BRATISLAVA. O novom koronavíruse 2019-nCoV sa vie stále pomerne málo. Jeden nakazený môže podľa vedeckých odhadov infikovať približne 2,6 človeka.

Časť chorých nenakazí nikoho ďalšieho. No medzi infikovanými existujú aj takzvaní superprenášači. Títo nosiči vírusu dokážu rozšíriť nákazu na výnimočne vysoký počet ľudí.
Za superprenášača možno označiť napríklad pacienta, ktorý vo wu-chanskej nemocnici nakazil až pätnásť zdravotníkov.
Aby epidemiológovia dokázali čo najpresnejšie vyhodnotiť závažnosť nákazy a potenciál jej šírenia, vždy musia počítať aj touto podskupinou nosičov vírusu.
Minulosť totiž dokazuje, že pri vzniku epidémie môžu superprenášači zohrávať kľúčovú úlohu.
Týfusová Mary nemala príznaky
Najvýraznejším superprenášačom v histórii bola írska kuchárka Mary Mallonová. Omnoho známejšia je pod prezývkou Týfusová Mary.
Mallonová emigrovala z územia dnešného Severného Írska do New Yorku. Na novom kontinente začala sľubnú kariéru a postupne sa jej podarilo zamestnať v kuchyniach viacerých vplyvných rodín.
Na samom začiatku dvadsiateho storočia dostalo 51 ľudí brušný týfus z jedla, ktoré Mary pripravila.
Ľudí nenakazila úmyselne. Netušila, že naokolo šíri nebezpečné baktérie, keďže v jej prípade bola infekcia bezpríznaková. Necítila sa choro a, nanešťastie pre svojich zamestnávateľov, zároveň kriticky podcenila hygienu rúk.