Rakovina krčka maternice (cervikálny karcinóm) patrí spolu s rakovinou prsníka medzi najčastejšie onkogynekologické ochorenia. V prípade rakoviny prsníka však môžu ženy vďaka samodiagnostike ochorenie včas odhaliť, v prípade cervikálneho karcinómu sú odkázané len na prehliadku u lekára.
A to je problém; ešte stále mnohé ženy toto vyšetrenie podceňujú a zanedbávajú, a pritom každá Slovenka má nárok každý rok na bezplatnú (v rámci zdravotného poistenia) preventívnu gynekologickú prehliadku. Odborníci varujú a poukazujú na to, že napriek tejto možnosti stále štyri z piatich slovenských žien túto možnosť nevyužijú.
Cervikálny karcinóm spôsobujú ľudské papilomavírusy (HPV vírusy), presnejšie ich onkogénne typy – t. j. také, ktoré sú schopné spôsobiť rakovinu alebo prekancerózne – predrakovinové stavy. HPV vírusov je okolo 200 typov, 40 z nich sa prenáša pohlavným stykom a z nich je asi 15 onkogénnych.
Ostatné typy pohlavne prenosných vírusov však tiež nie sú úplne neškodné, môžu spôsobovať vznik genitálnych bradavíc alebo lézie nízkeho stupňa na krčku maternice. Podľa odborníkov je najefektívnejšou ochranou sekundárna prevencia v podobe skríningu – pravidelného cytologického vyšetrenie spojeného s primárnou prevenciou – očkovaním, ktoré je na Slovensku dostupné od roku 2006.
Priemerný vek žien, ktoré postihuje cervikálny karcinóm, je 35 rokov, ale ani oveľa mladšie nie sú výnimkou. Vírus sa síce prenáša pohlavným stykom, avšak na to, aby sa žena infikovala, nie je nutná penetrácia, stačís kontakt pokožky s pokožkou sexuálneho partnera v oblasti genitálií.
Mnohí sú presvedčení, že imunitný systém si s týmito vírusmi bez problémov poradí. Opýtali sme sa preto lekára a podľa gynekológa MUDr. Erika Lajtmana to do istej miery pravda je, hovorí, že „asi 80 % žien sa počas života stretne s vírusmi HVP, pričom asi 50 % týchto vírusov je onkogénnych. Väčšina žien sa v priebehu 6 až 24 mesiacov vírusu vďaka vlastnej imunite zbaví – vylieči sa. Ale asi 3 % žien nad 35 rokov sú nosičkami vírusu, ktorý v bunkách pretrváva a následne môže vyvolať rakovinu.“ upozorňuje lekár.
Na príznaky nosičstva sa nemožno spoliehať, neexistujú, lekár vysvetľuje, že ak však už HPV vírus vyvolá zmeny na kŕčku maternice, tak najčastejšie sa objaví krvavý výtok alebo krvácanie či špinenie po styku.
Kondóm takisto nie je spoľahlivou ochranou, a to pre spomínanú skutočnosť, že k infekcii môže dôjsť aj v rámci kontaktu kože s kožou, lekár spomína, že prenos vírusu je možný aj pri kontakte ruky, prstov alebo pri orálnom styku, teda vírus sa často prenáša pri intímnom styku, ktorý nemusí byť spojený s penetráciou.