BRATISLAVA. Svetom sa okrem nového koronavírusu šíria aj hoaxy a dezinformácie. Nájsť ich zdroj býva podobne náročné ako odhaliť pacienta nula, ktorý rozšíril nákazu.
Niektoré "zaručené" rady sú iba hlúpe. Kolujú však aj také informácie, ktoré môžu byť vyslovene škodlivé a nebezpečné.
Mýtus: kým nie je viac chorých, netreba rušiť väčšie stretnutia a hromadné podujatia
Včasné opatrenia sú na začiatku epidémie kľúčové. Spomaľujú totiž tempo, akým pribúdajú nové prípady.
Ich úlohou je rovnomernejšie rozložiť výskyt chorých v čase, aby zdravotný systém neskolaboval pod náhlym prílevom nových pacientov.
Okrem diagnostiky a starostlivosti o nakazených novým koronavírusom sa totiž zdravotníci musia starať aj o zranených a vážne chorých pacientov, ktorí môžu byť v ohrození života a potrebujú bezodkladnú starostlivosť a lôžko.
Mýtus: potrebujete špeciálne mydlo na ruky
Pri prevencii vírusových ochorení, ako je koronavírus, je v princípe jedno, akým mydlom si umývate ruky. Riziko nákazy neznižujú látky v samotnom mydle, ale to, že si ruky umývate často, dostatočne dlho a odporúčaným spôsobom.

Bežní ľudia, ktorí sa nepohybujú v zdravotníckych zariadeniach, nepotrebujú špeciálne antibakteriálne ani dezinfekčné mydlá.
Zdravotníci ich používajú preto, aby pacientov so zníženou obranyschopnosťou ochránili aj pred ďalšími choroboplodnými zárodkami vrátane baktérií a plesní.
Bežní ľudia sa pokojne môžu spoľahnúť na bežné mydlo a mechanické umývanie rúk, ktorým si odstránia vírusové čiastočky na pokožke.
Ak nemáte prístup k tečúcej vode a mydlu, použite dezinfekčný gél na ruky.
Hoci na internete existuje množstvo návodov, ako si vyrobiť vlastný dezinfekčný prostriedok, uprednostnite hotové výrobky. Tie garantujú, že podiel alkoholovej zložky je primerane vysoký a účinný.
Mýtus: koronavírus spláchnete vodou do žalúdka
Rýchlo sa šírila aj falošná správa o tom, že ak každých 15 minút vypijete dúšok vody, spláchnete vírus dolu pažerákom až do žalúdku, kde patogén zlikviduje kyselina.
Informácia je nepravdivá. Napriek tomu sa šíri internetom v početných jazykových mutáciách vrátane slovenčiny. Nedôverujte a nešírte podobné správy, ktoré nepochádzajú z oficiálnych zdrojov a preukázateľne sa pod ne nepodpísal ani žiaden odborník z renomovanej inštitúcie.
Pitie vody má v rámci prevencie význam, no neslúži na splachovanie vírusu do žalúdku.
Tekutiny udržia telo dostatočne hydratované. Ak lekári odporúčajú piť viac tekutín, je to preto, aby ich pacienti mali dostatočne vlhké sliznice. Práve sliznice totiž predstavujú ochrannú bariéru medzi telom a okolitým prostredím.
Napriek tomu sa pitie vody alebo horúcich nápojov nedá označiť za priamu prevenciu vírusovej nákazy.
Mýtus: vírus usmrtí pobyt v chladnom počasí alebo horúci kúpeľ
Bez ohľadu na to, či sa prechádzate v snehových závejoch, alebo ste schúlení vo vani, vaše telo si zachováva približne rovnakú teplotu 36,5 až 37 stupňov Celzia.
Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by studené počasie alebo horúci kúpeľ, či sprcha slúžili ako účinná prevencia nákazy Covid-19. Podobne nezmyselné je spoliehať sa na teplotné výkyvy, ktoré má v hrdle spôsobiť jedenie zmrzliny alebo pitie horúcich nápojov.
Najlepší spôsob, akým sa môžete chrániť, je dôsledná hygiena rúk. Umývaním si vírusy odstránite z rúk a neprenesiete si ich na sliznice tváre.
Mýtus: pred Covid-19 vás ochráni cesnak, striebro, špeciálne výživové doplnky
Zázračné lieky predstavujú veľkú časť šíriacich sa dezinformácií a hrubých klamstiev.
V prípade prírodných látok, ktoré obsahujú potraviny ako cesnak či med, ide len o prehnané tvrdenia.

Je pravda, že niektoré potraviny v sebe môžu mať zložky, ktoré dokážu čiastočne účinkovať proti mikróbom. Ako súčasť zdravého jedálneho lístka a aktívneho životného štýlu môžu podporiť vašu obranyschopnosť, no samy osebe vás neochránia.
Neochránia vás ani špeciálne vitamínové doplnky alebo prípravky, ktoré predávajú podvodníci nielen na internete. O účinkoch týchto prípravkov neexistujú žiadne dôkazy a predajcovia iba zneužívajú strach ľudí z nákazy pre vlastný profit.
Oveľa nebezpečnejšie sú už tvrdenia, že pred nákazou môžu ľudí ochrániť bielidlá, respektíve roztoky s chlórom alebo obsahom striebra. Hrozí, že sa nimi otrávite alebo si vážne poškodíte tráviaci trakt.
Ako môžete brániť šíreniu nákazy?
- Od viditeľne chorých ľudí dodržiavajte odstup najmenej jeden meter. Čas strávený v ich spoločnosti znížte na nevyhnutné minimum.
- Dôsledne si umývajte ruky, používajte vodu a mydlo. Dlane a ich chrbát, oblasť medzi prstami a okolie nechtov si mydlite najmenej 20 sekúnd. Nezabúdajte na hygienu pred jedením alebo prípravou jedla, po návšteve toalety a návrate domov.
- Ak nemáte možnosť umyť si ruky, použite dezinfekčný gél na báze alkoholu (obsah 60 až 90 percent). Umývanie uprednostnite pred gélmi vždy, keď je to možné.
- Kašlite a kýchajte do jednorazových vreckoviek, ktoré okamžite zahodíte do uzavretého kontajnera.
- Nepľujte na ulici.
- Dotykové zariadenia si čistite aj niekoľkokrát denne. Dezinfikovať by sa mali aj povrchy, ktorých sa dotýka väčšie množstvo ľudí, ako sú kľučky, gombíky vo výťahoch.
- Často vetrajte.
- Vyhýbajte sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí.
- Snažte sa obmedziť návštevy lekárskych ambulancií na nevyhnutné minimum. Lieky na chronické ochorenia si od svojho ošetrujúceho lekára vyžiadajte telefonicky a vďaka elektronickej službe eRecept sa dajú vybrať v ktorejkoľvek lekárni. Toto opatrenie je obzvlášť dôležité pre seniorov a ľudí s oslabenou imunitou.
- Ak ste nedávno navštívili oblasť s výskytom vírusu alebo prišli do kontaktu s ľuďmi, ktorí boli v rizikových oblastiach, počas inkubačnej lehoty sa izolujte aj bez akýchkoľvek príznakov. Nasledujúce dva týždne radšej pracujte z domu, využívajte telekonferencie a vyhýbajte sa kontaktu s inými ľuďmi.
- V prípade, že sa chystáte cestovať - obzvlášť ak patríte do rizikovej populácie - zvážte, či je to nutné. Ak musíte vycestovať, dodržiavajte pokyny Svetovej zdravotníckej organizácie alebo sa poraďte s lekárom či s odborníkom na informačnej linke úradu verejného zdravotníctva.
- S chorými nikdy nepoužívajte osobné predmety, ako sú riady, uteráky alebo posteľná bielizeň. Perte dôsledne a na vyšších teplotách. Pri kontakte s predmetmi, ktoré na sebe môžu mať telesné tekutiny nakazeného, používajte rukavice a ochranný respirátor.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko, čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre?
- Ako si správne umývať ruky
- Ako postupovať pri podozrení na nákazu
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu