Všeobecné informácie
Vírusy
hepatitídy B
Pod pojmom hepatitída rozumieme ochorenia, ktoré sú spojené so zápalom pečene a poškodením pečeňových buniek.
Silne rozšírená hepatitída môže byť vyvolávaná vírusmi, baktériami, protozoami, toxickými substanciami, liečivami alebo alkoholom.
V nasledujúcom príspevku sa upriamime len na hepatitídu spôsobovanú vírusmi, ktoré infikujú pečeň primárne (hepatotropné vírusy).
V súčasnosti sa rozlišuje 5 foriem hepatitídy: A, B, C, D, E.
U ešte nie celkom známeho vírusu hepatitídy 6, skrátene vírus HGV, zatiaľ nie je jasné, akú má pôvodca ochorenia klinickú relevanciu a či je vôbec hepatotropný – čiže poškodzujúci pečeň.
Pôvodcovia týchto infekcií patria ku rôznym rodom vírusov a majú buď vírus DNA alebo RNA. Cesta šírenia infekcie je parenterálna (t.zn. mimočrevná) alebo fekálno-orálna. Formy hepatitídy sa rozdeľujú podľa ťažkosti akútnej hepatitídy, vývoja fulminantnej (ťažkej) hepatitídy alebo chronickej hepatitídy ako aj epidemiologického rozdelenia. Kým hepatitídy A a E sa vo všeobecnosti vyliečia mierne a bez komplikácií, môžu viesť infekcie vírusom HBV, HCV a HDV ku chronickým priebehom.
hepatitída
A
B
C
D
E
G
vírus RNA-vírus, rod Picorna vírusov zapuzdrený DNA-vírus; rod Hepadna vírusov zapuzdrený RNA-vírus; rod flavivírusov defektný RNA-vírus, ktorý na infekciu pecenových buniek potrebuje púzdro/schránku vírusu hepatitídy B RNA-vírus bez púzdra, predbežne zaradený do rodu calicivírusov RNA-vírus, flavivírusy
prenos fekáno-orálne dieta dieta krv (produkty), pohlavne, matka-dieta fekálno-orálne dieta
hlavné riziko cesty do cudziny krvnými produktami, nechráneným pohlavným stykom a i.v.drogami** krvnými produktami a i.v.drogami** extrémne zriedkavo nechráneným pohlavným stykom krvnými produktami, nechráneným pohlavným stykom a i.v.drogami** cesty do cudziny krvnými produktami, nechráneným pohlavným stykom a i.v.drogami**
inkubačná doba 12 až 50 dní 30 – 180 dní 4 – 12 týždnov ca. 3 – 7 týždnov 12 až 50 dní 4 – 12 týždnov
akútny priebeh s vyliečením 99 % 90 % 20-30 % pri superinfekciách * v 10-30 % 95 % neznámy
fulminantná (životu nebezpečná hepatitída 0,1 – 1,0 % 0,5 – 1,0 % 0,5 – 1,0 % pri superinfekciách* do 25% 0,5 %-3%, u tehotnýcdo 20% neznámy
chronický priebeh nie 10 % 70 –80 % pri superinfekciách* v 70–90 % nie neznámy
cirhóza pecene < 0,01 % 1,0 % do 30 % ca. 10 % < 1,0 % neznámy
očkovanie áno áno nie áno: hepatitída B nie nie
*Superinfekcia = infekcia vírusom HDV pri už jestvujúcej hepatitíde B; na rozdiel od toho prebieha hepatitída D pri simultánnej infekcii (= súčasne prebiehajúcej infekcii) vírusom HBV ako hepatitída B.
**i.v. drogy = intravenózne užívanie drôg, čiže vo forme „injekcií“