logo
Sme.sk | Primar.sk | Choroby | Prechladnutie, choroby z prechladnutia

Prechladnutie, choroby z prechladnutia

Vydané 24. 1. 2004 o 10:54 Autor: Primar.sme.sk
Prehľad

Pri ochoreniach z prechladnutia sa jedná o infekcie horných dýchacích ciest, ktoré sa často objavujú po pôsobení chladu. Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Pretože bežné nachladnutie môže byť spôsobené rôznymi typmi vírusov, neexistuje dnes žiadny prípravok, ktorý by pôsobil priamo na nachladnutie ako príčinu. „Prechladnutie trvá dva týždne, s lekárom len 14 dní“, hovorí obľúbené príslovie. Liečba sa preto prevádza len na uľahčenie ťažkostí a pozostáva zo základných opatrení ako šetrenie svojho tela, parná inhalácia a horúce nápoje ako aj prípravky proti chrípke, nosné kvapky alebo sirup proti kašľu.

Možnou komplikáciou by bola dodatočná bakteriálna infekcia. Následkami toho môžu o. i. byť: zápal stredného ucha alebo prinosových dutín, ktoré potom musia byť spravidla liečené antibiotikami.

 

Definícia

Pod chorobami z prechladnutia, resp. chrípkovými infektami vo všeobecnosti rozumieme vírusmi vyvolávané, akútne infekcie horných dýchacích ciest, ktoré pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému (azda stresom alebo pôsobením chladu) a nesmú sa zamieňať s chrípkou.

 

Všeobecné informácie

Kto ich nepozná, tých dotieravých troch spoločníkov: kašeľ, nádchu, zachrípnutie, proti ktorým školská medicína ešte nenašla nijaký účinný prípravok? V priemere na to ochorie každý Stredoerópan jedenkrát ročne, u detí v materských škôlkách nie je žiadnou zriedkavosťou dokonca 5-10 prechladnutí ročne. Jedná sa o vírusové ochorenie, prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými.

Pôsobenie chladu môže prepuknutie ochorenia podporiť a po inkubačnej dobe od niekoľkých hodín až do dvoch dní sa vyskytnú prvé symptómy. Ak dôjde k dodatočnej infekcii baktériami, tak sa ochorenie zhorší. Po ôsmych až desiatich dňoch ochorenie spravidla úplne odznieva aj bez terapeutických opatrení.

 

Pôvodca ochorenia

Rôznorodé typy vírusov môžu vyvolávať choroby z prechladnutia, ako napr. rinovírus, vírus RS, parachrípkový vírus alebo adenovírus. Po dvoch dňoch môže toto vírusové ochorenie dodatočnou bakteriálnou infekciou prejsť do bakteriálneho ochorenia, ktoré sa označuje ako zmiešaný typ infekcie. Pri týchto baktériách sa väčšinou jedná o streptokoky alebo stafylokoky.

 

Symptómy

Všeobecné symptómy

Na začiatku alebo počas ochorenia dochádza často ku všeobecným symptómom ako zimomriavky, zvýšená teplota, pocit ubytosti a choroby ako aj bolesti hlavy a údov. Hlavne u detí sa môže príležitostne objavovať aj horúčka.

 

Nádcha (akútna rinitída)

Počiatočné šteklenie v nose s nutkaním na kýchanie rýchlo prechádza do nádchy. Zápalom nosovej sliznice pritom dochádza k vodnatej až hlienovito-hnisavej sekrécii s obmedzením dýchania cez nos, so zhoršením schopnosti čuchu a nosovou rečou. Rastúcim alebo klesajúcim rozšírením zápalu ďalej dochádza k následne opísaným symptómom.

 

Zápal hltana (akútna faryngitída)

V počiatočnom štádiu prechladnutia dochádza často k zápalu sliznice hltana. Typickými ťažkosťami sú škriabanie a pocit sucha v hrdle ako aj bolesti pri preĺtaní.

 

Zápal hrtana (akútna laryngitída)

Ak je zápalom postihnutá aj sliznica hrtana, predovšetkým sliznica nad hlasivkami, dochádza k zachrípnutiu a dráždeniu na kašeľ. V ťažkých prípadoch môže hlas celkom zlyhať (= afónia) alebo sa môžu objaviť silné bolesti hrdla.

U malých detí dochádza v rámci prechladnutia nezriedka k pseudokrupu.

 

Zápal priedušnice a priedušiek (akútna bronchitída, akútna tracheitída)

Zápaly sliznice priedušnice a sliznice priedušiek vedú ku kašľu s kašovito-hnisavým hlienom a časo aj k bolestiam hrudníka. Tieto symptómy sa prirodzene môžu vyskytovať aj pri iných, aj vážnejších ochoreniach a musia byť, keď sa z nich jednoznačne nedá vyvodiť prechladnutie, ďalej objasnené lekárom.

 

Komplikácie

Zápal srdcového svalu (myokarditída)

Zápal srdcového svalu po vírusovom infekte, ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je však našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa .

 

Bakteriálna superinfekcia

Dodatočnou bakteriálnou infekciou (= superinfekcia) sa môžu hore uvedené symptómy zhoršiť. Typickým znakom je hnisavá, t.zn. žltkasto-zelenkavá sekrécia zapálenej sliznice. Aj horúčka je pri bakteriálnej infekcii častejšia. Rozšírenie baktérií môže viesť k ďalším nasledovným ochoreniam:

  • zápal stredného ucha (akútna Otitis media)
  • zápal prinosových dutín (akútna Sinusitis)
  • zápal hltanových mandlí (Angina tonsillaris, akútna Tonsillitis)
  • zápal pľúc (pneumónia)

 

Diagnóza

Diagnóza sa dá ľahko stanoviť z popisu ťažkostí a klinického obrazu. Pri vyšetrení je v prvom rade nápadná sčervenená sliznica nosa a hltana. Belasté povlaky na mandliach hltana sú však náznakom anginy tonsillaris, ktorá by mala byť liečená antibiotikami.

 

Liečba

Liečenie prechladnutia prebieha symptomaticky, to znamená, že je namierené len proti ťažkostiam a nie proti príčine, teda vírusom.

 

Základné opatrenia

Telesne sa šetriť (azda v súvislosti s prácou a športom), vlhké inhalácie napr. s kamilkovými alebo šalviovými náparmi, horúce nápoje s medom, teplé obklady na hrdlo, tabletky na cmúľanie, šetrenie si hlasu a zákaz fajčenia treba pri prechladnutí všeobecne odporučiť.

 

Lieky

Existujú rôznorodé prípravky proti chrípke, ktoré zmierňujú chorobný pocit a rovnako aj bolesti hrdla alebo hlavy. Nosné kvapky na odpuchnutie uľahčujú dýchanie a pomáhajú pri pichaní v ušiach alebo pri takzvanom „zaľahnutí v ušiach“. Proti suchému dráždivému kašľu sa predpisujú kašeľ tlmiace prípravky obsahujúce kodeín. Pri produktívnom, resp. hlienovitom kašli sa uprednostňujú sirupy proti kašľu, ktoré však pomáhajú, len ak človek vie dobre vykašliavať. U malých detí alebo pri astme by mali byť z tohoto dôvodu používané s opatrnosťou. Ak existuje dôvod na bakteriálny zápal, radí sa liečba antibiotikami pod lekárskym dohľadom.

 

Alternatívne liečivé prostriedky

Rozmanité alternatívne liečivé prostriedky ako napr. fytoterapia, homeopatia alebo akupunktúra sa nasadzujú na liečenie alebo obranu pred nachladnutiami. Ešte síce neexistujú nijaké vedecké štúdie o ich účinnosti, ale pozorovania hovoria celkom o tom, že prispievajú k zlepšeniu. Všeobecne by mala byť daná metóda posúdená dôverným lekárom, lekárnikom alebo ľudovým liečiteľom. Ako príklad spomíname rastlinný liečivý prostriedok Echinacin, ktorý sa často odporúča na posilnenie imunity.

 

Prognóza

Po ôsmych až desiatich dňoch prechladnutie vo väčšine prípadov odznieva. Hore uvedené komplikácie sú naozaj veľmi zriedkavé a vyskytujú sa častejšie, ak sa prechladnutie „prechodí“.

 

Profylaxia

Proti prechladnutiu neexistuje nijaká spoľahlivá prevencia. Odporúčania hodná je strava bohatá na vitamíny (hlavne na vitamín C) a otužovanie športom alebo saunou, čím sa posiľňuje imunitný systém. Samozrejme, zmysel má aj vyhýbanie sa kontaktu s prechladnutými a pobytu medzi mnohými ľuďmi, najmä v studenom ročnom období.

Očkovanie proti chrípke pomáha len proti ozajstnej chrípke a nie proti „banálnemu“ prechladnutiu. Pri chrípke sa jedná o ťažké, horúčkovité, nezriedka aj život ohrozujúce ochorenie, ktoré je vyvolávané chrípkovými vírusmi. Naproti tomu sa prechladnutie často označuje ako chrípkový infekt.

Hlavné správy

ZAHRANIČIE

Sýrski povstalci zostrelili v provincii Hamá vrtuľník

Sýrska armáda spustila s ruskými lietadlami útok proti povstalcom.

TV.SME.SK

Za bratislavský diaľničný obchvat si vodiči môžu priplatiť

Štát si vyberá firmu, ktorá postaví aj úseky D4. Chce ju postaviť cez PPP projekty.

KOMENTÁR

Spoplatnený obsahČo sa stane s Bohom, ak objavíme mimozemšťanov?

Podľa Vatikánu je vtelenie Božieho syna jedinečnou historickou udalosťou, a tak by to malo ostať.

Z DOMOVA

Alternatívu k manželstvu podporuje väčšina spoločnosti

S alternatívnou formou k manželstvu súhlasili aj voliči SNS. Aliancia za rodinu považuje prieskum za nereprezentatívny.