Správu sme aktualizovali.
Potenciálna vakcína vyvíjaná univerzitou v Oxforde a spoločnosťou AstraZeneca má 70-percentnú účinnosť.
Ukázali to predbežné výsledky testov, ktorých sa zúčastnilo viac ako 20-tisíc dobrovoľníkov. Nechýbala medzi nimi ani skupina seniorov, na ktorú malo očkovanie pozoruhodný dopad.
Napriek tomu, že konkurenti od Moderny a Pfizer-BioNTech sú v efektivite značne popredu, britská vakcína môže v konečnom dôsledku ešte zamiešať karty.
Účinnosť závisí od dávky
Všetci respondenti, ktorí sa podujali testovania vakcíny od firmy AstraZeneca, boli zaočkovaní dvoma dávkami s mesačným odstupom. Tak ako to býva zvykom, aj v tomto prípade dostali niektorí z dobrovoľníkov placebo, iní zas reálnu vakcínu.
Nie všetci zaočkovaní však dostali rovnaké množstvo aktívnej látky oba razy.

Ukázalo sa, že u pacientov, ktorým vpichli prvý aj druhýkrát celú dávku, bola úspešnosť očkovania 62 percent.
Naopak u tých, ktorí dostali najskôr polovičné množstvo a po mesiaci celú dávku, efektívnosť vakcíny vzrástla na 90 percent.
Predbežné výsledky teda dospeli k nečakanému zisteniu, že účinnosť vakcíny sa líši v závislosti od veľkosti dávok. Získané hodnoty vedci spriemerovali, čím sa dostali k výslednej 70,4-percentnej účinnosti.
Momentálne nie je jasné, prečo sú rozdiely v účinnosti tak výrazné, no už teraz výskumníci vedia, že očkovanie oxfordskou vakcínou musia vyladiť.
Testuje aj na senioroch
Aj keď sa môže zdať, že vakcína od firmy AstraZeneca značne zaostáva za 95-percentnou účinnosťou očkovacích látok od Pfizer-BioNTech a Moderny, prináša so sebou aj niekoľko výhod. Jednou z nich je lacnejšia výroba, druhou jednoduchšie skladovanie a distribúcia.
Navyše oxfordskú vakcínu testovali aj na rizikovej skupine dospelých pacientov, u ktorých vyvolala silnú imunitnú odpoveď.
Vyvolať imunitnú reakciu u starších ľudí je ťažšie, pretože "zhruba okolo päťdesiateho roku života dochádza k postupným premenám imunitného systému a účinnosť obrany prestáva byť dostatočná," povedal nedávno v rozhovore pre SME neuroimunológ Norbert Žilka.
Sľubné výsledky oxfordskej vakcíny u staršej populácie publikoval minulý týždeň časopis The Lancet.
Zistilo sa, že u zdravých ľudí nad 56 rokov, bola imunitná odpoveď podobná ako u dospelých vo veku 18 až 55 rokov. Navyše sa u seniorov len v malej miere prejavili vedľajšie účinky, ako únava, bolesť hlavy, opuch či horúčka, ku ktorým bežne dochádza krátko po zaočkovaní.
U ľudí nad 56 rokov
- bola imunitná odpoveď po zaočkovaní oxfordskou vakcínou podobná ako u dospelých vo veku 18 až 55 rokov.
Imuninté "reakcie pozorované v našej štúdii u starších ľudí, sú povzbudivé," potvrdzuje zistenia v tlačovej správe The Lancet výskumníčka z Oxford Vaccine Group Maheshi Ramasamyová.
"Medzi ľudí s najvyšším rizikom závažného ochorenia Covid-19 patria osoby so zdravotnými problémami a starší dospelí. Dúfame, že toto znamená, že naša vakcína pomôže chrániť niektorých z najzraniteľnejších ľudí v spoločnosti. No kým si nebudeme istí, bude potrebný ďalší výskum," dodáva Ramasamyová.
Priemerný vek najstarších dobrovoľníkov bol zhruba 73 až 74 rokov a len málo z nich trpelo zdravotnými ťažkosťami. Preto predbežné výsledky nemusia byť reprezentatívne pre seniorov, ktorí trpia inými zdravotnými problémami alebo sú starší ako 80 rokov.
Britská vláda má predobjednaných 100 milión dávok oxfordskej vakcíny, čo je dostatok na zaočkovanie 50 miliónov ľudí. Aktuálne je dostupných 4 milióny dávok, no zatiaľ sa čaká na schválenie vakcíny regulačnými úradmi.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse