SME

Patológ. Lekár, ktorý nelieči

Počet pitiev vykonaných na Slovensku za jeden rok sa výrazne nemení napriek rušeniu niektorých pracovísk.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ PROFIMEDIA)

BRATISLAVA. Ak zomrie váš príbuzný a lekár nariadi pitvu, do jeho rozhodnutia nemôžete zasahovať. Je na posúdení lekára, či dôvod úmrtia je čitateľný, alebo je pitva nevyhnutná, pretože smrť nastala bez zjavnej príčiny. Človek môže ešte počas života sám oznámiť, že si neželá byť po smrti pitvaný, ale ani jeho vôľa neplatí v situáciách definovaných zákonom, napríklad, keď je úmrtie náhle alebo sa stane obeťou trestného činu vrátane autonehody. Vtedy sa dostane do rúk súdneho lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pitva nie je lacná záležitosť

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok sa na Slovensku vykonalo viac ako 8900 pitiev, čo je asi o dvesto menej ako v predošlom roku. "Neznamená to výrazný pokles, jednoducho toľko pitiev nariadili prehliadajúci lekári," povedal Róbert Vetrák, riaditeľ Odboru súdnolekárskych pracovísk Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Obhliadku zosnulého môže v súčasnosti na Slovensku robiť 6115 lekárov, či už v teréne, alebo v nemocniciach. Tu však platí systém do kríža, čiže prehliadku svojho pacienta nemôže vykonať ošetrujúci lekár, ale musí ju urobiť iný poverený lekár."

Pitva stojí v priemere asi 12-tisíc korún. Táto suma zahŕňa prácu špecialistu a najmä množstvo ďalších vyšetrení. Súdna pitva je ešte drahšia, pretože okrem bežných sú potrebné aj serologické a toxikologické vyšetrenia, ako aj znalecký posudok doplnený kvalitnou fotodokumentáciou. Náklady v tomto prípade znáša orgán činný v trestnom konaní, ktorý pitvu nariadil.

SkryťVypnúť reklamu

Systém spätnej väzby

Pre klinických lekárov, ktorí denne riešia množstvo zložitých prípadov ľudí s kombináciou viacerých ochorení a musia zvažovať aj menej viditeľné nebezpečenstvá, ktoré pacientovi hrozia, sú výsledky pitvy jedinečnou spätnou väzbou. Na pitvách sa preto často zúčastňujú špecialisti, chirurgovia, gastroenterológovia či kardiológovia, ktorí sa konkrétnemu pacientovi venovali, aby si overili opodstatnenosť svojich rozhodnutí.

"Pravidelne organizujeme v jednotlivých regiónoch aj klinicko-patologické semináre, kde konzultujeme s lekármi náročné situácie," povedal Vetrák. "Každý rok tiež vydávame zborník problematických prípadov z celého Slovenska, pri ktorých pre nesprávnu diagnózu a potom nevhodne zvolenú liečbu nastali komplikácie, prípadne smrť pacienta. Minulý rok sme zistili 14 nesúladov medzi klinickými diagnózami stanovenými počas života a závermi pitvy."

SkryťVypnúť reklamu

Zväčša ide o neštandardné prípady. "Mnohé z nich sú neobvyklé, až výnimočné, takže pri posudzovaní zdravotného stavu pacienta mohol lekár dešifrovať konkrétny problém len ťažko," povedal Michal Palkovič, odborník z patológie na Sasinkovej ulici v Bratislave. "Našou úlohou je však upozorniť na všetky, aj tieto skryté úskalia, aby aj s nimi v budúcnosti lekári rátali. Ako v prípade mladej pacientky, ktorá sa sťažovala na pichanie v hrudi. Kardiologické vyšetrenie dopadlo dobre, ale mladá žena napokon zomrela na embóliu v pľúcach. Dôvodom bola antikoncepcia, ktorej užívanie môže u niekoho s predispozíciami spôsobiť tvorbu zrazenín, čo však interný lekár do súvislosti s ťažkosťami ženy nedal."

Ak dôjde k profesionálnej chybe, pochybeniu zo strany lekára alebo zdravotníckeho pracovníka, zanedbaniu povinností alebo k podceneniu vážnosti situácie, môže dať úrad pre dohľad návrh na trestné stíhanie a prešetrenie prípadu políciou.

