Ťažkosti spojené s dojčenskou kolikou postihujú okolo 15 – 20 % dojčiat. Čo je prvým indikátorom, že aj vaše bábätko patrí medzi ne? Pediatrička, MUDr. Darina Čiková vysvetľuje, že dojčenskú koliku lekári definujú ako záchvatovitý plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá viac ako 3 hodiny denne a objavuje sa viac ako tri dni v týždni najmenej počas troch týždňov.
Plač je dôsledkom výraznej nepohody dieťatka. Môžu ho sprevádzať aj iné prejavy, dieťatko si napríklad priťahuje nožičky k telu, sčervenie v tvári, trpí hnačkami, plynatosťou, má stvrdnuté bruško.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
„Kolikami trpia deti hlavne vo večerných hodinách, viac chlapci. Zjavujú sa prevažne, ale nie výlučne, v prvých troch mesiacoch života. Dokonca sa môžu zjaviť už aj pár dní po narodení. Vo všeobecnosti sú to však zdravé deti, ktoré dobre prospievajú,“ dodáva pediatrička.
Čo ju spôsobuje
Určiť presnú príčinu, prečo sa kolika objavuje, je veľmi náročné. Určenie diagnózy stojí predovšetkým na detailnom a cielenom kladení otázok rodičom, najmä matke, o problémoch a ťažkostiach dieťaťa. Využíva sa aj vyšetrenie ultrazvukom, aby sa vylúčili vnútorné deformácie alebo gastroezofageálny reflux.
Ťažkosti spojené s kolikami môžu súvisieť ako s psycho-sociálnymi faktormi, ako sú napr. napätie medzi matkou a dieťaťom, nezrelosť nervového systému, neschopnosť dieťaťa spracovať vonkajšie podnety, prílišná úzkostlivosť matky, nesprávna technika kŕmenia či popôrodná depresia, ako aj organickými ochoreniami (napr. napadnutie parazitmi). Ťažkosti môžu súvisieť aj so stravou matky a tak aj dieťaťa.
Môže za to aj mlieko
V mnohých prípadoch je príčinou dojčenskej koliky nezrelosť tráviaceho traktu a intolerancia laktózy - mliečneho curku. Laktóza je hlavným cukrom každého mlieka, materského aj tekutej dojčenskej stravy. Na to, aby sa laktóza mohla v črevách dojčaťa dobre vstrebať, musí sa rozdeliť na dve molekuly – glukózu a galaktózu. Tento proces štiepenia má na starosti enzým laktáza. U mnohých dojčiat v prvých mesiacoch života však nie je produkcia tohto enzýmu dostatočná.
Lekárka vysvetľuje, že „pri nedostatočnej aktivite enzýmu laktáza prechádza nestrávený mliečny cukor do dolných častí tráviaceho traktu. Zvyšuje sa množstvo vody v čreve, dochádza k zväčšeniu črevného obsahu, zvyšuje sa pohyb čriev a urýchľuje pasáž črevného obsahu. V hrubom čreve v prítomnosti črevných baktérií dochádza k procesu kvasenia so zvýšenou produkciou plynov. Intolerancia laktózy sa prejaví nafukovaním, zväčšením bruška, zhoršeným refluxom s vracaním, redšími stolicami, kolikovými bolesťami bruška. Niektorí jedinci môžu mať len kolikové bolesti brucha.“
Dojčenské koliky spôsobené intoleranciou laktózy sú väčšinou prechodné a odznejú, keď má dieťa 4 až 6 mesiacov. Samotná intolerancia laktózy sa však môže znova vyskytnúť neskôr, v období nástupu do školy či v dospelosti.
Ako pomôcť?
Pokiaľ chcete kolike predísť alebo zmierniť nepohodu dieťatka, je podľa lekárky dôležité, aby bolo za každých okolností dojčené v správnej polohe, keď nedochádza k nasávaniu nadbytočného vzduchu, k hltavému kŕmeniu. Dieťa by malo byť dojčené v príjemnom a pokojnom prostredí.
Matky by mali zo svojho jedálneho lístka vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú látky, ktoré prechádzajú do materského mlieka, podporujú nafukovanie a môžu koliku vyvolať alebo zhoršiť. Sú to napríklad karfiol, brokolica, ružičkový kel, uhorky, cibuľa, cesnak, paprika, káva a príliš korenené jedlá.
Pediatrička Darina Čiková dodáva, že „ak je príčinou koliky nedostatočná aktivita enzýmu laktáza, ktorý trávi mliečny cukor, v lekárňach je dostupná laktáza vo forme kvapiek, ktorá pomôže tento problém vyriešiť. Pre deti, ktoré sú kŕmené mliečnymi náhradami, sú dostupné špeciálne upravené mlieka proti kolikám. Vhodné sú aj masáže bruška v smere hodinových ručičiek a prípravky na odplyňovanie. Aj šetrne zavedená rektálna rúrka môže bábätku uľaviť.“