Počty novoinfikovaných covidových pacientov každý deň klesajú a s jarou prichádza aj uvoľnenie pandemických opatrení.
Od štvrtka (21. 4.) sa ruší povinná karanténa po kontakte s pozitívnou osobou aj povinnosť nosenia respirátorov a rúšok.
Odborníci však varujú, že napriek priaznivej situácii na Slovensku sa celosvetová pandémia ešte neskončila.
"Nie, nie sme na konci pandémie. Sme na konci omikronovej vlny v Európe. Pandémia má už z definície globálny charakter a v niektorých regiónoch si zažívajú najhoršie časy práve teraz. Ale súhlasím, že k tomu koncu pandémie smerujeme a tým koncom pre mňa bude, keď bude situácia zvládnuteľná bez akýchkoľvek obmedzení," hovorí pre denník SME virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV).
S týmto názorom sa stotožňuje aj virologička Tatiana Betáková, ktorá pôsobí na Prírodovedeckej fakulte UK a tiež v Biomedicínskom centre SAV. Objasňuje, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa snaží definovať kritériá, podľa ktorých by sa zrušila núdzová situácia v oblasti verejného zdravia na medzinárodnej úrovni.

"Kým na Slovensku počet novoinfikovaných ľudí klesá, v iných oblastiach sveta, ako sú napríklad Čína, Severná Kórea, Japonsko, Taiwan, Fínsko, Nový Zéland a podobne, každý deň evidujeme niekoľko desiatok tisíc novonainfikovaných ľudí. Na konci pandémie teda rozhodne ešte nie sme," konštatuje pre SME Betáková.
Situáciu ohľadom očkovacích látok skomplikoval variant omikron, ktorý sa objavil v Južnej Afrike na konci novembra a spôsobil zníženie ich účinnosti.
Farmaceutické spoločnosti sa preto predháňajú, aby včas prepracovali existujúce vakcíny a už v lete vyrobili nové posilňujúce dávky, ktoré budú pre pacientov k dispozícii na jeseň.