SkryťVypnúť reklamu

Vzor pre zahraničie

Niekde sa realizujú pitvy zbytočne a inde sa nevykonajú pitvy, ktoré by sa robiť mali, tvrdí predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Richard Demovič. Preto niektoré pracoviská rušia a presúvajú kompetencie na iné okresy, kde zároveň zlepšujú materiálové podmienky. Aktuálne zrušili pracovisko v Nových Zámkoch a zrekonštruovali nitrianske. Medzi výborne vybavené patrí najmä pracovisko vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v bratislavskej Petržalke. Demovičov úrad v súčasnosti zastrešuje desať patologicko-anatomických a súdnolekárskych pracovísk po celom Slovensku, v ktorých zamestnáva takmer 90 patológov a súdnych lekárov.

"Systém jedného uceleného orgánu, ktorý rieši problémy tejto oblasti zdravotníctva od januára 2005, nám závidia aj v zahraničí. Umožňuje totiž kvalitnú výmenu skúseností, ľahkú porovnateľnosť pracovísk a vzájomnú výpomoc patológov špecializujúcich sa na konkrétne zdravotné problémy," povedal doktor Vetrák. "Situáciu zjednoduší aj práve zavádzaný jednotný informačný systém a papierovanie odbúrajú elektronické pitevné protokoly, ktoré budú tak kedykoľvek operatívne k dispozícii."

SkryťVypnúť reklamu

Dve polohy profesie

Okrem odhaľovania tajomstiev organizmu či nesprávnych krokov ošetrujúceho lekára pomáha patológ živým pacientom, ktorí absolvujú odber tkaniva, punkciu alebo operáciu, a ich vzorky putujú na histopatologické vyšetrenie. Zisťuje, či ide o zápal, nezhubný alebo zhubný nádor, čiže onkologické ochorenie, a rozhodne tak o charaktere nasledujúcej liečby.

Mladí nemajú záujem

BRATISLAVA. "Ľudia nám chýbajú a medici veľké nadšenie orientovať sa na patológiu neprejavujú," hovorí Michal Palkovič, len vyše tridsaťročný primár patológie na Sasinkovej v Bratislave. "Možno je to daň z minulosti, keď sa táto profesia

dosť zaznávala a nedostalo sa jej také spoločenské ocenenie, aké si zaslúži. Je to však nesmierne zaujímavá práca, kde sa môže naplno uplatniť každý, koho zaujíma sféra diagnostiky."

SkryťVypnúť reklamu

Práca patológa alebo súdneho lekára je náročná aj pre množstvo informácií, ktoré musia títo odborníci absorbovať. Posudzujú totiž komplexne fungovanie všetkých orgánových systémov človeka. Príčinou úmrtia môžu byť na prvý pohľad nezrozumiteľné dôvody, napríklad zlyhanie imunitného systému alebo geneticky dané vrodené vývojové poruchy, ktoré sa pre vek pacienta ešte nestačili zviditeľniť. Medzi najzložitejšie patria aj metabolické príčiny, kde porucha na bunkovej úrovni spôsobí rýchlu smrť pacienta, aj keď na organizme neboli badateľné nijaké zmeny. Patológ je ten, ktorý musí cielene zvoliť aj charakter finančne náročných testov, aj skryté chorobné procesy odhaliť.

V minulosti mali patológovia svoj odborný záber postavený široko. Ale dnes, keď treba sledovať rýchly vývoj a nové poznatky v medicíne, i táto profesia sa špecializuje. "Ako moji kolegovia z patologicko-anatomického pracoviska na Sasinkovej ulici - profesori Pavel Babál, ktorý je odborníkom na problematiku rakoviny krvi, Ľudovít Danihel, gynekopatológ európskeho formátu, Lukáš Plank z Martina, ktorý sa venuje aj patológii kostí, alebo vedúci lekár Peter Martanovič, ktorý sa orientuje najmä na problematiku úmrtí v detskom veku. Mojou doménou podobne ako pre profesora Františka Novomeského z Jeséniovej lekárskej fakulty UK v Martine, sú choroby v súvislosti s potápaním, ktorému sa venujem už vyše dvadsať rokov," povedal Palkovič, ktorý svojím oduševnením popiera tvrdenie, že mladí lekári sa o túto psychicky náročnú oblasť medicíny nezaujímajú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 855
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 454
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 925
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 383
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 517
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 273
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 116
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 053
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu