Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
Ruskom vyvinutá vakcína Sputnik V proti koronavírusu SARS-CoV-2 v počiatočnej fáze testovania preukázala bezpečnosť a vytvorila protilátky u všetkých sledovaných pacientov.
Ukazujú to výsledky štúdie na veľmi malej vzorke publikované vo vedeckom časopise Lancet.
Tretia fáza už beží
Testovanie prebiehalo od júna do júla v dvoch častiach dokopy na 76 dobrovoľníkoch. Účastníci boli vo veku od 18 do 60 rokov a vedeli, že im je podávaná vakcína proti koronavírusu.

Rusko sa stalo v auguste prvou krajinou, ktorá zaregistrovala vakcínu proti chorobe COVID-19, a to po necelých dvoch mesiacoch testovania na ľuďoch.
Očkovacia látka však dovtedy neprešla treťou fázou klinického testovania na tisíckach dobrovoľníkov a preto krok Ruska vyvolal vo svete vlnu kritiky.
Keďže nové testovanie trvalo krátko a robilo sa na malej vzorke, stále ide iba o predbežné výsledky.
Štúdia je síce "povzbudzujúca, ale stále veľmi malá," hovorí v sprievodnom komentári v Lancet Naor Bar-Zeev, ktorý sa na výskume ruskej vakcíny nepodieľal.
Keďže sa vakcíny podávajú najmä zdravým ľuďom a v súčasnosti aj v čase pandémie, je kľúčové, aby boli maximálne bezpečné.
Na zaistenie dlhodobej bezpečnosti a účinnosti vakcíny sú potrebné rozsiahle dlhodobé testovania vrátane ďalšieho sledovania či porovnania výsledkov pacientov s tými, ktorým bolo podané placebo.
“Tretia fáza klinického testovania bola schválená 26. augusta 2020. Zahŕňa 40-tisíc dobrovoľníkov z rôznych vekových a rizikových skupín. Bude vykonaná za neustálej kontroly účastníkov cez online aplikáciu," vysvetľuje v tlačovej správe Lancetu jeden z autorov štúdie Alexander Gintsburg.
Najprv zdravotníci a učitelia
Vakcínu vyvinulo štátne laboratórium a najprv ju otestovali na svojich pracovníkoch a potom na vojakoch-dobrovoľníkoch. Neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.
Očkovacia látka proti koronavírusu dostala názov Sputnik V podľa družice, ktorú vyrobil Sovietsky zväz a v roku 1957 bola prvým umelým vesmírnym satelitom na svete vyslaným na obežnú dráhu Zeme.
Ruský prezident Vladimir Putin túto vakcínu podporil a vyhlásil, že aj jedna z jeho dvoch dcér sa ňou dala s úspechom zaočkovať. A nevyskytli sa u nej žiadne závažnejšie vedľajšie účinky, len slabá a dočasná horúčka. Podobné vedľajšie účinky sú u vakcín tohto typu bežné.
Podľa ruského ministra zdravotníctva Michaila Muraškova začne Rusko vo veľkom poskytovať vakcínu proti koronavírusu v septembri.
Vakcínu dostanú najprv zdravotníci a učitelia; hromadné očkovanie rizikových skupín obyvateľstva sa začne v novembri alebo decembri.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?