SME

Dlhý covid si pacienti nevymýšľajú. Syndróm je však stále záhadou pre lekárov aj vedcov

Lekári sa snažia hlavne tlmiť príznaky.

Ilustračný obrázokIlustračný obrázok (Zdroj: Adobe Stock)

WASHINGTON. Chorobu covid-19 dnes mnohí ľudia berú skoro ako rutinnú nepríjemnosť podobnú chrípke a iným sezónnym nákazám.

Štyri roky po prvých správach o novom respiračnom ochorení sú však jeho trvalejšie dopady, známe ako "dlhý covid", stále záhadou pre lekárov i pacientov, napísal denník The Washington Post.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"O tomto konkrétnom koronavíruse toho vieme veľa," povedala Francesca Beaudoinová, ktorá vedie epidemiologické stredisko na Brownovej univerzite. "Pochopenie dlhodobých následkov infekcie to ale neprináša," dodala.

SkryťVypnúť reklamu

Verte svojim pacientom

Problémy s pretrvávajúcimi príznakmi od únavy, ťažkosti s dýchaním, zahmlenie mozgu (výraz pre kognitívne problémy), cez bolesť kĺbov až po dlhodobejšiu stratu čuchu a chuti podľa Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) hlási až sedem percent Američanov, ktorí covid-19 prekonali.

Syndróm však stále nemá jasne definovanú príčinu ani liečbu. Nedostatočné znalosti podľa Beaudoinovej a ďalších výrazne zvyšujú záťaž zdravotníctva, medzitým sa ľudia sťažujú na obmedzenia v každodennom živote vrátane neschopnosti pracovať.

K diagnóze dlhého covidu spravidla lekári dospievajú vylučovacou metódou, ak sa pre pretrvávajúce príznaky pacientov nepreukáže žiadna iná príčina.

Súvisiaci článok Ako po ťažkom priebehu chrípky či covidu zistiť, že je človek fit a môže ísť von? (otázky a odpovede) Čítajte 

V septembri však odborný časopis Nature publikoval štúdiu, podľa ktorej možno v krvi ľudí s dlhým covidom nájsť špecifické znaky. Toto zistenie by mohlo viesť k vývoju diagnostických krvných testov.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to naozaj vzrušujúce," povedal epidemiológ Ziyad Al-Aly, ktorý sa postcovidovým syndrómom zaoberá na Washingtonskej univerzite v St. Louis. "Prináša to objektívny dôkaz, ktorý diagnózu legitimizuje a ukazuje, že si ju ľudia nevymýšľajú. A prináša to indície ohľadom mechanizmu," uviedol.

Štúdia vypracovaná výskumníkmi z newyorskej nemocnice Mount Sinai a lekárskej fakulty Yaleovej univerzity ukázala, že osobné príbehy pacientov spravidla zodpovedali vedeckému pozorovaniu, čím podporila myšlienku, že pacienti majú prehľad o tom, čo sa s ich organizmami deje.

Podľa šéfa výskumného tímu Davida Putrinoa z poznatkov plynie dôležitý odkaz pre lekárov: Verte svojim pacientom.

Všetko je otvorené

Pacienti, ktorí zdieľali svoje skúsenosti na sociálnych sieťach, na dlhý covid upozornili v ranej fáze pandémie. Definície rôznych kombinácií až 200 možných príznakov a dokonca ani samotný názov syndrómu však stále nie sú uzavretou záležitosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o jeho príčinu, existuje niekoľko teórií vrátane zápalu, istej formy autoimunitnej reakcie spustenej vírusom, trvalého poškodenia tkaniva alebo pretrvávajúcej prítomnosti vírusu. Mnohí vedci vidia poslednú možnosť ako obzvlášť zaujímavú.

Súvisiaci článok Deti sa môžu proti covidu na Slovensku zaočkovať len v Banskej Bystrici. Rodičom sa to nepáči Čítajte 

"Nie je neobvyklé, aby vírus ostal v tele," povedal riaditeľ imunologického ústavu lekárskej fakulty Pensylvánskej univerzity John Wherry. V prípade vírusu SARS-CoV-2 sa týmto javom výskumníci intenzívne zaoberajú.

"Objavilo sa veľa informácií, zatiaľ sme však nenašli priamy príčinný vzťah medzi prítomnosťou vírusu v tele a príznakmi dlhého covidu," uviedol.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že všetky prípady syndrómu nemožno zaradiť do rovnakej kategórie.

S definíciou ochorenia pomohla štúdia vytvorená pod záštitou amerického Národného ústavu zdravia (NIH) a publikovaná v máji v odbornom časopise JAMA, ktorá identifikovala 12 najčastejších príznakov. Zoznam zahŕňa únavu, motanie hlavy, zažívacie ťažkosti, búšenie srdca a problémy s chuťou na sex.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci odporúčajú trpezlivosť

Žiadny schválený liek na dlhý covid neexistuje, a lekári sa tak snažia hlavne tlmiť príznaky, ktoré často pripomínajú iné ochorenia. Taktiež sa snažia prispôsobovať postupy nasadzované u ľudí po otrase mozgu s cieľom uľaviť pacientom od kognitívnych problémov.

Niektorí lekári predpisujú slabé dávky naltrexónu, čo je generické liečivo hojne používané pri liečbe závislosti od alkoholu alebo opiátov.

Súvisiaci článok Infektológ Novotný: Stále sa nájde človek, ktorý covid neprekonal a nebol ani očkovaný Čítajte 

"Nemáme jasný algoritmus, podľa ktorého postupovať," konštatovala Beaudoinová. Ona aj ďalší odborníci odporúčajú trpezlivosť. Väčšina ľudí sa podľa nich nakoniec uzdraví, akokoľvek sa líši dĺžka procesu.

Vo všeobecnosti sú horšie prípady dlhého covidu spojené s vážnejšími prípadmi akútnej fázy ochorenia. Niektorí pacienti uvádzajú, že im pomáhajú relaxačné techniky a psychoterapia, ktorá môže pomôcť vyrovnať sa s depresiou a úzkosťou vyplývajúcou z chronickej a nie príliš objasnenej choroby.

SkryťVypnúť reklamu

A na záver jedno optimistické pozorovanie: Ak dostanete covid-19 dnes, pravdepodobnosť dlhodobých následkov je nižšia ako v minulosti. Tak to aspoň vidí Beaudoinová a iní výskumníci, aj keď zatiaľ nevedia vysvetliť dôvod. "Máme podozrenie, že vírus vyvoláva slabšiu imunitnú reakciu," uviedla Beaudoinová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 300
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 937
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 435
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 339
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 032
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 906
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu