkryťVypnúť reklamu

Nepodceňujte obuv i ponožky

Diabetici by mali v rámci prevencie nosiť kvalitné ponožky a obuv. Dôležitosť správnej obuvi podčiarkuje aj diabetológ Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti, je jednou z hlavných podmienok v prevencii rozvoja diabetickej nohy.

„Nesprávna obuv je totiž najčastejšou vyvolávajúcou príčinou tvorby defektu na nohe diabetika v predisponovanom teréne v dôsledku neuropatie a ischémie,“ hovorí diabetológ. Ponožky by mali byť bavlnené, voľné, primeranej veľkosti (nesmú nohu sťahovať) a nemali by mať švy. Pacienti by si ich mali meniť minimálne raz denne.

Na čo pozor pri topánkach

Obuv by podľa lekára mala byť z kože alebo z iného pevného a vzdušného materiálu. Nemala by mať zvýraznený podpätok, mala by byť pružná, s dostatočne vysokou, správne vytvarovanou stielkou, ktorá absorbuje tlak. Noha by mala byť fixovaná pomocou šnurovania, resp. zipsu. Lekár zdôrazňuje, že nesmie viesť k tlaku na nohu. Nevhodné je upínanie remienkami alebo spôsobom, ktorý nadmerne pôsobí len na jednu časť nohy (sandále, dreváky a pod.).

SkryťVypnúť reklamu

Topánka by mala umožňovať voľný pohyb prstov. Obuv nesmie nohu stláčať ani deformovať, nesmie zanechávať viditeľné impresie - „stlačeniny“ na koži. Noha sa však v topánke nesmie ani kĺzať. „Príkladom nesprávnej obuvi sú lodičky na vysokom podpätku, so zúženou špičkou a fixáciou nohy remienkami. Vhodné je vlastniť viacero priliehavých topánok a meniť ich každý rok. Zvýšená pozornosť je potrebná pri nových topánkach, obzvlášť pri neuropatii,“ dodáva lekár.

Je dôležitá aj strava?

V súvislosti s rizikom diabetickej nohy platia pre pacientov s diabetes mellitus podľa lekára rovnaké zásady racionálnej výživy ako pre ostatných diabetikov. Určité špecifiká však odporúča najmä pacientom s diabetickou polyneuropatiou. Zo svojej stravy by mali vylúčiť:

  • alkohol,
  • chuťové aditíva,
  • potraviny s obsahom glutamátu sodného (fast foody, bujóny, vreckové polievky, sójové omáčky, Worchesterská omáčka, rôzne polotovary zo sóje, šťavy a pod.),
  • nadmerný príjem kofeínu.

Diabetológ odporúča prijímať dostatok vitamínov zo skupiny B (B1, B6, B12 – pozor však tiež na ich nadmerný príjem!), niacínu – vitamínu B3, kyseliny listovej, železa. „Rizikovou skupinou sú pacienti s celiakiou, potravinovou alergiou a intoleranciou potravín, nádorovými ochoreniami a ich liečbou, ale tiež niektoré bežné lieky.

K poklesu hladín vitamínov skupiny B môže viesť aj vynikajúci a overený liek v diabetológii -metformín.“ Lekár upozorňuje aj na iné bežné rizikové faktory, ktoré urýchľujú vývoj neuropatie ako rizika pre rozvoj diabetickej nohy. Ide najmä o prácu s chemikáliami, riedidlami, herbicídmi, pesticídmi, organickými rozpúšťadlami. ťažkými kovmi, olovo, ortuť, arzén, tálium, nebezpečné sú aj výpary benzínu a pod.

„Dnes sú v liečbe dostupné moderné spôsoby, ako účinne znižovať hladinu glykémie bez strachu z hypoglykémie. S modernou liečbou, ktorá je založená na účinku inkretínov môže mať pacient svoju glykémiu pod kontrolou celých 24 hodín bez neželaných výkyvov v podobe hypoglykémií alebo hyperglykémií, ktoré sú v priamej súvislosti s rozvojom nežiaducich komplikácií. Momentálne sú na Slovensku k dispozícii štyri rôzne lieky z tejto skupiny s účinnou látkou: vildagliptín, sitagliptín, linagliptín a saxagliptín. Navzájom sa líšia predovšetkým možnosťami použitia. Jednou z účinných látok liečby prostredníctvom inkretínov s presvedčivými výsledkami je aj vildagliptín, ktorý možno bezpečne použiť aj u seniorov vo veku 75 rokov a starších alebo u pacientov s poruchou funkcie obličiek," hovorí diabetológ Emil Martinka.

Praktické rady

Zásady denného samovyšetrenia nôh:

  • pravidelná kontrola viackrát denne – ráno a večer a vždy po vyzutí topánok,
  • pri kontrole ťažšie prístupných častí nohy použite zrkadlo, alebo využite pomoc príbuzných,
  • zamerajte sa na hodnotenie kože, jej povrchu, farby, pátrajte po začervenaniach, impresiách z obuvi, náznakoch tvorby otlakov, opuchov, zhrubnutej koži a prasklinách v nej,
  • všímajte si, či nemáte v medziprstových priestoroch maceráciu kože a prítomnosť plesňového postihnutia alebo zarastené nechty.
  • treba poznať príznaky a prejavy zápalu tvorby defektu – zmeny farby, opuchy, pľuzgiere, praskliny, poranenia a pod. Tieto nálezy sa nesmú podceňovať a je potrebné čo najskôr vyhľadať lekára,
  • kontrolujte si obuv aj jej prehmataním, pričom pátrajte po nerovnostiach, chybách šitia, celistvosti výstelky, cudzích predmetoch, trčiacich klinčekoch či iných súčastiach topánky pod.

Zásady denného samoošetrenia nôh:

  • aspoň raz denne si vymeňte ponožky,
  • dvakrát denne si umyte nohy vo vlažnej (nie horúcej ani chladnej) vode nedráždivým mydlom,
  • dôležité je nohy následne dobre osušiť, najmä v medziprstí,
  • nohy precvičte a podľa potreby ošetrite hydratačným krémom,
  • v prípade plesňového postihnutia ošetrite lekárom odporučeným prípravkom,
  • zhrubnutú kožu denne odstraňujte pemzou,
  • pozor na správne strihanie nechtov,
  • nechoďte bosí, najmä ak trpíte diabetickou neuropatiou s oslabenou citlivosťou na vonkajšie (často zraňujúce) podnety.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  2. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 715
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 196
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 5 264
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 611
  5. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 594
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 405
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 284
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 592
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu